Toreiz iepriecināti 6537 seniori. «Dod pieci!» gaidās – radio dīdžeju atmiņas par pirmo labdarības maratonu

Tuvojoties labdarības maratonam "Dod pieci!", kurā ik gadu tiek pievērsta uzmanība un vākti ziedojumi kādas sabiedrībā pastāvošas problēmas risināšanai, Latvijas Radio sāk ierakstu sēriju, katru sestdienu atgriežoties pagātnē, lai atskatītos uz katru no deviņiem aizvadītajiem "Dod pieci!" maratoniem un noskaidrotu, kādiem tematiem tie tika veltīti, kā tie pagāja, kur nonāca saziedotie līdzekļi un vai ir panāktas kādas izmaiņas.

Pirmais labdarības maratons «Dod Pieci!» 2014. gadā
00:00 / 09:58
Lejuplādēt

Līdz labdarības maratonam "Dod pieci!" atlikušas 69 dienas. Šogad no 15. līdz 21. decembrim "Dod pieci!" vāks ziedojumus un aicinās palīdzēt riskam pakļautiem jauniešiem. Saziedotie līdzekļi ar labdarības organizācijas Ziedot.lv starpniecību nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, pašiem radušās uzvedības problēmas.

Šodien – atskats uz 2014. gadu, kad norisinājās pats pirmais labdarības maratons "Dod pieci!", kurā ziedojumus vāca dāvanām vientuļajiem Latvijas senioriem.

Pirmais "Dod pieci!" maratons – stikla studijā pie Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas 

Teju pirms 10 gadiem – 2014. gada nogalē, īsi pirms Ziemassvētkiem, savu skanējumu uzsāka tobrīd garākais radio raidījums Latvijas vēsturē – labdarības maratons "Dod pieci!".

Tā laikā trīs Latvijas Radio 5 dīdžeji – Toms Grēviņš, Kaspars Mauriņš un Magnuss Eriņš, tika ieslēgti īpaši izveidotā stikla studijā Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas laukumā pie tirdzniecības centra "Origo", kur nepārtraukti, sešas diennaktis pēc kārtas, viņi spēlēja par klausītāju ziedojumiem izvēlētas dziesmas.

Pirmais maratons "Dod pieci!" tika veltīts Latvijas vientuļo un trūcīgo senioru atbalstam, vācot naudu nelielām Ziemassvētku dāvanām.

Fragments no "Dod pieci!" reklāmas:

"Manam vectēvam ir paveicies – viņam esam mēs, taču Latvijā ir vairāk nekā pieci tūkstoši tādu, kam nav neviena, un pensija tikai 142 eiro. … "Dod pieci!" – izvēloties dziesmu, tu ziedo trūcīgajiem senioriem, 144 stundu labdarības maratonu "Pieci.lv" tiešraidē, no Stacijas laukuma Rīgā, sāksim 17. decembrī plkst. 17:00."

Pirmais "Dod Pieci!" labdarības maratons norisinājās pie Rīgas Centrālās dzelzceļa stacija...
Pirmais "Dod Pieci!" labdarības maratons norisinājās pie Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas

Kā radās ideja?

Latvijas Radio 5 izveidots 2013. gadā, un jau no tā pirmsākumiem radio ir bijusi platforma jauniešiem. Kā atceras Latvijas Radio dīdžejs un raidījumu vadītājs Toms Grēviņš, tolaik sabiedrība līdz galam neticēja, ka Pieci.lv spēs izdzīvot, tāpēc radio bija nepieciešams pamats, uz ko balstīties:

"Un tad pēkšņi oktobra mēnesī, 2014. gadā, tā līdz galam kopā ar Kārli Dagili, tolaik Latvijas Radio 5 vadītāju, atradām [ideju] Holandē, kur "The European Broadcasting Union" bija uztaisījuši lielu "workshopu", stāstot par Holandes visveiksmīgāko radio projektu Holandes vēsturē – "Serious Request", kur trīs dīdžeji, ieslēgti stikla studijā, spēlē dziesmas par ziedojumiem, un kas tajā brīdī Holandē bija kļuvis par vienkārši nenormāli milzīgu projektu, un

mēs tikām iepazīstināti ar visām tā šķautnēm kopā vēl ar, man šķiet, 15 valstu pārstāvjiem, un atbraucām mājām jau ar pilnīgi skaidru, gaišu sajūtu, ka, jā, šo mēs darām, šo mēs taisīsim."

Maratona idejai atbalsts gūts vairākās pasaules valstīs: Beļģijā, Portugālē, Šveicē, Zviedrijā, Kenijā un Dienvidkorejā. Latvijā maratona mērķis ir bijis mazināt paaudžu plaisu Latvijas sabiedrībā, sabiedriskajam medijam iestājoties par saliedētas sabiedrības veidošanu.

Labdarības maratona nosaukums "Dod pieci!" esot radies pavisam vienkārši – no Pieci.lv e-pasta "[email protected]", tā atminas Toms. Viņš pats "Dod pieci!" stikla studijā, kā dīdžejs, ir bijis septiņus gadus.

"Dod Pieci!" labdarības maratona vadītāji Kaspars Mauriņš, Magnuss Eriņš un Toms Grēviņš 2...
"Dod Pieci!" labdarības maratona vadītāji Kaspars Mauriņš, Magnuss Eriņš un Toms Grēviņš 2014. gadā

"Man liekas, ka pirmajā gadā es vispār sāku saprast, kas tas tāds ir, tikai tad, kad tas jau bija beidzies, – tā kā tāda vētra, pēkšņi sākās, pēkšņi beidzās. Bet tas pats labākais, man liekas, es to pēcgaršu ļoti labi atceros, ka, lai arī tu esi pilnīgi izpumpēts, un tiešām kā pēc tāda īsta maratona vai ultra gājiena, visi tavi spēki ir atņemti un ir vajadzīgas vairākas dienas, lai atjaunotos, bet viens bija skaidrs, –

lai arī tas tobrīd bija tik salīdzinoši maziņš, maziņš, maziņš projektiņš, man bija pilnīgi skaidrs, ka tas pārvērtīs Latvijas labdarības pasauli uz visiem laikiem," saka Toms.

Izejot no stikla studijas, grūti atgriezties realitātē

Arī dīdžejs Magnuss Eriņš pirmo "Dod pieci!" maratonu atceras kā ļoti grūtu, tomēr tikpat ļoti sirsnīgu un emocionālu. Viņš stāsta, ka toreiz Toma aicinājumam piedalīties maratonā esot piekritis nedomājot. Kā dīdžejs Magnuss stikla studijā ir darbojies astoņus gadus pēc kārtas.

"Magnuss pirms desmit gadiem neteiktu, ka bija grūti, Magnuss tagad, šodien, atceroties to, kā bija, saka, ka

objektīvi tas bija grūti, fiziski bija grūti – man šausmīgi pietrūka ēdiens, es tiešām nevarēju izturēt. Kopš "Dod pieci!" es smūtijus nedzeru, izņemot brokastīs," stāsta Magnuss.

Nonākot stikla studijā, visa maratona laikā neviens no dīdžejiem nedrīkst iziet no tās ārā, tāpat arī vienīgais ēdiens, ko dīdžeji tobrīd drīkst lietot, ir dažādu veidu smūtiji.

"Izejot no stikla studijas, ir grūti atgriezties reālajā dzīvē," norāda Magnuss. ""Dod pieci!" tevi ir aizvedis pilnīgi citur, prom no visa. Ir tikai viena problēma – tā ir "Dod pieci!" tēma, un mums tā ir jāatrisina, mums ir jāsavāc pēc iespējas vairāk naudas, pēc iespējas vairāk jārunā par to, lai šīs sarunas neapstātos tikai radio ēterā, bet turpinātos arī tālāk, starp kolēģiem, starp cilvēkiem, starp ģimenes locekļiem, kaimiņiem, starp visiem, kas to ir klausījušies, man šķiet, tas vienmēr ir bijis svarīgi."

Labdarības maratons "Dod Pieci!" 2014. gadā
Labdarības maratons "Dod Pieci!" 2014. gadā

Kaimiņa neviltotā pateicība

"Jā, meitenīt, desmit gadi pagājuši kopš pirmās reizes, kad mēs tur gājām iekšā, tajā stikla būdā, lai gan par būdu to nevar saukt…"

Tā izsakās Latvijas Radio 2 programmas vadītājs Kaspars Mauriņš. Kopā ar Tomu un Magnusu, arī viņš 2014. gadā bija viens no pirmajiem "Dod pieci!" dīdžejiem.

""Dod pieci!" atceros jau no tā brīža, kad Toms Grēviņš mani uzrunāja, tajā laikā es darbojos Latvijas Radio 5, Pieci.lv, un Toms teica: "Klausies, Mauriņ, man ir viena traka ideja." Es jau tad sapratu, ka tur nekas tāds labs nebūs, jo viņam parasti tās idejas ir tādas lielas un grandiozas, un es teicu viņam, lai izstāsta. 

Kad viņš sāka stāstīt, tad pirmais man bija – nu nē, es to nedarīšu. Bet kaut kā beigu beigās viņam izdevās mani pierunāt, un tā tas viss toreiz, pirms tiem desmit gadiem, jau tiešām tik daudz ir pagājis laiks, tā mēs to visu sākām."

Tolaik stikla studijā, visa maratona laikā, viesojās daudzas zināmas personības, kā, piemēram, mūziķi Lauris Reiniks un Linda Leen, grupa "Instrumenti", pavārs Mārtiņš Sirmais, pludmales volejbolists Aleksandrs Samoilovs, maratonu organizators Aigars Nords, un daudzi citi, tostarp arī pasaulē zināmākā igauņu grupa "Evert & Two Dragons".

Kā stāsta Kaspars, "Dod pieci!" ideju un mērķus uzņēma labi ne tikai viesi, kas nāca uz studiju vēlās nakts stundās un agri no rīta, bet arī sabiedrība, kas regulāri sekoja līdzi visiem notikumiem.

"Un kā reiz man arī tajā laikā bija viens kaimiņš, vīrietis, seniors, cienījama vecuma, arī viens pats dzīvo, un, kad es iznācu ārā, viņš bija acīmredzot sekojis tam visam līdzi, un arī viņš bija tik ļoti saviļņots par to, ko mēs tur darījām.

Arī viņa labā – pievērsām [uzmanību], izgaismojām šo lietu, ka viņš teica: "Es tevi vedīšu vakariņās, izvēlies jebkuru restorānu, es tevi vedīšu, lai tu vari paēst, jo jūs taču tur neko neēdāt!"," atminas Kaspars.

Tēma svarīga ikvienam senioram

Arī biedrības "Rīgas aktīvo senioru alianse" vadītāja Terēzija Maskare uzsver, ka ikvienam senioram pirmā "Dod pieci!" tēma ir bijusi ļoti svarīga:

"Mēs, seniori, bijām ļoti pateicīgi. Tie, kas ir maznodrošināti, tie, kuriem dzīves apstākļi tiešām, jāteic, nav tik labi, bija ļoti, ļoti pārsteigti, ka arī sabiedrība pievērš uzmanību senioriem."

Terēzijai piekrīt arī citi biedrības dalībnieki – Edmunds un Janīna.

Janīna: "Esmu ļoti priecīga, ka mūsu sabiedrība ir tik ļoti devīga, ka šajos dažnedažādajos ziedošanas pasākumos tiek savākta nauda, kas tiešām ir nepieciešama cilvēkiem, lai viņi uzlabotu veselību, lai būtu labāki finansiālie apstākļi, lai palīdzētu."

Edmunds: "Es uzskatu, ka šis maratons ir ļoti skaists, daudzas intervijas notiek ar mūziķiem, mēs daudz ko jaunu uzzinām par mūziķiem, pasākumiem, un tas ir tāds laiks, kad gribas atvērties un ziedot kaut kam."

"Rīgas aktīvo senioru alianse”
"Rīgas aktīvo senioru alianse”

Pirmajā "Dod pieci!" maratonā saziedoti 65 000 eiro

Lai atbalstītu un iepriecinātu Ziemassvētkos vientuļos seniorus, pirmajā "Dod pieci!" maratonā, kopumā tika saziedoti 65 tūkstoši 468 eiro.

Kā stāsta organizācijas Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta, "Dod pieci!" izveide ir svarīga visai sabiedrībai, taču it īpaši nozīmīgi ir tas, ka labdarības maratons ir uzsākts tieši caur jauniešu radio.

"Manuprāt, bija ļoti liela atsaucība, es atceros, ka mums uz "Ziedot.lv" biroju atnesa 115 pašu gatavotas dāvaniņas senioriem, nevis vienkārši noziedoja naudu, par dziesmu šos piecus eiro, bet atnesa jau sagatavotas dāvanas, un to darīja gan skolēni, gan darba kolektīvi, un tas parādīja, ka mēs neaizmirsām savus seniorus.

Kopā 6 tūkstoši 537 vientuļi seniori visā Latvijā no 33 dažādām pašvaldībām tika iepriecināti, tātad aizgādāta Ziemassvētku vai Jaunā gada dāvanu paciņa," saka Dimanta.

Seniori svētkos saņēma paciņas 10 eiro vērtībā, kurā atradās kafija, medus un dažādi citi kārumi, kurus sirmgalvji ikdienā nav varējuši atļauties. Toreiz sabiedrība saziedoja daudz vairāk, nekā tika cerēts, tāpēc arī dāvanu paciņas nonāca pie daudz lielāka skaita senioru.

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad norisināsies jau desmito reizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti