Latvijā līdz rudenim reģistrēti 6117 HIV pacienti

Līdz šī gada 1.oktobrim Latvijā reģistrēti 6117 ar HIV inficēti pacienti, taču reālais inficēto skaits ir 2 – 3 reizes lielāks, liecina Latvijas Infektoloģijas centra dati. Pirmdien, 1.decembrī, atzīmējot Pasaules AIDS dienu, ikviens cilvēks visā pasaulē tiek mudināts aizdomāties par šo slimību un iespējām to novērst vai nepieciešamības gadījumā atbilstoši ārstēt, pasargājot citus no inficēšanās.

Infektoloģijas centrs norāda, ka daļa cilvēku nemaz nenojauš, ka ir inficēti, jo pirmie simptomi bieži vien dažādām slimībām ir līdzīgi, piemēram, augsta temperatūra u.c. pazīmes, kas atgādina saaukstēšanos vai gripu. Tāpat ir cilvēki, kas nav uzskaitē, jo tā ir viņu izvēle neuzsākt ārstēšanos. Tā kā HIV vīruss nav gaisa pilienu infekcija, kas var apdraudēt sabiedrību, tad piespiedu ārstēšana netiek izmantota.

No kopējā uzskaitē esošā pacientu skaita 4387 pacienti ir HIV/AIDS nodaļas uzskaitē Latvijas Infektoloģijas centrā. No tiem 1461 pacientam jau ir AIDS stadija. Katru gadu tiek reģistrēti 200 – 230 jauni saslimšanas gadījumi.

Ārstēšanas terapiju šobrīd saņem 1011 pacienti. To 100% apmērā kompensē valsts, taču Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur ārstēšana tiek uzsākta no 200 šūnām. Viena pacienta ārstniecība mēnesī valstij izmaksā no 350 eiro līdz pat 7000-8000 eiro.

Šobrīd HIV inficēta pacienta profils ir vienlīdz sieviete vai vīrietis vecumā no 25 – 45 gadiem. Pēc Latvijas Infektoloģijas centra datiem 48% ir injicējamo narkotiku lietotāji, savukārt 52% ir inficējušies seksuālās transmisijas ceļā un pašreiz visvairāk tieši heteroseksuālā ceļā. Patiesībā var teikt, ka tas var būt jebkurš cilvēks, bez atkarībām, strādājošs, ar vienu seksuālo partneri.

Speciālisti atgādina, ka ir vairāki HIV infekcijas pārnešanas mehānismi:

  1. Ar HIV var inficēties, ja dzimumakta laikā ar inficētu personu netiek lietots prezervatīvs;
  2. Bērns var inficēties ar HIV no mātes grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā;
  3. Ar HIV var inficēties, izmantojot vienu adatu un šļirci, injicējot narkotiskās vielas. Lai neinficētos ar HIV vīrusu, ir svarīgi izsargāties veseliem cilvēkiem, ievērojot infekcijas pārnešanas mehānismus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti