Ģimenes studija

Darbs, mājas dzīve, mācības un ceļojumi, jeb dinamiskā Liepiņu ģimenes ikdiena

Ģimenes studija

Izšķirties normāli: Kā saglabāt cieņpilnas attiecības arī pēc šķiršanās

Gripas laiks ir sācies: cik pieejamas ir vakcīnas un vai potēties pret gripu

«Kurus bērnus potēt pret gripu? Tos, kurus vēlies paturēt.» Cik daudz patiesības ir melnajā jokā?

Ziemā aktivizējas dažādas vīrusa saslimšanas, tostarp gripa. Vecāku viedokļi par nepieciešamību vakcinēt bērnus dalās, viņu izvēle bieži tiek pamatota ar dažādiem mītiem. Infektoloģe Dace Zavadska Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" izteica izbrīnu par vecāku izvēli bērnu nevakcinēt pret gripu, vakcīna dod iespēju novērst saslimšanu un atvieglot smagus slimības simptomus, viņa arī uzsvēra, ka mīti par vakcīnām Latvijā ir tādi paši kā citur pasaulē.

Šogad virzāmies uz klasisko gripas sezonalitāti, gripas saslimšanas sākas pamazām. Prognozēt situāciju nevar. Vakcinācija daudz ko ietekmē. Valsts apmaksāta vakcinācija ir vistrauslākajiem – maziem bērniem un gados vecākiem cilvēkiem, ja viņi savu mājas darbu būs izpildījuši, tad no smagākām formām, cerams, varēsim izvairīties. Esam aizmirsuši par mirstību no gripas. Trakākajos gados tie ir bijuši ap 100 cilvēkiem, vairāk vecāka gadagājuma cilvēki, bet arī bērni, skaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras docente un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, pediatre infektoloģe Dace Zavadska.

Ģimenes ārste Jēkabpilī, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes locekle Aija Graudiņa pauda, ka šinī gadā ar gripas vakcināciju ir diezgan slikts rezultāts, to radīja ierobežotā gripas vakcīnas pieejamība no valsts puses, jo pietrūka vakcīnas, tāpēc gaidāma lielāka saslimšana. Šogad vakcinēti ir puse no iepriekš vakcinētajiem, skaidroja daktere.

 Zavadska akcentēja, ka šogad vakcinācijai bērniem izmantojam divas dažādas vakcīnas –

klasiskās vakcīnas standarta deva, injicējama līdz divu gadu veciem bērniem, tā ir visiem bērniem un bērniem no septiņu gadu vecuma ar fona saslimšanām. Vecumā no diviem līdz septiņiem gadiem ir nazālās deguna vakcīnas spreja veidā, tās vēl ir pieejamas.

Gripas gadījumi ir, to skaits kļūst lielāks. Šogad gripas saslimšanas sākas pamazām. Prognozēt situāciju nevar. Vakcinācija daudz ko ietekmē. Valsts apmaksāta vakcinācija ir vistrauslākajiem, ja viņi savu mājas darbu būs izpildījuši, tad no smagākām formām, cerams, varēs izvairīties.

Šogad vakcīnas izlietoja tie, kam tās nebija paredzētas, tāpēc radies iztrūkums. Katra valsts vakcīnas pasūta, sezonai tuvojoties, vairāk nevar dabūt.

Katru gadu mums kas neiet ar vakcīnu piegādāšanu un pieejamību.

Zavadska arī raksturo iespējamās komplikācijas pēc vakcīnas – parastās reakcijas pēc vakcinācijas – sāpes injekcijas vietā, sagurums, tas ir sagaidāms, bet temperatūras pacēlumi nav sagaidāmi. Pēc nazālās vakcīnas temperatūras nav, iespējams aizlikts deguns. Tāpat nevajadzētu gaidīt, ka gripas vakcinācija pasargās no saaukstēšanās.

Vakcīnas maksā dažādi, tas atkarīgs no ārstu praksēs uzliktā uzcenojuma, lieltirgotavā vakcīnām ir viena cena.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Zavadska skaidroja, ka mīti par vakcīnām Latvijā ir tādi paši kā citur pasaulē. Mēs mēdzam visas vīrusa saslimšanas ar vienādiem simptomiem saukt par gripu. Gripa maziem bērniem ir parasti ar augstu temperatūru un dažādām komplikācijām. Tāpat slikta pašsajūta ir senioriem, iespējams, saasinās fona saslimšanas. Ceturtā daļa senioru pēc saslimšanas ar gripu netgūstas, pastāv dažādi saslimšanu riski.

Zavadska, raidījumā izskanējušos vecāku dažādos viedokļus par vakcinēšanu komentējot, saka: "Gan kā mamma, gan kā ārste es nevaru saprast, kā var izvēlēties to, lai tavs bērns slimo un mokās, ja kaut ko tu vari novērst no tā visa, jo, protams, ar vakcīnām mēs varam novērst gaužām maz, tāpēc vakcīnas tiek veidotas tikai dzīvībai un veselībai bīstamākajām infekcijām. Ja tu vari droši un efektīvi kaut ko novērst, ja tavs bērns mokās, kaut vai vienu dienu, tad kāpēc to nedarīt?

Starp citu, papildinot, ka vajag vakcinēt tikai tos bērnus, ko vajag vakcinēt, tas patiesais citāts ir tāds, ka "vajag vakcinēt tikai tos bērnus, ko vēlies paturēt."

Graudiņa savā praksē vecākus no bērna dzimšanas pamazām sagatavo, ka vakcinācijai ir liela nozīme.

Zavadska uzsvēra, ka "mums Latvijā ir viens no labākajiem imunizācijas kalendāriem Eiropā".

Bērnu slimnīcā bažas rada vecāku attieksme pret vējbaku vakcīnām, tas mainījies kovida pandēmijas laikā. No 2008. gada vējbaku vakcīna ir bērnu vakcinēšanas kalendārā, saslimušo bija maz, bet ir parādījusies jauna modes lieta – atteikties no vējbaku vakcīnas. "Mums ir bērni stacionārā ar nopietnām vējbaku komplikācijām. Šis ir bīstams gājiens," uzsver ārste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti