Psihoterapeite: Vecāku šķiršanās bērnā var radīt naida emocijas pret sevi un citiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vecāku cietēju loma pēc šķiršanās, upurēšanās bērna labā, nesaskaņas vecāku starpā var radīt bērnā naida emocijas – gan pret sevi, gan vecākiem, gan citiem procesā iesaistītajiem. Šāda bērnības pieredze var apgrūtināt attiecību veidošanos pieaugušā dzīvē.

Naidpilnas emocijas

Ļoti bieži šķiršanās process ir negatīvu emociju un pat naida pilns. Bērns ģimenē to redz un līdzpārdzīvo.

Ja bērns ilgstošā periodā sev apkārt redz naidu, tad var sākt to asociēt arī ar sevi, domājot, ka naids ir arī pret viņu,

pauž psiholoģe Inese Putniece.

Jaunākā vecumā piedzīvotas vecāku nesaskaņas vai šķiršanās ietekmē bērnu, bērns var izjust naidu pret vecākiem. Vecāku nesaskaņu un konfliktu rezultātā bērnā var izveidoties pilnīga pakļāvība un nespēja paust savu viedokli. Šāda bērnības pieredze var apgrūtināt attiecību veidošanos.

Psiholoģe uzsver, ka pusaudžu vecumā ir vēlme separēties un devalvēt vecākus, tas ir piederīgi pie personības briedināšanas ceļa.

Cietēja loma

Vecāku šķiršanās gadījumā bērns, redzot, ka viens vecāks cieš, otru var uzskatīt par nodevēju. Šādā situācijā bērnā var veidoties naids pret otru no vecākiem, uzskatot to par vainīgo un pāridarītāju.

Ja, piemēram, dēls, kuru pametis viens no vecākiem, paliek ar otru, kurš pieņem cietēja lomu, tad izaugot bērnam grūti veidot attiecības, jo nespēj adekvāti savas emocijas vadīt un veidot.

Vecāku cietēja loma pēc šķiršanās, upurēšanās bērna labā, sava upura lomas apliecināšana pat visas dzīves garumā slikti ietekmē bērnu. Bērns dzīvo ar vainas apziņu, ka viens no vecākiem dzīvojis upurējoties, cenšoties aizstāt otru vecāku ( ko nevar izdarīt) un uzliek bērnam zināmas gaidas un atbildību.

“Dažādi dzīvē var iet, bet, ja kādas darbības ir tādas, kas atstāj ļoti lielas sekas uz bērnu, tad jāsaprot, ka nākotnēs tās nāksies labot,” pauž psiholoģe Inese Putniece.

Bērnam svarīgi zināt:

  • Vecāki kārto savas attiecības, viņu nesaskaņas un konflikti nav bērna vaina.
  • Bērnam nav jārealizē mātes/tēva gaidas, ja vecāki pieņēmuši upura lomu.

Vecākiem svarīgi zināt:

  • Jaunākā vecumā piedzīvotas vecāku nesaskaņas vai šķiršanās ietekmē bērnu, bērns var izjust naidu pret vecākiem.
  • Pusaudža vēlme separēties un devalvēt vecākus ir piederīgi pie personības briedināšanas ceļa.
  • Vecāku cietēja loma pēc šķiršanās, sava upura lomas apliecināšana pat visas dzīves garumā slikti ietekmē bērnu.

Konteksts:

Publicējam rakstu rubriku par vecāku šķiršanās ietekmi uz bērnu - ja tev ir savs stāsts, dalies ar to, tas var palīdzēt citiem šķiršanos padarīt bērnam mazāk traumējošu.

Ja tev ir savs stāsts, raksti, stāsti, dalies ar mums - [email protected].

Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzē pieejamā informācija liecina, ka, piemēram,  2017. gadā noslēgtas 13 150 laulības, šķirtas šajā gadā 5 943 laulības. 215 laulības šķirtas pirmajā kopdzīves gadā, 351 pēc piecu gadu kopdzīves, 229 pēc septiņiem gadiem, 335 pēc 10 gadiem, 299 laulības pēc 35 un vairāk laulībā nodzīvotiem gadiem. Lielākajā daļā no šīm laulībām ir bērni.

Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda, ka 2019. gada pirmajos trīs mēnešos noslēgtas 1754 laulības, pēc iepriekšējiem datiem var paredzēt, ka daļa no tikko noslēgtajām laulībām tiks šķirtas jau pirmajā kopdzīves gadā, ļoti iespējams, ka ģimenē jau būs bērns.

Šeit minēti tikai oficiāli slēgtu laulību gadījumi, daudzi bērni dzimst nereģistrētās attiecībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti