Ģimenes studija

Skolotāju un pirmsskolas pedagogu trūkums ir problēma Latvijas skolās

Ģimenes studija

Reķu ģimenes ikdiena, mājās ienākot audžudēlam

Sakārtot ģimenes sadzīvi un emocijas, katram no pāra dzīvojot savā pasaules malā

Kā saglabāt ģimeni, katram dzīvojot savā pasaules malā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tālums vieno vai šķir cilvēkus – katram būs sava atbilde uz šo jautājumu. Dažādu iemeslu dēļ ģimenes mēdz dzīvot šķirti, tas vienam no vecākiem neļauj pilnvērtīgi piedalīties bērna audzināšanā, attālums var arī būt par iemeslu ģimenes iziršanai.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījuma "Ģimenes studija" viesi stāsta par savu pieredzi, kā tikt galā ar emocijām un sakārtot sadzīvi, ja katrs dzīvo savā pasaules malā vai arī viens no pāra darba dēļ mājās ir reti.

Situācijai, kad viens no ģimenes dzīvo atsevišķi, pat citā valstī, var būt dažādi iemesli – darbs, mācības vai pāra izvēlēts dzīves modelis.

“Vienmēr pamatā ir jautājums, kāpēc viens no ģimenes izvēlas būt prom ilgstoši,” saka psiholoģe Inese Putniece.

Ārējiem faktoriem ir nozīme, kad ģimenei jāpieņem lēmums dzīvot šķirti. Bet, no otras puses - ārējie argumenti paslēpj patiesību. Pat loģiski un pamatoti ārējie faktori patiesībā rāda, ka cilvēki nevēlas būt kopā, tā domā psiholoģe.

Ja pārim ir krīze un nolemj padzīvot atsevišķi, tad tas ir ceļš uz šķiršanos. Ja kāds brauc uz laiku prom citur padzīvot, jārēķinās, ka attālumā dzīvojot, var rasties problēmas partnerattiecībās, pusgads tam ir kritisks laiks.

Mazākiem bērniem kontakts ar cilvēku, kurš ir prombūtnē, zūd ātrāk, pieaugušie pielāgojas.

Psiholoģe uzsver, ka pieauguša cilvēka psihe ļauj pielāgoties situācijai, bet kontakta kvalitāti nespēj dot nekādas modernās tehnoloģijas un nekādi komunikāciju veidi.

Svarīgi atšķirtība ir bērnu audzināšanā. Katram dzimumam ģimenē ir jāpilda sava funkcija, ne loma. Kad viens no vecākiem ir prom, lomu aizstāj otrs, bet funkciju nevar aizstāt otrs vecāks.

Justīne Savitska "Tēta projektā" stāstīja par to, kā pēc 15 gadu prombūtnes tēvs atgriezās mājās.

“Mēs (Justīne un brālis) bijām bērni, kad tēvs 2001. gadā aizbrauca. Viss pieaugšanas posms bija tas, kad tēva nebija. Mēs tikāmies reizi gadā Ziemassvētkos vai Jaunajā gadā, tad tēvs atbrauca uz 3 nedēļām. Viss laiks, ko tēvs bija prom, bija tas, ko tēvs nepieredzēja bērnu augšanā,” atceras Justīne.

Justīne domā, ka ir liela atšķirība – kurš ir aizbraucis. Ja aizbraucis tēvs, viņš zaudēs daudz vairāk dzimumlomu dēļ. Jo vīriešu atbildība un saistība ar bērnu audzināšanā ir tradicionāli daudz mazāk. Vīrietis ir nauda, ugunskuri, futbols, un aizbraucot zaudē daudz vairāk no tā mazuma.

Ikdiena ir pats svarīgākais. Ir svarīgi zināt, cik ilgi kāds no ģimenes būs prom, lai saprastu, vai tas būs īss laika posms, vai ilgāks.

Tas varētu gan bagātināt dzīvi, gan sarežģīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti