Hemofilijas pacienti valstij lūdz nodrošināt zāļu piegādi mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Hemofilijas dienas ietvaros pacienti ar reto slimību, kas izraisa asins recēšanas traucējumus, valdību aicina sakārtot jautājumam par zāļu piegādi uz mājām, norādīja Latvijas Hemofilijas biedrības vadītāja Baiba Ziemele.

Katru gadu 17. aprīlī visā pasaulē atzīmē Hemofilijas dienu. Hemofilija ir viens no asins recēšanas traucējumiem, kura aprūpei nepieciešami īpaši medikamenti. Eiropas Hemofilijas konsorcijs (EHC) un Eiropas Hemofilijas un līdzīgu slimību asociācija (EAHAD) aicina valstu valdības parūpēties par medikamentu piegādēm cilvēkiem ar asins recēšanas traucējumiem Covid-19 pandēmijas laikā, pauda Ziemele.

Hemofilija ir viena no labāk zināmajām retajām slimībām Latvijā – Latvijas Reto slimību alianses veiktajā pētījumā 2020. gada februārī to zināja 55% aptaujāto, kamēr visplašāk izplatīto asins recēšanas traucējumu – Villebranda slimību – tikai 7% aptaujāto

Lai novērstu asiņošanas riskus un apturētu akūtas asiņošanas, cilvēki ar asins recēšanas traucējumiem ikdienā izmanto speciālus medikamentus, kas aizstāj trūkstošās molekulas asinīs. Nepieciešamos medikamentus kopš 2002. gada Latvijā kompensē no valsts budžeta.

Lai gan pacienti medikamentus var saņemt mājām tuvākajā aptiekā, tas joprojām ir apgrūtinoši – bioloģiskas izcelsmes medikamentiem nepieciešama vienmērīga temperatūra un tos parasti izsniedz lietošanai trim mēnešiem, skaidroja Ziemele. 

Latvijas Hemofilijas biedrība jau vairākus gadus lūdz aptieku ķēdēm, zāļu ražotājiem un atbildīgajām iestādēm sakārtot jautājumu par medikamentu piegādi uz mājām. “Mūsu medikamentiem jābūt mājās vienmēr, jo tiem pacientiem, kuriem ir vieglākas slimības formas, traumu un spontāno asiņošanu gadījumos tie jāievada pēc iespējas ātrāk, lai apturētu asiņošanu. Cilvēkiem ar smagiem asins recēšanas traucējumiem zāles jāievada ne tikai pēc vajadzības, bet arī profilaktiski – tas ir katru otro vai trešo dienu atbilstoši ārstu norādījumiem,” skaidroja biedrības vadītāja Ziemele.

Viņa norādīja, ka zālēm ceļā no rūpnīcas līdz pat pacienta ledusskapim būtu jāstāv ledusskapī, lai saglabātu medikamentu kvalitāti. Šī iemesla dēļ ir būtiski, lai zāles tiktu piegādātas mājās.

“Gados vecākajiem pacientiem, kuriem lielāko daļu mūža medikamenti nebija pieejami, slimības dēļ ir izveidojušās locītavu deformācijas – viņiem pat ir grūti atnest smagos zāļu krājumus mājās.

Turklāt tagad, kad cilvēkiem ar hroniskām slimībām maksimāli jāsamazina risks inficēties ar Covid-19, jebkurš gājiens pie ārsta vai uz aptieku ir pārāk riskants,” stāstīja Ziemele, uzsverot, ka citviet Eiropā zāļu piegāde mājās ir pašsaprotama lieta.

Asins recēšanas traucējumi – hemofilija, Villebranda slimība, retie faktoru deficīti (V, VII, X, XII), Glancmaņa slimība un citas – Latvijā diagnosticēti ap 300 cilvēkiem, norādīja Ziemele. Tās ir iedzimtas retas slimības, ko raksturo asins plazmā trūkstošas vai defektīvas olbaltumvielas, un tāpēc ir traucēts asins recēšanas process.

Par asins recēšanas traucējumiem var liecināt šādi simptomi: ilgstoša asiņošana no nelielas brūces; zilumi, kuri rodas bez sevišķa iemesla vai pavisam viegli satraumējoties; sāpes un uztūkums locītavās, ko izraisījusi locītavu iekšēja asiņošana; bieža vai ilgstoša deguna vai smaganu asiņošana; stipras vai ilgstošas mēnešreizes; asiņošana no gremošanas trakta; ilgstoša asiņošana pēc traumas, ķirurģiskas operācijas, zobārstniecības manipulācijām vai dzemdībām.

Jāņem vērā, ka precīzu diagnozi uzstādīt var tikai ārsti hematologi, kuriem ir zināšanas un pieredze šādu slimību atpazīšanā un diagnostikā. Viņi arī noteiks ārstēšanas kursu atbilstoši starptautiskajām rekomendācijām, slimības izpausmēm un pieejamajiem medikamentiem. Ikdienā noderīgu informāciju par dažādiem jautājumiem var atrast Latvijas Hemofilijas biedrības sagatavotajos materiālos www.hemofilija.lv.

Biedrības pārstāve skaidroja, ka ārkārtas stāvokļa laikā pacienti, kuriem diagnosticēti asins recēšanas traucējumi, konsultācijas klīniskajās universitātes slimnīcās var saņemt attālināti. Vairāk informācijas var meklēt Hemofilijas biedrības mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti