Sadaļas Sadaļas

Pēcpusdiena

LOSP aicina zemniekus pārdot sienu vispirms vētējiem zemniekiem

Pēcpusdiena

LOK satraukta par kavēšanos Antidopinga aģentūras izveidē

LZA satraukta par iespējamu valsts budžeta finansējuma pārrāvumu pētniecības organizācijām

Zinātniekus satrauc naudas zaudēšana uzsāktajiem valsts pētījumiem

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) ceļ trauksmi par nepietiekamu finansējumu iesākto pētījumu programmu pabeigšanai. Dažādu administratīvo kavēkļu dēļ šogad nepabeigto programmu turpināšanai būtu nepieciešami 5,7 miljoni eiro, bet Izglītības un zinātnes ministrija plāno atvēlēt dažu pētījumu pabeigšanai nākamgad vien 0,44 miljonus eiro.

LZA prezidents Ojārs Spārītis Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” skaidroja, ka iepriekš bija nolemts finansēt pētījumu programmas noteiktā apmērā, taču dažādu menedžmenta kavējumu dēļ ne visas programmas būs pabeigtas šogad.

Šogad noslēdzas 2014.gada oktobrī apstiprināto pētījumu programmu termiņš, bet pētījumu programmas nesākās 2014.gada janvāri, jo savlaicīgi nebija apstiprināti prioritārie virzieni zinātnē un izsludināts projektu konkurss. Tāpēc programmu īstenošanai faktiski ir bijis desmit mēnešus mazāk laika, nekā sākotnēji tika plānots.

Pārtraucot finansējumu šīm programmām, būs “bezgalīgs kritums”, un zinātniekiem bez valsts finansējuma “būs jāmeklē cits darbs, citas mājas, cita dzimtene”, raidījumā “Pēcpusdiena” pauda Spārītis.  

Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vecākais eksperts Dmitrijs Stepanovs raidījumā atzina, ka nākamgad paredzēts turpināt dažas programmas, kopumā tam atvēlot 0,44 miljonus eiro.

Viņš gan uzsvēra, ka nākamgad ir palielināts finansējums vairākās citās programmās, un aicināja zinātniekus pietiekties citos projektos, kur valsts pētījumiem finansējums būs pat palielināts.  

Stepanovs klāstīja, ka pārrāvums zinātnes finansēšanā nav paredzams un bažām neesot pamata.

2018. gadā valsts budžeta finansējums zinātnei un pētniecībai ir palielināts par 3,4 miljoniem eiro, tajā skaitā papildu 1,4 miljoni eiro no IZM budžeta tiks atvēlēti fundamentālo un lietišķo pētījumu veikšanai, savukārt papildu 2 miljoni eiro no Ekonomikas ministrijas budžeta - valsts pētījumu programmas īstenošanai enerģētikas jomā, liecina IZM informācija.

Stepanovs skaidroja, ka vienīgais iespējamais variants, ka palielināt finansējumu zinātnei, ir pārņemt labu Eiropas praksi, ka nozares ministrijas nodrošina zinātnes finansējumu savās nozarē.

Savukārt jau šā gada decembrī Latvijas zinātnes padome izsludinās jaunus fundamentālo un lietišķo pētījumu grantu konkursus visās sešās OECED zinātņu nozaru grupās, kam kopumā ir atvēlēti 9,5 miljoni eiro. Tāpat 2018.gadā uzsāks trīs jaunas valsts pētījumu programmas – Latviešu valodā, Letonikā un Enerģētikā kopumā 4,1 miljona eiro apmērā. Ar ES Struktūrfondu un valsts budžeta finansējumu 2018.gadā tiks īstenoti arī praktiskie pētījumi un pēcdoktorantūras projekti 20 miljonu eiro apmērā, informēja IZM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt