Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

«Viņi bieži nenojauš par savu stipro pusi.» Kārļa Mednieka pieredze darbā ar problēmjauniešiem

Kārlis Mednieks jau vairākus gadus palīdz atrast ceļu jauniešiem, kuri nonākuši grūtībās. Šajā laikā viņš ir sastapies ar dažādām situācijām – pusaudžiem narkotiku tirgotājiem, jaunietēm, kuras tirgo sevi, un bērniem, kuri nejūtas pieņemti sabiedrībā un meklē patvērumu ielās. Viņš uzsvēra – mēģinot palīdzēt, jāpievērš uzmanība pozitīvajam, jo katrā jaunietī ir spēcīgā puse, kuru atrodot ir iespējams izķepuroties.

Iepriekš Kārlis darbojies ar aktīvajiem jauniešiem Kuldīgā, taču, nonācis Rīgā, sācis strādāt Sociālo pakalpojumu aģentūrā, kas kopš 2019. gada dēvēts par "Resiliences centru". Tur Kārlis darbojas tieši ar sociālā riska grupām. "Kas ir tas, ko es varu dot? Kā varu palīdzēt izķepuroties no esošās situācijas?" – tie ir jautājumi, kurus Kārlis sev uzdod ikdienā, palīdzot riska grupā nonākušajiem jauniešiem.

"Šobrīd sabiedrība ir gatava tam, ka šī problēma ir aktuāla Latvijā," stāstīja Kārlis, "iepriekš tas netika ievērots." Kad vaicājis cilvēkiem, vai ievērojuši riska grupas jauniešus pulcējamies publiskās vietās, atbilde bija – nē.

"Vieglāk ir neredzēt, un šie jaunieši vēlas būt neredzēti."

"Ja kāds ir bijis pie psihologa, tad tiek uzskatīts, ka tev kaut kas nav kārtībā, bet ne vienmēr tas tā ir," norādīja Kārlis, sakot, ka sociālo dienestu mērķis ir palīdzēt un atbalstīt.

Kārlis uzsvēra, ka ir dažādi veidi, kā strādāt ar cilvēku: "Viens veids ir stāstīt, ka viss, ko viņš dara, ir slikti. Otrs variants ir runāt par pozitīvām lietām, attīstīt labo, stipro jaunieša pusi."

Viņš pauda, ka jaunieši paši apzinās un zina par savām atkarībām, tomēr bieži nenojauš par savu spēcīgo pusi. "Bakstīt ar pirkstu noteikti nepalīdz. Tas, ko mēs varam darīt, – meklēt pozitīvo, šo dzīvesspēka daļu, un ar laiku tā pārņem tumšo daļu."

"Ir jādod iespēja redzēt pasauli citādi, ir jādod iespēja sajust pasauli citādi," uzsvēra Kārlis.

Šobrīd organizācijā norit jaunatnes darba projekts, kur komandas ar cilvēkiem dodas ielās, iepazīstas ar jauniešiem, adaptējas, uzsāk komunikāciju un, kad jaunieši sāk uzticēties un ir nodibinātas attiecības, piedāvā palīdzību un virza uz rehabilitācijas programmu. Pēc programmas absolvēšanas jaunieši dodas gan studēt, gan strādā organizācijā, un Kārlis norāda, ka tas ir liels ieguvums ne tikai jaunietim, bet arī pašai organizācijai.

"Tas, kas iedod dzinuli turpināt darīt, ir satikt jauniešus pēc vairākiem gadiem, kad viņi nāk pa ielu pretī smaidīgi un saka paldies," par motivāciju darboties sacīja Kārlis, stāstot, ka priecājas redzēt, kā jaunieši attīstās, iet uz priekšu, strādā un nodibina savas ģimenes.

Biedrības darbības laika sākumā jaunieši esot bijuši agresīvāki, taču šobrīd grupas lielākoties sastāv no jauniešiem, kuri ir nomākti ar depresiju un suicidālām domām: "Viņi kļūst jūtīgāki uz vairākām lietām."

Kārlis norādīja, ka jebkurš cilvēks var nonākt riska grupā, un viņa dzīve vienas dienas laikā var pilnīgi mainīties, tādēļ mudināja meklēt palīdzību vai to sniegt, ja tā kādam ir nepieciešama. "Mēs nekad nezinām, kas notiks rīt, un nevaram paredzēt to, kas notiks parīt."

Citi "Dod pieci!" stāsti

Vairāk

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

  • "YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.

  • Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.

  • Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.

  • Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.

  • Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.

  • "House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.

  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.

  • Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti