Ar pirts tradīcijām iepazīstinās Višķos pie Luknas ezera

Sestdien (9.jūnijā) Daugavpils novada Višķos pie Luknas ezera Latvju pirts un zāļu festivālā visas dienas garumā paredzētas tematiskās lekcijas, meistarklases un radošās darbnīcas par augu tēmu, zāļu tējām, stādiem un latvju pirts tradīcijām.
Festivāls ir latvisko sajūtu svētki brīvā dabā, kur kopīgi ar pirtniekiem, zāļu un stādu audzētājiem atgūt un apkopot zināšanas par seno latvju saimnieču lepnumu – “Veselības dārzu” un latvju pirts veselīgo pienesumu. Pasākums pulcēs Jelgavas, Ozolnieku, Gulbenes, Daugavpils, Ilūkstes, arī kaimiņvalsts Lietuvas pirtniekus, zāļu un augu stādu audzētājus, vietējos mājražotājus un amatniekus.

Nozīmīgākā festivāla daļa tiek plānota vakarpusē – kongress "Kas ir latvju pirts?" Tas ir ilgi gaidīts notikums latvju pirts kultūrtelpā, kas pulcēs pirts, vēstures, folkloras, valodas un latviskās dzīvesziņas jomas profesionāļus un autoritātes, lai kopīgi vienotos par latvju pirts pamatvērtībām senču kultūrmantojuma un šodienas dzīvesziņas kontekstā. Kongresu ieskandinās projekta “Mans tautastērps” parāde un latvju spēka dziesmas. Kongresa noslēgumā plānota svinīga protokola “Kas ir latvju pirts?” nolasīšana un koncerts.

Rolands GradkovskisSilvija Smagare
  “Galvenais vēstījums, ka pirts - tas nav vienkārši mazgāšanās vieta, tas ir vesels tradīciju kopums, ka tas ir rituāls pirms un pēc. Un katram varbūt ir savs redzējums par to, kādai tai pirtij jāizskatās, bet tomēr, ja runa ir par latvju pirti, tad  iezīmējas tās galvenās tendences, kāda tā ir. Protams, domas demokrātiskā sabiedrībā noteikti dalīsies, bet ir arī kaut kādi noteikti vienojoši faktori gan par to, kā pirtī jāiet, kādam no turienes jāiziet un galvenais vēstījums – ar kādu noskaņojumu ir jāienāk iekšā un ar kādu noskaņojumu ir jāiziet ārā,” stāsta Daugavpils novada pašvaldības tūrisma, atpūtas, kultūras aģentūras “TAKA” direktors Rolands Gradkovskis.

  Festivālu organizē biedrība “Lauku partnerība “Lielupe”, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” un biedrība “Sateka”, sadarbībā ar biedrību “Latvju pirts un SPA asociācija” un Višķu pagasta pašvaldību. Festivāls ir "Leader" starpvalstu sadarbības projekta “Dabas spēks un pirts tradīcijas – sev, ģimenei un biznesam!” pasākums.

  Apmeklētājiem ieeja pasākumā ir bez maksas (lekcijas, meistarklases, radošās darbnīcas, kongress un koncerts). Festivāla laikā darbosies tematiskais zāļu un stādu audzētāju un mājražotāju tirdziņš, kā arī būs iespēja baudīt individuālās pirts un masāžas procedūras (par maksu).

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Veselība
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti