Rīta Panorāma

Japānā plosās taifūns

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pacientu tiesības – apmeklējums slimnīcā karantīnas laikā

Pacientu tiesības. Tuvinieka apmeklējums slimnīcā karantīnas laikā

Ja pacients, kurš plānoti vai neplānoti nokļūst slimnīcā, vēlas tuvinieka klātbūtni, to nevajadzētu viņam liegt. Arī situācijās, kad slimnīcās izsludina karantīnu – piemēram, gripas laikā. Iespēju var rast jebkurā situācijā, norādīja mediķe Madara Blumberga, kura ir Latvijas Televīzijas sižetu sērijas eksperte un par šiem jautājumiem izglīto arī topošos mediķus.

Blumberga norādīja – slimnīcas nav ļoti drošas vietas infekcijas izplatības ziņā, jo ir skaidrs, ka kaut kur slimnīcā kādā palātā ir cilvēks ar infekciju, un te ir stāsts par slimnīcas spēju noturēt šo infekciju vienā vietā. Tomēr speciālistes pārliecība ir, ka tuviniekiem var atrast vietu, veidu un laiku, kā ienākt slimnīcā arī visdramatiskākajos brīžos, kad, piemēram, stacionārā ārstējas gados vecs cilvēks, kurš mentāli nespēj tikt galā ar šo situāciju, ir viens iesprostots palātā un neredz nevienu sev zināmu seju.

"Tie noteikti ir tie mirkļi, kad mums ir jārod risinājums. Tas nebūtu jādara tikai likuma priekšā, jo likums tā saka. Manuprāt, tas būtu jādara cilvēcīgu apsvērumu dēļ. Ja mūsu vecmamma, vectētiņš, kuram jau tā ir grūti ar psihisko veselību, nonāk iestādē, kur viņš neredz nevienu, viņš īsti nelieto telefonu, jo viņam grūti ar to telefonu iet, – viņš tiek pamests, viņš nezina, ka man viņš rūp, viņš nezina, ka jūs gribat tikt pie viņa klāt, jo viņš to nedzird."

Blumberga arī pauda, ka, lai gan nav ārsts infektologs vai infekciju kontroles speciālists, tomēr ir pārliecināta, ka pielāgoties var jebkurai situācijai.

Viņa pieļāva, ka to drīkstētu ieviest arī kā maksas pakalpojumu, kur tuvinieks samaksā dažus eiro par aizsargtērpu, ja slimnīcai trūkst līdzekļu nodrošināt.

Mediķe arī uzskata, ka te ir runa par vēlmi un resursiem darīt, jo šādos gadījumos arī jānodrošina cilvēks, kurš paskaidros visu nepieciešamo, palīdzēs uzvilkt aizsargtērpu.

Vienlaikus svarīga ir arī sabiedrības līdzestība – ja mediķis palūdzis uzlikt masku tā, lai nosegtu degunu un muti, tad lūgums nav nācis tāpēc, ka mediķis tā vēlas izklaidēties. "Mēs to lūdzam, jo tas ir vajadzīgs, un tas ir vajadzīgs ne personīgi man vai kādam citam kolēģim, bet tas ir vajadzīgs šiem pacientiem, kuri ir slimnīcā. Jo, esot slimnīcā, visiem ir nedaudz pavājināta imunitāte."

Blumberga atzina, ka mediķiem tomēr nākas sastapties ar cilvēkiem, kuri cītīgi pretojas norādījumiem un tas rada  pretreakciju, ka labāk ir nelaist, nekā cīnīties ar to, ka kāds nav uzlicis masku uz deguna vai dezinficējis rokas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti