Panorāma

Aigars Kalvītis vadīs AS "Latvijas Gāze"

Panorāma

Sākas Rīgas svētki

Satrauc labiekārtošanas darbi kāpu zonā

Jūrmalnieki satraukti par nesankcionētu takas būvniecību Ragakāpā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kārtējo reizi trauksmes signālus raidījuši Jūrmalas iedzīvotāji - pilsētas aizsardzības biedrība norāda uz nesankcionētiem labiekārtošanas darbiem Ragakāpas dabas parka teritorijā. Atbildīgā Dabas aizsardzības pārvalde gan uzsver, ka jūrmalnieku bažas ir nepamatotas, jo taku izbūve kāpu zonā veikta gluži otrādi – apkārtējās vides saudzēšanas nolūkos.

Ragakāpa ir apmēram 800 metru garš smilšu valnis netālu no Lielupes grīvas. Tā ir iekļauta Eiropas Aizsargājamo aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā „Natura 2000”, un unikālās vides saglabāšanas nolūkos iekārtota kā dabas parks.

Kāpa ir viena no galvenajiem tūrisma objektiem Jūrmalā - katru vasaru to apmeklē desmiti tūkstoši cilvēku. Lai saglabātu dabisko zemsedzi aptuveni 150 hektāru lielajā parka teritorijā, tajā savulaik izbūvētas vairākus kilometrus garas laipu takas, kas nu savu ir nokalpojušas. Piesaistot Eiropas Savienības līdzekļus, infrastruktūra nu tiek atjaunota, bet koka laipu vietā kāpās izbūvēti šķembu un grants ceļi.

Tomēr Jūrmalas aizsardzības biedrības vadītājs Guntis Grūba pārliecināts, ka izbūvētās takas bojā zemsedzi kāpu teritorijā: „Viņi varbūt piegāja pragmātiski, nu, koka laipas – jākopj, tās ekspluatācijā ir jākrāso ar speciāliem līdzekļiem, jālabo. Bet šis ir ērtākais risinājums. Bet saprotiet - jebkura šāda šķemba nav draudzīga meža zemsedzei. (..) Ja Eiropas Savienības vides komisariāts uzzinās, var pastāvēt situācija, kad pret Latvijas valsti vēršas ar sankcijām.”

Projekts par dabas parka teritorijas labiekārtošanu Jūrmalas domē saskaņots 2013.gadā. Šķembu, grants un māla maisījuma taku izbūve tajā gan nav minēta, bet Dabas aizsardzības pārvaldē norāda – izmaiņas projektā iekļautas vēlāk.

„Es pieļauju, ka tās ir bijušas vēlākas izmaiņas, lai modificētu un piemērotu, bet jebkurā gadījumā formālā puse ir sakārtota un patvaļīga darbība no mūsu puses nav veikta. Efekts ir ļoti labs īstenībā, mums nav vajadzīgs tērēt daudz kokmateriālu, mēs šīs takas nostiprinām citādāk. Tur no tās dabiskās zemsedzes, kur šīs laipas ir bijušas un takas bija bijušas, jo tās bija izstaigātas vietas, plika piejūras smilts,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vadītājs Andris Širovs.

Kā Dabas aizsardzības pārvaldē skaidro, daļā teritorijas koka laipas tiks saglabātas. Kopumā gan tās vairāk esot domātas mitrām teritorijām, tāpēc izvēlēts takas veidot citādi. Vai labiekārtošanas darbi īstenoti atbilstoši saskaņotajam projektam, Jūrmalas domes būvinspektori sola pārbaudīt nākamnedēļ. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti