Bērnu vakcinācijas kalendāru papildina ar vakcināciju pret gripu

Bērnu vakcinācijas kalendārā tiks iekļauta arī bērnu vecumā no sešiem līdz 23 mēnešiem, kā arī grūtnieču vakcinācija pret gripu. To paredz valdībā otrdien, 19. martā, apstiprinātie grozījumi Vakcinācijas noteikumos.

Pašreiz gripas vakcīna tiek kompensēta grūtniecēm 50% apmērā un bērniem līdz divu gadu vecumam 100% apmērā. Tomēr process valsts apmaksātas potes saņemšanai ir pietiekami sarežģīts – jāsaņem ārsta recepte, jādodas uz aptieku, kur tiek iegādāta vakcīna, pēc tam pie ģimenes ārsta, kurš veic vakcināciju, norādīja Veselības ministrijā (VM). Lai mazinātu slogu ārstiem un uzlabotu pretgripas vakcīnas pieejamību, kā arī lai nodrošinātu vienotu pieeju no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātu vakcīnu nodrošināšanai, pretgripas vakcīna grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam no 1. oktobra tiks iekļauta vakcinācijas kalendārā.

"Tas atbilst arī Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, jo grūtnieces un mazi bērni ir augsta riska grupā. 2019. gadā nepieciešamais papildu finansējums – 48 826 eiro tiks nodrošināts no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes," atzīmēja VM.

Vēl noteikumu grozījumos paredzēts, ka vakcinēt pret tuberkulozi jaundzimušos var, sākot no 12 stundām pēc dzimšanas (līdzšinējo 2 - 5 dienu vietā). Citās Eiropas Savienības valstīs, kurās vakcinē bērnus pret tuberkulozi, vakcīnas ievadīšanas laiks ir dažāds, piemēram, Igaunijā – pirmajās 12 stundās pēc dzimšanas, Lietuvā – 2.-3. dienā, Slovākijā – 3. dienā, Polijā – pirmajās 24 stundās pēc dzimšanas.

Savukārt no 2020. gada 1. janvāra pusaudžu vecuma bērniem paredzēts atteikties no sestās poliomielīta vakcīnas devas.

Tāpat noteikumi nosaka, ka  nevakcinētas personas, kuras bijušas ciešā kontaktā ar inficēto cilvēku, ir obligāti vakcinējamas pret šādām epidemioloģiski nozīmīgām infekcijas slimībām - difteriju, poliomielītu, masalām, masaliņām un epidēmisko  parotītu. Tādējādi likumdošanā tiek skaidri noteikts, ka kontaktpersonu vakcinācija pret iepriekšminētajām infekcijas slimībām tiks segta no valsts budžeta līdzekļiem, norāda VM.

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti