Ģimenes studija

Vienaudžu vardarbība. Tapis informatīvs materiāls vecākiem

Ģimenes studija

Skolēnu pēdējā laikā aizraušanās - rotaļlieta "kendama" arī attīsta dažādas prasmes

Izmaiņas adopcijas kārtībā: Uz ārvalstīm nevarēs adoptēt bērnus no audžu ģimenēm

Bērnu un vecāku interesēs pilnveidots adopcijas process

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pagājušā gada nogalē tika pilnveidots un aktualizēts adopcijas process. Jaunās izmaiņas nosaka stingrāku kārtību bērnu adopcijai uz ārzemēm, vecāku obligātu apmācību un caurskatāmāku informāciju par bērnu, lai brīvie bērni ātrāk nonāktu ģimenēs.

Raidījumā “Ģimenes studija” saruna ar atbildīgo institūciju pārstāvjiem un vecākiem par izmaiņām adopcijas kārtībā.

Labklājības ministrijas pārstāve Jana Sīpola raidījumā skaidro, ka joprojām novērojama tendence, ka adoptētāji vēlas adoptēt vienu bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem.

Dati liecina, ka šobrīd ir 1177 adoptējami bērni, no tiem 300 bērni, kuriem ir veselības problēmas, 400 bērni nevēlas tikt adoptēti.

Novembrī stājās spēkā jaunie adopcijas noteikumi. Tie nosaka, ka uz ārvalstīm bērnu var adoptēt, ja nav iespējams atrast ģimenisku vidi Latvijā, bet šādu gadījumu ir aizvien mazāk. Ģimenisko vidi nodrošina arī pie aizbildņa vai audžuģimenē.

Jauninājums likumdošanā ir, ka pirms adopcijas jātiekas ar bērnu vismaz trīs reizes. Pirms adopcijas bāriņtiesai jāprasa tās bāriņtiesas viedoklis, kura lēmusi par bērna ārpusģimenes aprūpi.

Vecākiem pirms bērna adoptēšanas ir iespēja izmantot pirmsadopcijas laiku līdz sešiem mēnešiem, lai labāk iepazītu bērnu un bērns jauno ģimeni.

2018. gadā bija daži gadījumi, kad bērniņu atdod atpakaļ jau pēc divām vai trim dienām.

Jaunais likums nosaka arī, ka no maija mēneša adoptētājiem būs obligātas apmācības. 

Ir mainīti arī termiņi procesuālajai kārtībai, tagad būs caurskatāmāka informācija – kurš bērns ir brīvs un adoptējams. Vecajā kārtībā nebija paredzēts, cik ilgā laikā ministrijai jāsaņem ziņas par bērnu, kad tas ir juridiski brīvs . Pieredze rāda, ka bieži pat gadu un ilgāk nav sniegta informācija par bērnu. Jaunā regula uzlabos situāciju, un bērniņš ātrāk nonāks aprūpē.

Pirmsadopcijas laiks ģimenei un bērnam

Raidījuma viesis stāsta, ka pirms 10 gadiem adoptēja pirmo bērnu – tad ministrijā parādīja dokumentus, tad sekoja apmeklējuma iespējas bērnunamā, apmeklēja bērnu trīs reizes pa stundai un bija jāpieņem lēmums par adopciju.

Ģimenē ir adoptēti divi bērni, tagad situācija ir mainījusies - ar mazāko bērnu bija iespējams vairāk iepazīties neformālos pasākumos un vēlāk divas reizes nedēļā arī bērnunamā.

Organizācija “Plecs” sadarbībā ar labklājības ministriju organizē vecāku iespēju tikties ar adoptējamiem bērniem neformālās tikšanās laikā. 72 bērniņi un 52 ģimenes jau tikušās. "Plecs" uzskata, ka grūti ir ģimenēm ar bērniem iepazīties, tāpēc grib dot iespēju ģimenei satikties ar bērnu dzīvē, ne tikai ar dokumentu palīdzību. Neformālās tikšanās ir pārgājieni un citas kopīgas aktivitātes, lai redzētu bērnu dzīvē un darbībā.

Adopcija – nopietns lēmums

Aizbildnis var atteikties no aizbildnības, bet no adoptēta bērna atteikties nevar, tāpēc tas ir nopietns lēmums.

Adopcijas procesā ir sešu mēnešu pirmsadopcijas aprūpe – bērns dzīvo ģimenē, laiks ir tāpēc, lai iepazītos un saprastu ģimenes kapacitāti audzināt bērnu.

“Plecs” pārstāve Līga Tetere skaidro, ka organizācijas kampaņa bija ar mērķi veicināt sabiedrības atbildības sajūtu, ka svešo bērnu jau nav, katrs ir pelnījis augt ģimenē. Nākamais ir saprast, vai ģimenei, kura vēlas adoptēt bērnu, ir resursi – personiskie resursi, iekšējā kapacitāte, bioloģiskie bērni un visa paplašinātā ģimene, un ārējie resursi – pašvaldība un valsts atbalsts.

Ja ir vēlme adoptēt bērnu, bāriņtiesā vēršas ar iesniegumu, tad bāriņtiesa veic dažādas pārbaudes, iegūst informāciju par adoptētājiem - tas notiek ne ilgāk kā sešus mēnešus. Iegūstot adoptētāja statusu, sākas bērna gaidīšanas laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti