Rīta Panorāma

SHAYNA STEELE & LATVIJAS RADIO BIGBENDS

Rīta Panorāma

Intervija ar Olgu Ļubinu

Ārsti aicina sargāt bērnus no traumām

Ārsti aicina vecākus sargāt bērnus no traumām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Speciālisti vērš uzmanību uz to, ka daļa no bērnu gūtajām smagajām traumām varētu nebūt, ja vien vecāki savus bērnus vairāk uzmanītu un pārrunātu ar viņiem drošības jautājumus.

Elīna ir apzinīga māmiņa, kura ar saviem bērniem Katrīnu un Luīzi regulāri izrunā drošības noteikumus, kā uzvesties uz ielas, kā pareizi lēkāt batutā, kā drošāk doties peldēties un citus.

Elīna atzīst, ka viņu šobrīd satrauc elektroskūteri uz ietvēm: “Mēs ļoti daudz staigājam, un mēs nezinām, kā mēs varam paiet pa labi vai pa kreisi, jo viņi vienkārši traucas garām. Mēs ejam un spēlējam spēli “sasaldētie”. Ja gribam mainīt virzienu, iet pāri ielai, mēs tā kā sasaldētie - paskatāmies, vai ne viens netraucas garām, un tad mēs mainām virzienu. Elektroskūteri nenormāli ātri brauc garām pa ietvēm.”

Tomēr bērni ir un paliek bērni un reizēm arī apzinīgu vecāku ģimenēs gadās pa kādai traumai. Bet ir arī tādas traumas, kuras varētu nebūt. Vasarā viens no tipiskākajiem traumu izraisītājiem ir batuts.

Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas (BKUS) Ķirurģijas nodaļas rezidente Sandra Ozoliņa pauž, ka katru dienu kāds gūst traumas un vēršas pie ārsta. Ap batutiem būtu jābūt drošības tīklam. Nedrīkstētu laist vairāk par vienu bērnu vienlaicīgi lēkāt. Līdzko ir divi, viņi uzkrīt viens otram virsū un tad tās traumas arī rodas.

Batutos gūtās traumas ir smagas, pārsvarā kāju un roku lūzumi, reizēm arī galvas traumas. Ārsti aicina vecākus ar bērniem izrunāt gan to, kā jāuzvedas batutā, gan dažādos rotaļlaukumos. Ja bērns brauc ar divriteni, skrituļslidām vai skrituļdēli, galvā vienmēr vajadzētu būt ķiverei.

Turpinoties vasarai, nevajadzētu aizmirst arī par pārkaršanas riskiem.

“Pārkaršanas simptomi ir sekojoši: bērnam var sāpēt galva, bērns var justies saguris, var būt vemšana, slikta dūša. Bērnam var būt izmainīta uzvedība, proti, bērnam vairs neinteresē ierastās rotaļlietas, bērns vairāk guļ, ir miegains,” pārkaršanas simptomus raksturo BKUS pediatre Liene Smane.

Novērojot pirmās pārkaršanas pazīmes, būtu ieteicams nekavējoties sazināties ar ārstu. Mediķi arī atgādina, ka bērnu nedrīkst atstāt automašīnā vienu pašu  pat tad, ja veikalā jāieskrien uz dažām minūtēm. Šogad bijuši vairāki gadījumi, kad šādā veidā pārkarsušus bērnus nācies nogādāt slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti