Ģimenes studija

Dabiska bērnība jeb kā iemācīt bērniem atbildīgu attieksmi pret vidi

Ģimenes studija

Saruna par mūziku, pandēmijas gadu un dzīvi mazpilsētā. Ieva un Mārtiņš Veides Mazsalacā

Valmieras vasaras teātra festivāls aicinās uz pasauli paraudzīties cita acīm

Valmieras vasaras teātra festivāls aicina jauniešus paskatīties uz pasauli cita acīm

Valmieras vasaras teātra festivāls šogad īpaši domā par bērnu un jauniešu auditoriju, uzrunājot viņus par aktuāliem procesiem, kā arī aicina vecākus un skolu pedagogus novērtēt kultūras procesu nepieciešamību jauno cilvēku izaugsmē, pieaugšanā, empātijas un iztēles attīstībā, kas kopumā māca veidot attiecības ar cilvēkiem.

Režisors, Valmieras vasaras teātra festivāla bērnu un jauniešu programmas vadītājs Jānis Znotiņš uzsver, ka šis laiks ir izaicinājumu, jaunu formu un jaunu izteiksmes līdzekļu meklēšanas un izmantošanas laiks. Ja uz to skatās kā uz izaicinājumu, tad process ir patīkams. Tāpat nebija šaubu, ka festivals šogad notiks. Šis ir sestais festivals ar uzsvaru uz bērnu un jauniešu publiku.

Režisorei Kristai Burānei šis ir aktīvs periods, norit darbs pie dažādiem projektiem, to realizācijas. Burāne festivālā piedalās ar izrādi “Pasaules gals un citas blēņas''. Izrādes forma bija skaidra pašā sākumā, izmainījusies norises vieta. “Pasaules gals un citas blēņas” runā par to, kā jaunieši sajūt šo laiku un izmainīto ritmu, iezīmējot bērnu ierastās pasaules galu. “Saturs mums ir izdevies ļoti interesants un dažāds. No vienas puses, viegls un smaidīgs, no otras puses – par bērnu un jauniešu ikdienu liecinošs,” uzsver Burāne.

Izrādē piedalās skolēni, tās saturā ievijas arī ikdienas dzīves skarbums un ikdienas realitāte, tajā ir arī fantāzijas pasaule. Skarbā daļa – attiecības ģimenē, skola, vientulība, nespēja saprast savu vietu pasaulē, pieaugšanas traumas un grūtības.

Skolniece Zanda Zaļakmene uzskata, ka jauniešus interesē vēsturiskas tēmas, kā dzīvoja viņu vecāki. “Nav tā, ka mums interesē tikai tas, kas notiek šodien. Jauniešu interesi saista lietas, kas nav ikdienišķas,” uzsver Zaļakmene.

Vecāku atbalsts bērnu interesei par teātri ir ļoti būtisks, akcentē Znotiņš.

Krista Burāne uzsver, ka būtiska ir skolas attieksme pret teātri kopumā, ja skola un vecāki ir ieinteresēti, tas ietekmē bērnus. Kultūras valoda attīsta brīnišķīgas prasmes un spējas, kā būtiskāko var minēt iztēli un fantāziju, tas palīdz veidot attiecības ar cilvēkiem, tas dzīvi rada emocionālāku un priecīgāku, uzsver Krista Burāne.

Festivāla devīze ir “Pasaule cita acīm”, kas ir priekšnosacījums, lai veidotu izrādes bērniem. Empātijas jautājums ir ļoti nopietns. Bērni un jaunieši ir mūsu neaizsargātākā daļa, kuru pieaugušie izmanto savā virzienā, pauž Znotiņš.

Ar Valmieras vasaras teātra festivāla programmu var iepazīties šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti