Kā labāk dzīvot

Laiks iesniegt gada ienākumu deklarācijas

Kā labāk dzīvot

Latvijas iedzīvotāju juridiskā pratība ir zema. Vai problēmai ir ātri risinājumi?

Nieres ir pelnījušas mūsu rūpes un uzmanību

Ārste: Regulāras urīna analīzes ir tikpat svarīgas kā regulāras asins analīzes

Lai laikus spētu parūpēties par savu nieru veselību, reizi gadā jānodod gan asins, gan urīna analīzes. Urīna analīzes bieži tiek izlaistas, taču tās ir tikpat svarīgas, jo pastāsta par tiem rādītājiem, kas asins analīzēs neparādās, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, virsārste Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nefroloģijas centrā Ieva Ziediņa.

Nieres ir orgāns, par kura darbību parasti daudz neraizējamies, līdz tas par sevi nesāk atgādināt, tomēr nieres ir pelnījušas regulāras mūsu rūpes un uzmanību, jo nodrošina organismam vitāli svarīgas funkcijas. 

Ziediņa mudināja visus pieaugušos reizi gadā nodot asins un urīna analīzes pie sava ģimenes ārsta. 

"Cilvēki parasti par tām urīna analīzēm domā: "Ai, nu nē, tas jau nav nopietni, ko tad es tur nodošu." Kādam varbūt ir arī kauns nest urīna analīzi. Līdz ar to cilvēki to izlaiž, bet

es gribētu vēlreiz un vēlreiz teikt, ka urīna analīzes ir tikpat svarīgas, cik asins analīzes, jo tajās var redzēt to, ko nevar redzēt asins analīzēs," uzsvēra Ziediņa.

Mūsdienās ir parādījies vēl viens veids, kā uzraudzīt savu nieru veselību, – mikroalbuminūrijas tests. Ar to var pārbaudīt un noteikt olbaltumvielu klātbūtni urīnā. 

"Tad, kad mēs redzam šo testu un redzam, cik to olbaltumu urīnā ir daudz, vai tie pēc laika, pēc mēneša, trijiem vai sešiem, pieaug vai samazinās, mēs varam zināt, kas notiek ar nierēm – kā tās jūtas," sacīja ārste. Skaidrojot, kāpēc tas ir svarīgi, viņa norādīja – ja mēs pamanām mazās izmaiņas un agrīni, kad vēl ir tikai mikroalbuminūrija un nav vēl nieru mazspējas, sākam ārstēt ar modernajiem medikamentiem, kas šobrīd ir pieejami, varam novērst nieru mazspējas iestāšanos par 10-15 gadiem.

Cilvēks ikdienā par to, iespējams, neaizdomājas, bet tas var izrādīties ārkārtīgi svarīgi – spēt aizkavēt nieru mazspējas iestāšanos līdz laikam, kad, piemēram, jau varēs doties pensijā. "Tas ir ļoti svarīgi cilvēkam, vai viņam uz dialīzi būs jāiet tagad vai varbūt pēc 15 gadiem, kad viņš jau savas darba gaitas būs beidzis un būs pensijā, bet arī, ja tu jau esi pensijā – vai tu gribi pavadīt savu laiku, ejot uz dialīzi trīs reizes nedēļā slimnīcā, vai tu gribi pavadīt savu laiku ar mazbērniem, ar dārzu, ar draudzenēm?" sprieda Ziediņa.

Lai uzturētu nieres pie labas veselības pēc iespējas ilgāk, nedrīkst smēķēt, kā arī ikdienā jāizdzer vismaz divi litri ūdens. Tāpat jāuzmana savs asinsspiediens un citi veselības rādītāji. Jābūt zinošiem par savu vecāku un vecvecāku slimības vēsturi. Piemēram, ja kādam tuvam radiniekam ir bijuši nierakmeņi, šim jautājumam īpaši jāpievērš uzmanība, pārbaudot savu veselību. 

14. martā visa pasaule atzīmē starptautisko Pasaules Nieru dienu (World Kidney Day 2024). Ar to solidarizējas arī Latvijas Nefrologu asociācija, kura no 7. līdz 14. martam aktualizēs svarīgāko par nieru veselību, tostarp stāstīs par jaunākajām tendencēm un izaicinājumiem.

Piemēram, 7. martā Rīgas Stradiņa universitātes centrālās ēkas vestibilā  bija iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni asinīs un saņemt mikroalbuminūrijas testu ar instrukciju tā veikšanai mājās. Varēs uzzināt arī par nieru veselības veicināšanas principiem un hroniskas nieru slimības riska faktoriem.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti