Sadaļas Sadaļas

Pētījums: Bērnu veselības problēmās arī vecāki vaino mazkustīgu dzīvesveidu

Katrs septītais Latvijas iedzīvotājs atzīst, ka viņa bērnam pēdējā gada laikā ir konstatētas problēmas ar muguru, turklāt vairāk nekā puse respondentu apzinās, ka viņu atvasēm ļoti kaitē mazkustīgs dzīvesveids, noskaidrots biedrības “Esi brīvs!” un pētījumu aģentūras "TNS" veiktajā pētījumā.

Aptaujā piedalījās 700 vecāki, kuriem ir bērni vecumā no 7 līdz 19 gadiem. Analizējot pētījuma datus, redzams, ka uz atvases muguras problēmām norāda 13% respondentu, 12% respondentu norāda, ka viņu bērniem ir redzes traucējumi. Šīs problēmas vecāki saviem bērniem ir konstatējuši pēdējā gada laikā.

Vecāki apzinās, ka viens no galvenajiem iemesliem šādām problēmām ir ilgās stundas pie datora un televīzijas (TV) skatīšanās. Tajā pašā laikā viņi šajās aktivitātēs nesaskata atkarības risku, jo vecākiem trūkst informācijas par modernajām atkarībām. Pētījuma dalībnieki arī atzīst, ka pēdējā gada laikā vismazāk saviem bērniem novērojuši problēmas, kas saistītas ar zobiem, kaut arī atbildēs norāda, ka bērni pārāk daudz ikdienas uzturā lieto saldumus.

“Bērni un jaunieši ikdienu visbiežāk pavada skolā, kur viņi lielāko dienas daļu sēž. Aizejot mājās, brīvais laiks tiek kavēts, arī sēžot pie datora vai televizora. Vecāki ļoti labi apzinās, ka viņu bērni varētu vairāk nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, bet nav informēti par to, ka pavadītais laiks pie datora jau ir iekļaujams moderno atkarību sarakstā, jo visbiežāk tas pārsniedz normas robežas. Muguras un redzes veselības problēmas jau ir sekas, kas, iespējams, radušās no modernajām atkarībām,” norāda biedrības “Esi brīvs!” vadītāja, psihoterapeite Dace Caica.

67% pētījuma respondentu norāda, ka viņu bērni pēc skolas savu brīvo laiku pavada pie datora, un tikai 4% atzīst, ka bērni sporto un nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Mūsu ikdiena vairs nav iedomājama bez interneta, un jāatzīst, ka laiks ko vecāki un bērni varētu pavadīt kopā, tiek tērēts atrodoties virtuālā vidē – kontaktējoties ar draugiem, pērkot preces, spēlējot spēles vai lasot ziņas.

“Esi brīvs!” vadītāja norāda, ka par atkarību no interneta jau var sākt runāt tad, ja tiek novēroti kādi no sekojošiem simptomiem: ir laba un eiforiska sajūta, atrodoties pie datora; nespēja apstāties; laiks, kas tiek pavadīts pie datora, pakāpeniski palielinās; parādās nevērība pret ģimeni un draugiem; tukšuma izjūta; aizkaitināmība, kura rodas no jebkuras darbības, kas nav saistīta ar datora lietošanu; problēmas mācībās.

Ja dienā pavadītais laiks, sēžot skolas solā vai skatoties TV, ir sabalansēts ar fiziskām aktivitātēm, tad problēmām nevajadzētu rasties. Svarīgi ir laicīgi pamanīt moderno atkarību ietekmi uz bērna veselību, lai tās nerezultētos ar fiziskām problēmām. Biedrība “Esi brīvs!” vēlas uzrunāt jauniešus, viņu vecākus, skolotājus un sabiedrību kopumā, popularizējot uzskatu, ka būt brīvam no jebkādām atkarībām ir pašsaprotami un daudz interesantāk nekā tad, ja esi atkarīgs no šķietami patīkamām vielām un procesiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt