Rīta Panorāma

Ķīnā uzcelts piemineklis sunim-glābējam

Rīta Panorāma

ASV testē dronus-dezinficētājus

Tēja pret klepu. Kādi augi šovasar jāievāc?

Pagatavo tēju pret klepu! Kādi augi jāievāc?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijas laikā īpaši svarīgi ir padomāt par plaušu veselību. Dabā sastopama virkne dažādu augu, ko jau izsenis cilvēki ir lietojuši cīņā ar klepu. Kādi augi pavasarī un vasarā būtu dabā ievācamai, lai mēs būtu gatavi nākamajai rudens un ziemas sezonai?

“Populārākais augs, ar ko parasti sāk, ir pelašķis. Vai nu ziediņi, vai nu laksti. Pelašķis Latvijā aug praktiski visās vietās. Pelašķi cilvēki arī ļoti labi pazīst un lieto,” norādīja farmācijas doktore Vija Eniņa.

Pelašķis ir ļoti labs līdzeklis pret iekaisumu. Klepus mazināšanai par labu nāks arī visiem labi zināmā kumelīte. Šis augs palīdzēs mīkstināt sausu klepu. Noderīgi būs arī priežu pumpuri, kurus gan ievāc agrā pavasarī.

“Vasarā ziedēs ļoti skaists, liels augs – deviņvīru spēks jeb saules svece. Deviņvīru spēka ziediņiem ir ļoti laba mīkstinoša darbība un pie reizes viņam ir arī antibakteriāla darbība. Sava veida dabiskā antibiotika,” stāstīja Eniņa.  Tāpat māllēpes un vijolīšu laksti būs labi līdzekļi elpceļiem.

“Parasti mēs zinām, ka ceļmallapa ļoti labi palīdz, ja ir nobrāzts ceļgals vai kāda brūce. Izžāvētas lapiņas izmanto ļoti plaši, tostarp pret klepu. Arī ceļmallapai ir mīkstinoša un arī antibakteriāla darbība,” skaidroja farmācijas doktore.  

Cīņā ar klepu palīdzēs arī raudenes laksti un kultūrauga ālantes sakne. “Ne tik garšīgs, bet vērtīgs augs ir Islandes ķērpis.  Ļoti garšīga tēja savukārt iznāk no sarkanā āboliņa ziediem. Augs ar ļoti daudzām vērtīgām īpašībām, tajā skaitā arī kā elpceļu veselības sargs. Palīdz mīkstināt klepu, nomāc asās klepus lēkmes,” stāstīja Eniņa.

Pieveikt klepu palīdzēs arī timiāns, ko ierasti lieto kā garšvielu. Visus iepriekš minētos augus tējā varam gatavot gan atsevišķi, gan jaukt kopā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti