Kā bērniem droši nokļūt skolā ar velosipēdiem un skrejriteņiem. Skaidro drošības eksperti

Dažādi mikromobilitātes rīki, tajā skaitā velosipēdi un elektriskie skrejriteņi, ir ērts veids, kā bērnam nokļūt skolā. Eksperti uzsver – vecāku pienākums ir pārliecināties, ka viņu bērns zina drošāko ceļu uz savu mācību iestādi un atpakaļ. Ir vērts mācību gada sākumā kopā ar savu atvasi izbraukt un izstaigāt ikdienas maršrutu.

"Ir jāsaprot, kas ir drošākais variants. Protams, mēs ļoti labi zinām, ka drošākais variants ir šķērsot brauktuvi tur, kur ir luksofors. Kaut vai tas maršruts ir drusciņ tālāk, bet tas ir drošāks, tad labāk tomēr ar bērnu izrunāt, ka izmantojam šo maršrutu. Ir jāpastāsta par to, ka, ja brauc pa trotuāru, tad gājējiem priekšroka. Attiecīgi mums ir jābrauc pa trotuāru ar mobilitātes rīku tā, lai mēs netraucējam gājējiem. Jāpastāsta par to, ka ir pienākošie ceļi vai vārtrūmes, no kurām var braukt mašīnas, var nākt ārā cilvēki, – tas ir jāņem vērā un tur jāsamazina ātrums," skaidro Drošas braukšanas skolas direktors Jāns Vanks.

Jāatceras, ka bez velosipēda vadītāja apliecības satiksmē nedz ar divriteni, nedz ar elektrisko skrejriteni piedalīties nedrīkst.

Valsts policijas pārstāve Tatjana Caune akcentēja, ka "ar elektroskrejriteņiem braukt var tikai no 14 gadu vecuma ar iegūtu vadītāja apliecību. Jāatgādina, ka nedrīkst pārvadāt pasažierus, ko bieži vien novērojam, ka tas tā notiek."

Eksperti aicina neaizmirst par ķiveru lietošanu. Drošāk būtu arī uzvilkt elkoņu un ceļgalu aizsargus.

"Tas noteikti ir vecāku piemērs. Tā ir priekšzīme, ko vecāks rāda, jo likumā ir noteikts, ka ķivere ir obligāta līdz 12 gadiem, bet, būsim godīgi, pēc 12 gadu vecuma pēkšņi galva nekļūst izturīgāka," pauda CSDD izglītības projektu vadītāja Guna Zvīgule.

Drošas braukšanas skolā arī atgādina par uzmanības nenovēršanu uz blakus lietām, atrodoties uz ceļa, gan tiem, kas pārvietojas ar mirkomobilitātes rīkiem, gan tiem, kas pārvietojas kājām vai ar sabiedrisko transportu.

"Skatīšanās telefonā, mūzikas klausīšanās, aizrautīga runāšana ar draugiem ir laba lieta līdz brīdim, kamēr ir jāšķērso iela vai kaut kā jāpiedalās satiksmē. Jāpastāsta, – ja mēs šķērsojam ielu, mēs nedrīkstam izmantot mobilo telefonu. Mums ir jāskatās,  mēs nedrīkstam klausīties mūziku un vienkārši skriet uz braucamās daļas, pat ja tās ir labi ierīkotas, pat ja tur ir luksofors vai tur ir gājēju pāreja. Jebkurā gadījumā ir jāpārliecinās, ka visas automašīnas ir apstājušās un  palaiž," skaidroja Vanks.

Tā kā tūlīt iestāsies gada tumšais periods, ir vērts jau laicīgi parūpēties par atstarotājiem, atstarojošām vestēm un lukturīšiem.

"Praktiskāk noteikti ir tumšas drēbes, bet labāk ieģērbjam savus bērnus spilgtākās krāsās, jo tas ir labāk redzams gan tumsā, gan dienas laikā," aicina Vanks.

Eksperti arī atgādina, ka pilsētās satiksme noteikti ir intensīvākā, bet tas nenozīmē, ka lauku rajonos uz  skolēniem un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem attiektos citi noteikumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti