Dienas ziņas

Jaundzimušajiem vairs nepiešķirs nepilsoņa statusu

Dienas ziņas

Bērnudārzos īsteno jauno pieeju mācībām

Eksperti mudina vakcinēties pret gripu

Eksperti mudina vakcinēties pret gripu

Reizē ar rudeni Latvijā atgriežas gripas vīrusi. Aizvadītajā sezonā Latvijā gripa un tās radītās komplikācijas bija iemesls 86 nāves gadījumiem, bet Eiropas savienībā šī slimība ik gadus laupa līdz pat 70 000 dzīvību. Lai mudinātu cilvēkus vakcinēties pret šo slimību, Latvijā sākta kampaņa “Neļauj gripai sevi noķert”.

Rudenīgi un mainīgi laikapstākļi gripas vīrusu izplatībai ir ļoti labvēlīgi. Mēneša sākumā Latvijā konstatēti pagaidām tikai daži atsevišķi gadījumi un par epidēmiju runāt ir pāragri. Taču eksperti saka – tā noteikti pienāks.

“Vienīgais, ko mēs varam prognozēt, ka gripas epidēmija būs.

Tādēļ pašreiz ir laiks sagatavoties, laiks vakcinēties,” saka Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Lai mudinātu cilvēkus vakcinēties, SPKC kopā ar Veselības ministriju un ģimenes ārstiem sākuši sabiedrības informēšanas kampaņu “Neļauj gripai jūs noķert”. Tās mērķis – informēt par vakcīnu pieejamību, drošumu un efektivitāti. Īpaši iecerēts uzrunāt riska grupas, piemēram, topošās māmiņas, kurām gripa var būt sevišķi bīstama.

“Grūtniecēm vakcinēties ir droši, un to var darīt jebkurā grūtniecības trimestrī. Nekad nav par vēlu, arī pašas grūtniecības beigās. Imūnvielas izstrādājas divu nedēļu laikā. Šīs imūnvielas šķērso placentu un nonāk pie jaundzimušā.

Tas ir vienīgais veids, kā specifiski aizsargāt bērnu pirmajos sešos dzīves mēnešos.

Mātes antivielas turpina viņā cirkulēt un sargā viņu pret gripu,” norāda Rīgas Dzemdību mana galvenā ārste Dace Rezeberga.

Ģimenes ārsti saskārušies ar to, ka pacienti apzināti nevēlas potēties pret gribu, jo saklausījušies runas par vakcīnu kaitīgumu. “Mēs savā ikdienas darbā jūtam, ka reizēm tā izpratne ir nepietiekama. Mēs ļoti daudz skaidrojam. Bet tas ir tikai uz laiku. Ja cilvēks reiz sapratis un novērtējis, tad turpmākos gadus vairs nav jāiegulda lieli resursi skaidrošanā,” norāda ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Vakcinēties pret gribu izvēlējies arī topošais tēvs Aivis Ceriņš: “Ja man ir uz spēles jāliek sievas dzīvība vai topošā mazuļa dzīvība, tad nē – es izvēlos to ceļu, kur vismazākie riski. Es pats arī šodien pirmo reizi potējos.”

Gripas vakcīnās pieejamas cenās no 12 eiro. Grūtniecēm un bērniem vecumā no sešiem līdz 23 mēnešiem tā pilnā apmērā tiek apmaksātas no valsts budžeta līdzekļiem. Savukārt senioriem virs 65 gadu vecuma, personām ar hroniskām plaušu vai nieru slimībām, kā arī citiem riska grupu pārstāvjiem valsts kompensē pusi no vakcīnas cenas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti