Sākoties karstākam laikam, svarīgi rūpēties par bērnu nepārkaršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tuvojoties vasarai, likumsakarīgi, ka arī laikapstākļi kļūst arvien siltāki un saule mūs vairāk lutina. Tomēr šajā laikā svarīgi atcerēties par mazākajiem sabiedrības locekļiem. Bērni, īpaši zīdaiņi, karstajā laikā sevišķi jāuzmana, un ir jārūpējas par to, lai mazuļi netiktu pakļauti pārkaršanai. Svarīgi bērnus neatstāt automašīnās vai ratiņos, kamēr vecāki devušies prom.

Karsti saules stari temperatūru automašīnā vai ar sedziņu pārklātos bērnu ratiņos paaugstina ļoti strauji, un bērns var pārkarst, skaidro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša.

"Bērniem un zīdaiņiem termoregulācijas sistēma vēl nav nobriedusi. Tāpēc bērna organisms daudz grūtāk spēj regulēt ķermeņa temperatūru. Īpaši tad, ja parādās kaut kādi ārēji riska faktori. Piemēram, ir ārā lielāks karstums. Vai ārā var arī nebūt liels karstums, bet dažkārt pārkāršana var sākties transporta līdzekļos, kur iekšā ir sastāvējies un karsts gaiss. Vai, piemēram, arī bērnu ratiņos: māmiņai vasaras dienā nav nekas, staigājot ar bērnu ratiņiem ārā, jo viņu appūš arī vēja pūsmiņa, bet mazulis šajos ratiņos ir kā siltumnīcā - ietīts sedziņās un vējš un svaigs gaiss tur netiek klāt," stāsta Bukša.

Biedrības "Mammām un tētiem" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa norāda uz vēl kādu svarīgu lietu, kas jāievēro visiem, ne tikai vecākiem, lai izvairītos no karstuma radītiem nelaimes gadījumiem.

"Tas, kas Latvijā būtu vecākiem jāmācās – pieskatīt vienam otra bērnus. Ja mēs redzam, ka bērns ir viņa veselību un dzīvību apdraudošā situācijā, tas bērns ir jāpieskata. Piemēram, pagājušajā gadā plaši izskanēja gadījums, kad mazs bērns bija atstāts automašīnā ilgstoši, un kāda sieviete ilgstoši stāvēja pie šīs mašīnas un gaidīja pat vairāk nekā pusstundu. Tāda [bērna atstāšanas] situācija nav pieļaujama, tā ir bērna dzīvībai bīstama. Un tā sieviete, kas šo bērnu pamanīja un meklēja palīdzību, un meklēja vecākus – viņa ir labais piemērs, viņa ir mūslaiku varonis. Jo mēs, tas ir mans vērojums, esam diezgan pieraduši – mēs redzam, ka slikti izturas pret bērniem, bet labāk es to neredzēšu, jo kā gan es to vecāku uzrunāšu," klāsta Akmentiņa-Smildziņa.

Tā esot otra lieta, kas vecākiem Latvijā ir jāmācās – uzrunāt vecākus, jo ne vienmēr tie ir domājuši ko sliktu, un nolaidīgā rīcība bieži ir bijusi nezināšana par riskiem, ko situācija var atnest. Svarīgi vecākus uzrunāt mierīgi un informēt par riskiem, kam bērns ir pakļauts. Tomēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Bukša skaidro, kā rīkoties, ja tomēr bērns ir pārkarsis.

"Būtiski ir pēc iespējas ātrāk samazināt ķermeņa temperatūru. Novelkam liekās drēbes nost, liekam vēsas kompreses, bērnu pārvietojam uz vēsāku telpu, dodam padzerties vēsu ūdeni vai vēsu tēju, vai limonādi vēsu. Katrā ziņā dodam vairāk dzert un mēģinām atvēsināt," padomus dod Bukša.

Tomēr, ja bērnam novērojama pārkaršanas izraisīta vemšana, caureja vai bērns ir kļuvis apātisks un miegains, tad jāmeklē mediķu palīdzība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti