Akcijā par seksuālās vardarbības tēmu uzticības tālrunis saņēmis ap simt bērnu zvanus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Akcijas par seksuālās vardarbības tēmu ietvaros Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis nedēļas laikā saņēmis ap simt zvanu. Tas ir mazāk nekā pērn, taču par šo tēmu bērni zvana arī ārpus akcijas. Speciālisti secina, ka šādus pāridarījumus bērni lielākoties noklusē baiļu un kauna dēļ, tāpēc sabiedrībai jābūt vērīgai pret bērnu uzvedības pazīmēm, kas var liecināt par piedzīvoto vardarbību.

Akcijā par seksuālās vardarbības tēmu uzticības tālrunis saņēmis ap simt bērnu un pusaudžu zvanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) pārstāve Anda Sauļūna norāda, ka uzticības tālruņa speciālisti ikdienā saņem zvanus no bērniem, kuri cietuši no seksuālas vardarbības un izjūt baiļu un vainas sajūtu par to, kas ar viņiem noticis. Tādēļ ik gadu šai tēmai inspekcija vērš uzmanību ar akcijas palīdzību. Šogad nedēļas laikā saņemti ap 100 zvanu gan no bērniem, gan vecākiem

"Šī akcija notiek ar mērķi uzsvērt un vēlreiz sabiedrībai atgādināt, ka arī tad, ja šis jautājums ir tāds, par kuru grūtu runāt, ir jāsaprot, ka [seksuālās vardarbības] sekas var būt ārkārtīgi nopietnas," norāda Sauļūna, stāstot, ka bērniem, kuri cietuši no seksuālas vardarbības, ir izteikts kauns un bailes par to runāt, "bailes par savu drošību, bailes, ka viņam neticēs". 

Anda Sauļūna stāsta, ka ir gadījumi, kad nākas informāciju nodot jau citām institūcijām, kā bāriņtiesai vai Valsts policijai. Zvanītāji stāsta gan par vardarbības gadījumiem ģimenē, gan skolā, tāpat seksuālās vardarbības jomā pēdējo gadu laikā arvien aktuālāka kļuvusi interneta vide. Pārāk lielas izmaiņas bērna uzvedībā varētu liecināt, ka bērns ir cietis no jebkādā veida vardarbības, stāsta inspekcijas speciāliste.

"Ir ārkārtīgi grūti nodalīt pazīmes, piemēram, bērnam, kurš ir cietis arī no fiziskas un emocionālas vardarbības, bet, ja bērnam parādās ļoti neierasta, reizēm seksualizēta uzvedība - bērns meklē, jautā vai skatās internetā, ja bērns pēkšņi ir kļuvis ļoti noslēgts, ļoti kluss, ja ir kādas ļoti lielas izmaiņas bērna uzvedībā, tie vienmēr ir brīdinājuma signāli par iespējamu jebkāda veida vardarbību. Protams, ka ar bērnu jāsāk runāt. Vislabāk to darīt ne tādos tiešos jautājumos, bet mēģināt sākumā tā vispārīgi jautāt un tādā veidā censties saņemt informāciju," skaidro Sauļūna.

Pērn akcijā zvanu skaits bijis ap 400, šī gada akcija vēl noritēs līdz pirmdienai, 25. novembrim, kad inspekcija apkopos gala rezultātu.

Uzticības tālrunis 116111 ir bez maksas un darbojas diennakti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti