Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" tikās ar Ralfa mammu Ilzi Mintāli. Viņa pastāstīja, ka Ralfam piedzimstot tika konstatētas nopietnas veselības problēmas.
"Teica, ka viņam smadzeņu priekšējā daļa neesot it kā attīstījusies un ka viņš var nefunkcionēt kā pilnvērtīgs bērns. Teica, ka nav iespējams, ka viņš izdzīvos," atminējās Ilze. Viņa atzina, ka cīņa par dēla nākotni notikusi katru dienu, plecu pie pleca ar Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības speciālistiem. Šie ļaudis strādā ar bērniem, kuriem ir ierobežota dzīvildze. Bet Ralfs visiem pierādīja, ka brīnumi notiek.
"Pierādīja par spīti visiem pretējo; [dara] daudz vairāk, nekā ārsti bija prognozējuši," teica mamma.
Tagad Ralfam ir 11 gadi, un viņš patstāvīgi dodas uz Liepājas 8. vidusskolu, kur uzsāka mācības šoruden. Ilzes ģimene uz Liepāju pārcēlusies no Jelgavas.
Mamma pat iedomāties nevarēja, ka pēc cīņas par dēla veselību tagad būs jāaizstāv savs bērns no pāridarījumiem skolā.
"Sākās viss jau pirmajā septembra nedēļā, kad Ralfs nāca mājās un teica, ka viņam ir iesperts pa kāju," atminējās Ilze. "Tad pagrūž, tad pa roku iesit. Es rakstīju mūsu vecāku čatā. Pēc tam tur vairāki vecāki iesaistījās, un es uzzināju, ka tas notiek jau no pirmās klases, ne tikai šogad."
Ilze stāstīja, ka problēmas izrunāšana skolas vecāku sapulcē rezultātus nedeva. Ralfam atkal un atkal tika darīts pāri. Puiša mamma neesot vēlējusies šīs situācijas risināšanā iesaistīt policiju, dienestus, bet gan visu atrisināt mierīgā ceļā. Tikmēr Ralfs turpinājis paciest klasesbiedra ņirgāšanos.
"Man septembrī Ralfs vienu dienu zvana raudādams, ka viņam gaitenī tika bikses vilktas nost un darīts arī pāri," pauda Ilze.
Ilze rakstījusi skolas direktorei, bet kļūdījusies e-pasta adresē, tāpēc mācību iestādes vadība vēstuli nebija saņēmusi. Viņa uzrakstījusi arī Liepājas Izglītības pārvaldei un Sociālajam dienestam, bet atbildi nesagaidījusi, jo situāciju daudz ātrāk atrisinājis Ilzes meitas ieraksts "Facebook" platformā, no kura par Ralfa ciešanām uzzinājusi teju visa Latvija. Nekavējoties iesaistījusies Valsts policija (VP) un citi dienesti. Situācija tikusi analizēta arī skolā.Ņirgāšanās par Ralfu notikusi starpbrīžos un ārpus stundām, raidījumam skaidroja Liepājas 8. vidusskolas direktore Anita Kuncīte.
"Kameras ir izvietotas skolas telpās, bet nav pārklātas visas teritorijas; paliek tādas vietas, kur, iespējams, mēs varam kaut ko nepamanīt," norādīja Kuncīte, solot domāt par papildu kameru izvietošanu, lai skolas teritorija būtu pilnībā pārredzama.
Puisis, kurš, iespējams, darījis pāri Ralfam un citiem bērniem, patlaban skolu neapmeklēs un mācību vielu apgūs mājmācībā. Viņa mamma Juta telefonsarunā "4. studijai" atklāja, ka
komentāros zem Ralfa māsas ieraksta interneta vietnē tikuši izteikti draudi: "Pieauguši cilvēki, sveši, raksta, ka sagaidīs manu bērnu pie skolas un vajadzētu manu puiku atspārdīt."
Skolas direktore iespējamo pāridarītāju raksturoja kā nemierīgu bērnu, kurš traucē mācību procesu.
"Te ir viena skolēna tiesības mācīties, iegūt izglītību klātienē, skolā, un ir pārējie skolēni. Tad mums uz tādiem svaru kausiem ir jāliek, kurš ir svarīgāks un kurš ir mazāk svarīgs,"
atzina Kuncīte. "Bet noteikti es gribētu teikt, ka bērns nepiedzimst agresīvs pēc būtības, viņš veidojas dzīves laikā. Kaut kādu iemeslu dēļ ir provocēta tā rīcība. Kaut kāds iemesls ir, kāpēc viņš tā vai šādi uzvedas."
Konfliktā iesaistītā zēna mamma "4. studijai" skaidroja, ka nākotnē plāno meklēt savam bērnam citu mācību iestādi. Savukārt Ralfa ģimenei Sociālais dienests piedāvājis psihologa pakalpojumus, bet Valsts policija aicinājusi uzrakstīt iesniegumu par pārciesto skolā.
Jau 31. oktobrī Ralfa ģimene dosies uz komisijas sēdi Liepājas Izglītības pārvaldē, kurā lems par iespēju zēnu pārcelt uz citu skolu.