Ģimenes studija

Mūsdienīgi cirka stāsti bērniem un iespējas pašiem apgūt cirka mākslu

Ģimenes studija

Tehnoloģiju gads: iespējas vairāk iepazīstināt ar tehnoloģijām skolās

Mediācija Latvijā vēl nav iedzīvojusies. Vispopulārākā tā ir ģimenes strīdu risināšanā

Konfliktu risināšanā ar mediācijas palīdzību īpaši labi rezultāti ģimenes jautājumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Mediācija kā konfliktu risināšanas metode pasaulē ir pazīstama jau sen, Latvijā tā ir salīdzinoši jauna metode, to visbiežāk izmanto ģimenes konfliktu risināšanā, skaidro raidījumā “Ģimenes studija”.

Mediācija ir domstarpību risināšanas veids atbilstīgi mūsdienu prasībām.

Šis ir brīvprātīgs un konfidenciāls process, meklējot risinājumu, kas labs abām pusēm. Mediācija pasaulē ir sens process, jau Romiešu tiesībās tas bija paredzēts. Latvijā mediācija ir jau 10 gadus, piecus gadus darbojas sertificētu mediatoru padome.

Ģimenes mediācija – populārākā Latvijā

Latvijā populārākā un atzītākā ir ģimenes mediācija, jo tas ir jautājums par attiecībām, kur nav pareizās atbildes, ir tikai priekšstati. Pāris dibina jaunu ģimeni katrs ar savu ģimenisku pieredzi, tad var pieredzes nesaskanēt un rasties konflikts. Ir arī mediācijas, kurās piedalās arī vecvecāki; arī pieaugušu māsu un brāļu attiecības, vecāku aprūpes jautājumi, mantošanas tiesības tiek risināti ar mediācijas palīdzību.

Bāriņtiesā ir katru dienu gadījumi, kad vecāki vēršas pēc palīdzības bērna aprūpes jautājumā. Tagad bieži vecāki izmanto mediāciju, apmēram pusē gadījumu mediācija dod labus rezultātus – vai nu vecāki turpina kopdzīvi, vai tiesas process beidzas ar mierizlīgumu.

Ar mediāciju risina vecāku šķiršanās jautājumos - ja vecāki vēl nav izlēmuši, ko darīt, mediāciju izmanto arī bērna aprūpes un saskarsmes jautājumos, izstrādā saskarsmes kārtību; trešā joma – uzturlīdzekļu jautājums.

Konflikta situācijās parasti ir sakāpinātas emocijas un konfliktētāji nesadzird viens otru, nevar sarunāties un vienoties, nevar saprātīgi apzināties situāciju un paskatīties uz to no malas.

Mediācija atšķirībā no tiesas ir ļoti detalizēta, šī situācija vecākiem dod drošības sajūtu.

Mediācijā strādā ar cilvēkiem, kuri sadarbojas un ir piekrituši mediācijai labprātīgi. Mediators ir labs saskarsmes piemērs, rādot, kā sarunāties, uzdot jautājumus.

Mediācijas process

Mediācijas likums prasa līgumu par mediācijas pakalpojumu izmantošanu, līgumu paraksta visas puses, mediācijas process notiek sesijās. Sesiju skaits ir dažāds, atkarīgs no situācijas.

Var būt strukturēti un motivēti pāri, kuri risina situāciju trijās līdz piecās sesijās, ir pāri, kuriem nepieciešamas 10 sesijas.

Divus gadus ar Tieslietu ministrijas palīdzību valsts apmaksāja piecu stundu mediāciju ģimeņu ar bērniem atbalstam. Tagad mediācija ir maksas pakalpojums.

Mediācijā paraksta arī vienošanos; pēc laika, iespējams, kāda vienošanās nedarbojas, tad ir nepieciešama jauna vienošanās. Abas puses pieņem lēmumu, un abas puses to pilda labprātīgi, tas ir arī kultūras jautājums.

Protams, ir situācijas, kurās ar mediācijas palīdzību nevar savu konfliktu risināt. Vissarežģītāk risināt konfliktus, ja iesaistīts cilvēks ar atkarībām, īpaši jāvērtē arī vardarbības gadījumi, tāpat ļoti saasināti konflikti, tie notiek arī atsevišķās sesijās. Mediāciju izmanto arī situācijās, kad ir tuvošanās aizliegums no tiesas, tad abas puses tiekas trešās personas klātbūtnē.

Atrisināt konfliktu, ja abas puses pat nevar pie viena galda apsēsties, nav iespējams, tāpēc mediācija ir palīdzoša.

Informāciju par mediāciju var meklēt sertificetimediatori.lv, tuvākajā laikā ir iecere atvērt konsultatīvu tālruni par mediācijas jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti