Rīta Panorāma

Ķīnā gatavojas austrumu jaungada sagaidīšanas svinībām

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Izstāde ļauj iepazīt 12 Latvijas zinātniekus

«Zinātne Latvijai 2023» – izstādē iepazīstina ar 12 Latvijas zinātniekiem

Āgenskalna tirgus apmeklētāji šobrīd var iepazīt 12 Latvijas zinātniekus. Tirgus paviljonā izvietota izstādē "Zinātne Latvijai 2023", kas vēsta par mūsu zinātniekiem un zinātniecēm, kuri pārstāv dažādas nozares un zinātniskās institūcijas. 

Aleksejs Zolotarjovs ir Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks. Viņa ikdiena paiet, pētot un veidojot dažādus luminiscējošos pārklājumus un iesaistoties vēl citos pētniecības projektos. "Teiksim, viedām bojām, ūdens analīzēm, visādu kristālu izpētē. Ļoti daudz sintezējam nanodaļiņas visādiem pielietojumiem, sākot ar displejiem un beidzot ar medicīnu," skaidroja Zolotarjovs.

Savukārt Molekulārās bioloģijas zinātnieces Annas Kļučņikas ikdiena paiet, pētot šūnas: "Mēs pētām, kā varētu attīstīt šūnu terapiju. Šūnu terapija ir, kad šūnas tiek lietotas ārstēšanai, nevis zāles. Mēģinām ražot šūnas, kuras var transplantēt un ķermenis tās neatraidīs. Tas var palīdzēt ārstēt ļoti daudz slimību. Mēs pētām diabētu."

Gan Aleksejs, gan Anna nokļuvuši to 12 Latvijas zinātnieku vidū, kas iekļauti Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotajā kalendārā "Zinātne Latvijai". Par godu tam Āgenskalna tirgus paviljonā izvietota izstāde, kas vēsta par Latvijas zinātniekiem un zinātniecēm, kuri pārstāv dažādas zinātnes nozares un zinātniskās institūcijas. 

"Ar šo ikgadējo kalendāru, ar šo labi nostiprināto tradīciju vēlamies stiprināt sabiedrībā izpratni par zinātnes lomu mūsu valsts sabiedrības attīstībā, mūsu nākotnē," stāstīja IZM Pētniecības programmu vienības vadītāja Lana Frančeska Dreimane.

Tirgus apmeklētājiem iespējams aplūkot tuvplānā dažādas paaudzes Latvijas zinātniekus un, ja ir vēlme, iepazīt viņu darbu padziļinātāk.

"Izstādē ikviens apmeklētājs, noskenējot stūrītī esošos QR kodus, varēs noskatīties trīs minūšu video stāstu par katru no 12 pētniekiem, un tādējādi arī iepazīt tuvāk viņus un viņu pārstāvēto zinātnes nozari," skaidroja Dreimane.

Paši zinātnieki atzīst, ka fotografēšanās kalendāram fotogrāfes Ivetas Gabaliņas vadībā un dalība šādā izstādē bijusi nepieredzēta pieredze un neierasta loma.

Izstāde Āgenskalna tirgū apskatāma līdz 26. janvārim. Pēc tam tā apceļos Latvijas augstskolas un zinātniskās institūcijas, kā arī dažādas kultūras un sabiedriskās iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti