Ģimenes studija

Baiba un Jānis Stepiņi "Kārļamuižā” Jāņus svin, godājot tautas tradīcijas

Ģimenes studija

Uzvedības traucējumi bērniem: kad palīdz terapija, kad vajadzīgi medikamenti

Plānojam nākamo bērniņu ģimenē - bērnu vecuma atšķirība, sievietes veselība

Ģimenes plānošana. Kāda ir ieteicamā bērnu vecuma starpība?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Sabiedrībā ir dažādi uzskati par vecuma starpību starp bērniem ģimenē. Bērni pasaulē nāk plānoti un neplānoti. Speciālisti uzskata, ka vislabākā bērnu vecuma starpība ir apmēram divi gadi, pēc piecu gadu vecuma starpības sasniegšanas satraukties sāk vecāki.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" saruna par ieteicamo bērnu vecuma starpību.

Bērnu vecuma starpība ģimenē

Domājot par bērnu vecuma starpību, jāņem vērā vecāku, īpaši mammas, iespējas un nogurumu.

Ginekoloģe Ieva Ērciņa uzsver, ka mammai dzemdības un maza bērna aprūpe ir liela slodze. “No fizioloģiskā viedokļa mamma ir nogurusi. 90% mammu, kuras nāk uz vizītēm, saka, ka vairs (pēc pirmā bērna) nedzemdēs.”

Speciāliste skaidro, ka no medicīniskā aspekta labi būtu pusotra līdz divu gadu starpība starp bērnu piedzimšanu. Savukārt, ja starpība ir lielāka par 5 gadiem, tas vecākiem rada trauksmi. Dzemdības maina sievietes dzīvi, plānojot nākamo bērnu, jāskatās, lai mammas laboratorie rādītāji atgriežas normas robežās, kas liecina, ka mammas organisms ir gatavs jaunai grūtniecībai. Pētījumi rāda, ka maza  vecuma starpība starp bērniem nozīmē lielāku grūtniecības pārtraukšanas risku un mazāku jaundzimušā bērna svaru.

Vecākā bērna sagatavošana jaundzimušā ienākšanai ģimenē

Bērna ienākšana ģimenē ir notikums ne tikai vecākiem, bet arī lielākiem ģimenes bērniem. Svarīgi vecākos bērnus sagatavot jaundzimušā ienākšanai ģimenē.

Vecākiem jāstāsta, ka ģimenē gaidāms vēl viens bērns.

Pēc jaunākā bērna piedzimšanas vecāki dažreiz jūtas vainīgi, ka lielākie bērni saņem mazāk uzmanības. Protams, vecākiem jāiemācās sadalīt laiku dienā veicamajiem darbiem, lai savu uzmanību sadalītu visiem bērniem. Ieteicami izveidot radu un draugu atbalsta komandu, lai tos iesaistītu palīdzības sniegšanā, kas mazinātu rūpju spriedzi ģimenē.

Mazāko bērnu ienākšanai ģimenē ir daudz pozitīva lielāko audzināšanā.

Lielākie bērni iemācīsies paciesties, iemācīsies gaidīt rindā, jo mammai ir jārūpējas par mazāko bērnu.

“Bērniem ģimenes sistēmā attīstībai, sociālām un emocionālām prasmēm ir svarīgi, ka ģimenē ir vēl bērni, “ uzsver psiholoģe Indra Majore-Dūšele.

Indra Majore-Dūšele vērš vecāku uzmanību uz dažādām situācijām. Piemēram, tad, ja jaunā bērna ienākšana ģimenē sakrīt ar vecākā iešanu uz bērnudārzu, tad vecākais bērns var padomāt, ka viņš  “ir lieks, kāds cits ir ienācis ģimenē. Katra bērna ienākšana ģimenē maina sistēmu. Neaizmirstam, ka bērna uztvere ir ārkārtīgi egocentriska.”

Nākamā bērna plānošana pēc ķeizargrieziena

Ginekoloģe Ieva Ērciņa aicina vecākus pēc ķeizargrieziena rūpīgi plānot nākamo grūtniecību un ievērot ārstu norādījumus. “Jādomā par kontracepciju, jo sieviete var iznēsāt bērnu pēc diviem gadiem."

Neplānotās grūtniecībās pastāv risks pazaudēt nedzimušo bērnu un pat pazaudēt mammu jau esošam bērnam.

Pēc ķeizargrieziena, kad iestājas nākamā grūtniecība, mammai jābūt uzmanīgai, veicot dažādus darbus, jo tā ir liela slodze organismam un riski ir lieli. Vislabāk, ja mammai ir palīgs, veicot smagākos darbus.

Katrs gadījums tomēr ir ļoti individuāls, tāpēc nav iespējams pateikt, cik bērnu var būt ģimenē, ja visi pasaulē nāk ar ķeizargrieziena palīdzību. Ievas Ērciņas praksē lielākais skaits ir četri bērni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti