Ģimenes studija

Jaunās mammas ikdiena šodien un pirms 30 gadiem: ko dod salīdzināšana

Ģimenes studija

Naudu krāt vai ieguldīt: Tālredzīgākie un labākie ieguldījumi bērna nākotnē

Pāru attiecības pandēmijas laikā: tās kļuvušas gan patiesākas, gan problēmātiskākas

Vai pāru terapija var saglābt laulību? Var, speciālisti palīdz saskatīt problēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krietni pieaudzis pēdējā gada laikā to pāru skaits, kuri terapijā vēlas risināt savu attiecību problēmas. Speciālisti uzsver, ka palīdzība pārim jāmeklē, ja pāris nespēj atrast problēmām risinājumu, speciālisti terapijā ļauj pietiekami saudzīgā veidā iepazīt partneri. No 1. marta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Konsultatīvā nodaļa sāk nodrošināt ģimenēm ar bērniem bezmaksas ģimenes psihoterapijas konsultācijas.

Kopīgas grūtības var gan šķelt, gan vienot, pandēmijas laika ģimeniskās grūtības raksturo klīniskā psiholoģe Kristīne Balode. Šajā laikā ir piemēri, kur pāru attiecības kļūst konstruktīvākas un apzinātākas, tāpat dati rāda, ka situācija daudziem pāriem ir kļuvusi daudz komplicētāka.

Šajā laikā partneri ģimenē var vairāk viens otru iepazīt, attiecības kļūst patiesākas – pāri var meklēt ceļu viens pie otra vai arī saprast, ka kopīgs ceļš nav iespējams, pauž ārsts psihoterapeits Jānis Vītiņš.

Krietni pieaudzis pēdējā gada laikā to pāru skaits, kuri terapijā vēlas risināt savu attiecību problēmas, tāpat pieaug traucējumi, kurus izraisa konflikti.

Attiecības ir kas tāds, kur var būt kopā ar cilvēku, kurš iepazīts no ideālās puses, bet laika gaitā parādās citas rakstura iezīmes, tad jāsaprot, vai var un iespējams dzīvot kopā. Ja rodas domas par attiecību turpinājuma iespējamību, jāmeklē palīdzība pie speciālistiem, uzskata Jānis Vītiņš.

Speciālisti ļauj pietiekami saudzīgā veidā iepazīt otru tādu, kāds viņš ir.

Lai attiecības nekļūst par moku un ciešanu laiku, ar vēlmi otru mainīt, tad jāsaprot, ka to izdarīt nav tik viegli iespējams. Attiecības ir viena no dzīves daļām. Bieži par attiecībām domājam Holivudas filmu līmenī.

Ārsts psihoterapeits Jānis Vītiņš uzskata, ka 70% no visiem gadījumiem pāri pie speciālista vēršas, kad ir ļoti nopietnas attiecību krīzes: "Cilvēks ir no tiem dzīvniekiem, kuriem būšana kopā ir nozīmīga, pasargā no trauksmes, tas stiprina veselību. Jautājums vai partneri ir īstie viens otram." Speciālists var palīdzēt ieraudzīt paša problēmas, ar kurām jāsāk strādāt. Ir bijuši gadījumi, kad kabinetā kāds no partneriem aizmet laulības gredzenu, bet biežāk pāri atrod ceļu viens pie otra, savā pieredzē dalās Jānis Vītiņš.

Vai terapija var palīdzēt pārim? Ir nozīmīgas atšķirības, kā strādā individuālā un pāru konsultācija. Pāru konsultācijām ir milzīga jauda, tāpat ir milzīgi daudz baiļu tikt atklātam pilnībā. Jautājums – cik liela mūsdienās katram nepieciešama privātā telpa. Pāru terapija paredz citu darbības intensitāti – terapijas kabinets kļūst par vietu, kurā var atklāt lietas, par ko bijis bail vai kauns runāt.

Pāru šķiršanās gadījumos ir izķirošas komponentes – paaudzes, bērni ģimenē un citi. Šķiršanās ir process, kurā notiek transformācijas, tiek nodalītas attiecības, juridiski mainās statuss, bet nemainās attiecības visos aspektos, īpaši, ja ir kopēji bērni.

Jānis Vītiņš uzsver, ka mūsu sabiedrībā šķiršanās ir stigmatizēta, to var pierādīt pāra vai individuālā terapijā, bieds ir klātesošs, bet svarīgi ieraudzīt katra vajadzības.

Ko iesākt, ja viens no partneriem vēlas risināt pāru attiecības ar palīdzību no malas, otrs nē? Tam, lai abi iesaistītos terapijā, iespējams, ir vajadzīgs laiks. Vienmēr ir viens, kurš meklē palīdzību, tad pieslēdzas otrs partneris. Viena cilvēka pienesums pāru attiecību risināšanā vienmēr ir labāk nekā nekas. "Attiecības vienmēr bijušas kā sievietēm deleģēta pieredze, vīrieši rosās sociālajā telpā, "uzsver Kristīne Balode.

Kā orientēties speciālistu piedāvājumā, meklējot palīdzību? Ja nav nepieciešama kāda īpaša speciālista kvalifikācija, tad vissvarīgākais ir personiskā pieredze sadarbībā ar speciālistu, cilvēki ir dažādi, palīdz arī intuitīvi laba sajūta, tiekoties ar speciālistu. Tomēr ir vērts nedaudz izzināt speciālista kvalifikāciju, virzienu, kādā tas strādā, palīdzēt var publikācijas, kuras ļauj saprast speciālista domāšanu.

No 1. marta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Konsultatīvā nodaļa sāk nodrošināt ģimenēm ar bērniem bezmaksas ģimenes psihoterapijas konsultācijas. Ģimenes psihoterapijas konsultācijas notiks Latvijas Sistēmisko un ģimenes psihoterapeitu biedrības psihoterapeitu (psihoterapijas speciālistu) vadībā. Sīkāka informācija par pakalpojumu atrodama VBTAI mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti