Nakts ziņas

Ekspertīžu rezultātus joprojām gaida

Nakts ziņas

Šulcs: Latvijas prezidentūras prioritātes ir pareizas

No Babītes ezera izceļ kārtējos tīklus

Babītes ezerā atbrīvo 400 kilogramus zivju; migla glābj vainīgo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Svētdienas, 23.novembra, miglainajā rītā Babītes ezerā tika izcelti 1,4 kilometru gari nelegālā zvejas tīkli un atbrīvoti 400 kilogramu zivju, informē Valsts vides dienests (VVD). 

Nelegālo tīklu izcelšana un zivju glābšana notika visu dienu biezas miglas apstākļos, ievērojami apgrūtinot darbus. VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes inspektoriem tīklu izcelšanas darbā palīdzēja arī makšķernieki.

"Atradām trīs rindas ar nelikumīgi ievietotiem tīkliem - kopumā 1,4 kilometru garumā. Tīklos bija aptuveni 400 kilogrami zivju, 95% atlaistas atpakaļ. Pārsvarā tās bija karūsas un līņi, lielākās karūsas bija līdz trim kilogramiem svarā," pastāstīja VVD Lielrīgas pārvaldes vecākais  inspektors Gints Zemitāns.

Pašus tīklu licējus šoreiz neizdevās notvert biezās miglas dēļ. Tā bija tik blīva, ka uz ezeru izsaukti pat glābēji, jo makšķernieki maldījās un netika krastā.

Informāciju par maluzvejnieku tīkliem VVD saņēma no makšķerniekiem un Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes Olaines iecirkņa darbiniekiem.

Nedēļas laikā šis ir jau otrs gadījums, kad no Babītes ezera izceļ iespaidīga garuma zvejas rīkus. Iepriekš vides inspektori kopā ar Valsts policiju aizturēja divus pārkāpējus ar diviem kilometriem tīklu un zivīm. Babītes ezers ar bagātīgajiem zivju resursiem  maluzvejniekus  pievelk kā magnēts.

Tik garus nelegālus tīklus kā Babītē inspektori nav uzgājuši nekur citur. Inspektors rāda sešus maisus ar diviem kilometriem tīklu. VVD angārs ir pilns ar trofejām jeb lietām, kas konfiscētas malu zvejniekiem. Gints Zemitāns divatā ar kolēģi Rīgas reģionā šogad jau izņēmuši 460 nelegālus tīklus 24 kilometru garumā. 

Ir ierosināti divi kriminālprocesi par zveju arī Lielupē, kur divas malu zvejnieku grupas nodarījušas zaudējumus 21 tūkstoša eiro apmērā. Ceturtdien, 27.novembrī Rīgas rajona tiesa plāno skatīt lietu pret vairākiem maluzvejniecībā pieķertiem vīriešiem, tostarp Babītes ezerā. Kriminālprocesā apvienotas vairākas epizodes. Turklāt viens zvejotājs gada laikā iekritis jau vairākkārt.

"Peļņa par zivīm ir liela un cilvēks neko citu nemāk vai negrib darīt. Viņš riskē. Es pieļauju, ka viņam paveicas piecas reizes, bet mēs noķeram tikai sestajā reizē, bet ieguvums par tām piecām reizēm ir tik liels, ka viņš riskē.  Šodien, kad bija atnācis pēc pēdējā lēmuma, kur uzlikts 700 eiro sods plus zivju resursiem aprēķināti 1450 eiro nodarītie zaudējumi. Vairāk nekā 2000 eiro, tāpēc teica, ka beidzot pietiekot," stāsta VVD inspektors Zemitāns.

2014.gadā no Latvijas ūdenstilpēm kopumā izņemti vairāk nekā 4200 nelegālo zvejas rīku, liecina VVD dati. Par makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpumiem vainīgajiem uzlikti naudas sodi 50 tūkstošu eiro vērtībā. 

Līdz šim tiesa par malu zvejniecību piemērojusi piespiedu darbu un likusi atlīdzināt videi nodarītos zaudējumus. Vienu reizi par lašu nelikumīgu ķeršanu Gaujā Siguldas tiesa piemēroja reālu cietumsodu, taču vainīgie lēmumu pārsūdzēja un apgabaltiesa viņiem piesprieda darba stundas.

"Negribas, lai zivju dēļ liek cilvēku cietumā, laikam arī tiesa vadās pēc tiem pašiem principiem, bet varbūt, ja kādu reāli iesēdinātu, tad tās runas aizietu viņu rindās. Varbūt tas piebremzētu,” saudzīgi izsakās VVD pārstāvis Gints Zemitāns.

Maluzvejnieku noķertās zivis parasti nonāk tirgū, taču tur nelegālos lomus jau pārdod kā oficiāli atļautas zvejas produktu vai audzētavu zivis. Pierādīt un ko iesākt vides sargi īsti nevar, jo  tirgotājiem visi dokumenti parasti kārtībā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti