Ģimenes studija

Kas jaunajiem vecākiem jāzina par zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu?

Ģimenes studija

Četri ceļotāji - Grandānu ģimene - Jauno gadu sagaidīja Ukrainā

Svarīgi barot mazuli ar mātes pienu, bet arī nekaunināt māmiņas, kam tas neizdodas

Zīdīšanas konsultante: Mamma, kurai nesanāk zīdīt, nav slikta māte

Latvijā ekskluzīvu zīdīšanu līdz sešu mēnešu vecumam saņem 16% jaundzimušo, Pasaules Veselības organizācijas mērķis ir sasniegt 50%. Mātes piens ir zīdainim labākā pārtika, kas nodrošina nepieciešamās uzturvielas un bērna attīstībai un veselībai nepieciešamo.  Iemesli, kāpēc mammas izvēlas bērnu nebarot ar krūti, ir dažādi, tie ir jārespektē un nevajag mammas par to nosodīt, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" pauda speciālisti.

Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrības veselības speciāliste Anna Sperga min datus par bērnu zīdīšanu – 2022. gadā ekskluzīvā zīdīšana bija 16% jaundzimušo līdz sešu mēnešu vecumam, 27% līdz gada vecumam (pēc 6 mēnešiem bērnam ir jauktā barošana).

"Mēs uzsveram, ka mātes piens zīdainim ir vislabākā pārtika,"

akcentēja Sperga.

Pasaules Veselības organizācijas mērķis ir sasniegt 50% jaundzimušo krūtszīdīšanu līdz sešu mēnešu vecumam, bet nevienā Eiropas valstī šāds skaitlis nav sasniegts. Latvijā samazinājies ekskluzīvi zīdīto bērnu skaits no 18% uz 16%. Zīdīšanas atbalstīšana visā pasaulē ir aktuāla tēma, skaidroja Latvijas zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas vadītāja Sandra Lase.

Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte, galvenā māsa Vija Bathena-Krastiņa komentēja, ka dzemdību palīdzības stacionāra statistika rāda, ka apmēram 90% jaundzimušo (iznesti bērni) zīdīšana tiek uzsākta jau dzemdību namā. Izrakstot no slimnīcas, apmēram trešajā dzīves dienā sarūk ar krūti baroto mazuļu skaits.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, ģimenes ārste, Saeimas deputāte Līga Kozlovska (Zaļo un Zemnieku savienība) pauda, ka ģimenes ārstu pirmās patronāžas (trešā ceturtā diena pēc izrakstīšanas no dzemdību nama) saturs ietver krūts zīdīšanu, apmēram 50% mammas turpina zīdīt jaundzimušo ar krūti. Materiālā "Zīdīšanas ABC" ir izstrādāti un ietverti visi padomi mammām.

Pēdējie pētījumi rāda, ka stresa hormonu mamma bērnam ar pienu nenodod,

tieši stress bieži ir jauno māmiņu atruna, nebarojot bērnu ar krūti. Atteikšanās no krūtszīdīšanas iemesli bieži  ir sāpīga zīdīšana, nepietiekama bērna pieņemšanās svarā un citi iemesli, kurus mammas nespēj atrisināt, uzsvēra Lase.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Viena no vecmātes pamatkompetencēm ir atbalsts mammai un zīdīšanas veicināšana. Par zīdīšanu jāsāk runāt jau grūtniecības laikā –

ir plānotas divas sarunas mammai ar vecmāti jau grūtniecības laikā, un ir vēl sarunas pēc bērna piedzimšanas, tas neatceļ ģimenes ārstu vizītes. Šie noteikumi ir apstiprināti, bet vēl nedarbojas,

pauda Bathena-Krastiņa.

Ģimenes ārstiem ir pieejami bukleti par dažādu ražotāju piena maisījumu piedāvājumiem, mamma kopā ar ģimenes ārstu izvēlas labāko adaptēto maisījumu mazulim, skaidroja Kozlovska.

Lase: "Es esmu par to, lai sieviete apzinās, ka pieņem lēmumu ne tikai par sevi, bet arī par savu bērnu veselību,"

– mātes apzinātu nevēlēšanos barot bērnu ar krūti raksturoja speciāliste. Lase akcentē, ka labākais mātes piena aizstājējs ir donora mātes piens, tam seko piena maisījumi. Piena maisījumos nav daudz tādu vielu, kas ir mātes pienā. Piena maisījums ir drošs, bet neaizstāj mātes pienu pilnībā.

Raidījumā izskanēja arī mammu stāsti par  sabiedrības attieksmi pret nespēju barot bērnu ar krūtspienu – bieži izjūt sabiedrības nosodījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti