Eksaktie ir nūģi jeb kā pieaugušo stereotipi ietekmē jauniešu karjeras izvēli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

"Eksaktie ir nūģi. Tur visi ignorē veselīgu dzīvesveidu. Tā ir joma tikai ģēnijiem. Tas ir monotons darbs" – tādi ir stereotipi par eksaktajām jomām; tieši stereotipi bremzē jauniešu interesi par  eksaktajām zinātnēm, tās neizvēlas kā nākotnes profesijas. Pētījumi liecina, ka eksaktās jomas uzņēmumi ir vieni no aktīvākajiem novatoriem veselīga dzīvesveida popularizēšanā. Ļoti daudzas tehniskās profesijas prasa pacietību, nemitīgu izglītošanos un pieredzes uzkrāšanu.

Par to, kā pieaugušo stereotipi ietekmē jauniešu karjeras izvēli un kas attur jauniešus izvēlēties tehniskās zinātnes, stāsta RTU Inženierzinātņu vidusskolas direktors Aleksandrs Vorobjovs.

 

Pieaugušo stereotipi (-) un patiesība pretstatā (+), izmantojot pasaules pētījumus:

  • - Eksaktie ir nūģi. + Ļoti pieprasīti un augstu novērtēti profesionāļi.
  • - Tur visi ignorē veselīgu dzīvesveidu. + Aktīvi novatori veselīga dzīvesveida popularizēšanā.
  • - Tā ir joma tikai ģēnijiem. + Nemitīga izglītošanās un pieredzes uzkrāšana.
  • - Tas ir monotons darbs. +Iespējas vienmēr darīt kaut ko jaunu.

Šo stereotipu sekas ir eksakto priekšmetu zemā popularitāte. Fizika un ķīmija izvēles eksāmenā nav populāri priekšmeti:

Risinājums ir eksakto priekšmetu popularizēšana un stereotipu laušana. Viena no idejām ir zinātnisko centru veidošana, bet tam nepieciešama skolotāju metodiskās bāzes izveidošana.

Pieaugušajiem jābalstās ne stereotipos, bet faktos, lai respektētu pusaudžu izvēles.

Vai visi var būt labi matemātiķi?

Jā, matemātika ir disciplīnas un labas metodikas jautājums. Bērni no trīs gadu vecuma sāk intuitīvi pārskaitīt lietas un meklēt likumsakarības. Ja pieaugušais ir atbalstošs un spēles veidā ieinteresē, tad matemātika var ļoti interesēt. Matemātika ir prāta sports. Brīdis, kad matemātika pārstāj patikt, ir ap 7. klasi, – kad matemātikā ienāk abstraktas lietas.

No pieaugušo puses jāizslēdz naratīvs, ka matemātika ir sarežģīta. Pieaugušajiem jāfokusējas uz ieguvumiem no matemātikas mācīšanās.

 

Atbildes uz jautājumiem

Kā vecāki ikdienā savai atvasei var iemācīt “eksakti domāt”?

Ir jāatbalsta bērnu dabiskā zinātkāre. Bērni ļoti bieži “uztausta” pētījuma jautājumus. Piemēram, cik hēlija balonu ir nepieciešams, lai paceltu rotaļu lācīti. Pieaugušie paši neizdomā šādas pētījuma problēmas. Un tad ir ļoti svarīgi, kā pieaugušie reaģē uz to. Nevis teikt – “man nav laika”, bet atbalstīt šo aktivitāti. Tad tas radīs aizvien jaunus jautājumus un arī pieaugušie varēs kaut ko uzzināt.

Kā matemātiku varētu padarīt pa aizraujošāko mācību priekšmetu skolās?

Latvijā ne tik veiksmīgi tiek ievērots principiāli svarīgs jautājums – respektēt to, ko skolēni jau zina. Piemēram, ir uzdevums par motorlaivu, kura brauc pa un pret straumi, bet skolēni reti braukuši ar motorlaivu, skolēni ir braukuši ar autobusu. Skolēnu praktiskā pieredze netiek iesaitīta mācību procesā. Kādā brīdī skolēnam ir jāatkāpjas no praktiskā pielietojuma, jo matemātika ir diezgan pašpietiekama zinātne. Tas notiek brīdī, kad skolēns sasniedzis atbilstošu vecumu.

Ko ņemt vērā, runājot ar jaunieti par karjeras iespējām?

Parasti pieaugušo sarunas ar pusaudžiem ir “kā tev iet?”, “kā pa skolu?” līmenī. Tie ir pārāk nekonkrēti jautājumi, kas parāda nevēlēšanos iedziļināties. Ieteikums nebūt formāliem, iedziļināties pēc būtības.

Piemēram, pusaudzis saka, ka vēlas būt psihoterapeits, tad pieaugušie nereti uzdod jautājumus – “ko tu darīsi?”, “psihoterapeitu ir daudz!”. Ja bērnu tas ļoti interesē, tad ir jāatbalsta.

Uzziņai:

Atzīmējot raidījuma ''Ģimenes studija'' 10. dzimšanas dienu un arī Starptautisko Ģimenes dienu, 15. maijā notika tiešsaistes konference „Seši soļi ģimenes mieram un pārmaiņām”. Tā skāra aktuālas ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmas, par kurām konferencē runāja zinoši un pieredzējuši eksperti. Konference ir raidījuma dāvana klausītājiem, un ikvienam tās saturs pieejams bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti