Rīta Panorāma

Intervija ar Andri Feldmani un Daini Dukuru

Rīta Panorāma

Intervija ar labklājības ministru Uldi Auguli

Vai sarkanie gāzes baloni sprāgst?

EM: Sarkanie gāzes baloni šobrīd ceļo kā pudeles no cilvēka pie cilvēka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šobrīd par gāzes balonu kvalitāti neviens neatbild, tie ceļo no cilvēka pie cilvēka, un 50 gadus sasniegušo balonu likteni var izšķirt neuzmanīga rīcība. Plānotajās likumdošanas izmaiņās paredzēts, ka tie piederēs apkalpojošajam uzņēmumam, kurš atbildēs par baloniem.

2014.gadā notikuši 11 nelaimes gadījumi, kas saistīti ar gāzes noplūdi, 2013.gadā desmit, bet 2012.gadā astoņi. Nav pierādīts, ka pie vainas ir vecie sarkanie gāzes baloni, kuri sprāgst, jo savu laiku ir nokalpojuši. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) neņemas apgalvot, ka gāzes baloni to ievērojamā vecuma dēļ sprāgtu. Tomēr dažādi negadījumi notiek.

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) stāsta, ka teorētiski problēmas ar gāzes noplūdi var rasties jebkuram balonam. "Ja netiek ievēroti drošības noteikumi, tad viss kas var notikt. Katram balona lietotājam ir jāiepazīstas ar drošības noteikumiem un tie ir jāievēro," stāsta RTU Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta lektore Jeļena Tihana.

Gadījumā, ja jaunie, Eiropas Savienības (ES) prasībām atbilstošie gāzes baloni netiek pareizi ekspluatēti, arī no tiem var rasties gāzes noplūde. Lai gan nav tiešu pierādījumu, ka vecie sarkanie gāzes baloni būtu vainojami nelaimes gadījumos, Ekonomikas ministrijā uzskata, tie ir nedroši un ir jāmaina pret jauniem, Eiropas Savienības prasībām atbilstošiem. "Kāpēc šī gāzes balonu maiņa tiek veikta? Galvenais apstāklis ir tas, ka tie baloni kopš divtūkstošo gadu sākuma nav bijuši pārbaudīti. Tas nozīmē, ka cilvēkiem uz rokas ir prece, par kuru neviens nav pārliecināts, vai tā ir droša un vai tā noturēs vēl nākamos 10 gadus," stāsta Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvis Edijs Šaicāns.

Ministrija arī retoriski jautā, vai tiešām būtu jāgaida, kad vecie sarkanie baloni, kuru mūžs nu jau sāk sasniegt 50 gadus, sāks plaisāt, no tiem radīsies noplūdes un tikai tad būs jāsāk domāt, ko ar tiem darīt? Turklāt šobrīd šie baloni ir bezsaimnieka manta, par ko atbildību nenes ne uzpildes kompānijas, ne cilvēki, pie kuriem tie stāv mājās.

"Šie baloni šobrīd ceļo kā pudeles no cilvēka pie cilvēka. Tas nozīmē, ka, saņemot balonu, tas iespējams ir skaists, nokrāsots un labi izskatās, bet, iespējams, iepriekšējais saimnieks to ir licis ugunskurā, dedzinājis, deformējis.

Cilvēks, paņemot balonu, pat īsti nezina, kas ar to balonu ir, par to neviens neatbild. Cilvēks viņu paņem un viss. Jaunajā sistēmā balons piederēs kompānijai un tā par to atbildēs," skaidro EM pārstāvis Edijs Šaicāns. Jaunajiem baloniem ir noteiktas tehniskās prasības, ir skaidrs, no kāda materiāla tas ir veidots, un tiek dota garantija, ka nākamās tehniskās pārbaudes ir jāveic tikai pēc desmit gadiem.

Par vecajiem baloniem neviens šādu garantiju nevar nedod. Arī VUGD uzskata, ka no sarkanajiem baloniem vajadzētu atteikties. "Jaunie baloni noteikti būs jaunāki, tiem būs mazāks tilpums, tātad pastāvēs mazāka bīstamība. Viņiem ir lielāka aizsardzība, ir aizsargāts ventilis, nevar mehāniski bojāt, to pārnēsājot un vedot. Viņiem ir arī pārspiediena vārsti. Ja balonu pārpilda un ienes iekšā siltumā, gāze sāk izplesties, tad tas to gāzi mazliet nolaiž. Līdz ar to pastāv mazāka bīstamība, ka var būt nelaimes gadījums," pastāstīja VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.

Līdz šā gada oktobrim vecie sarkanie baloni tikšot pārbaudīti un tos, kuri vēl būs izmantojami, vēl divus gadus būs atļauts lietot. Ilgāku garantijas laiku neviens netaisās tiem dot, kā rezultātā 2018.gada būs jāpāriet uz jaunās paaudzes baloniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti