Aizvadītā gada novembrī tika nocelta Starptautiskā radioastronomijas centra, kas atrodas Ventspils novada Irbenē, radioteleskopa 32 metru diametra antena. Tā ir neierasta prakse pasaulē, tomēr izmaksu ziņā tā sanācis lētāk. Darbi Irbenes kompleksā būtiski pavirzījušies uz priekšu, jau šonedēļ izmēģina milzu antenas vadību no neliela datora.
“Šobrīd pirmais tests ir noticis, var ar datoru kustināt zobratus, kas pēc tam kustinās antenu tad, kad antena būs uzlikta,” atklāja Ventspils Augstskolas rektore Gita Rēvalde.
Jau šobrīd Irbenes radioteleskopu komplekss ir Eiropas nozīmes pētniecības objekts. Pēc militāristu aiziešanas šos teleskopus pārņēma Ventspils Augstskola, lēnam sākās renovācija un izpēte, tomēr pirmoreiz saņemts tik nozīmīgs valsts un Eiropas struktūrfondu finansējums.
Projekta “IKSA-CENTRS'' ietvaros viss mainās dažu mēnešu laikā. Uzraudzību un projektēšanu veic vācu inženieri.
Ventspils Augstskola cer, ka Izglītības un zinātnes ministrija spēs novērtēt šī objekta nozīmīgumu un izdosies atrast papildu līdzekļus, lai kompleksu varētu iesaistīt praktiska labuma gūšanā.
“Ir jau arī Radioastronomijas centram sava stratēģija, un ar šiem pētījumiem var dabūt kādus saimnieciskos pasūtījumus, kas īsti vienkārši nav, jo diemžēl tā valsts stratēģija, kas šobrīd ir apstiprināta, neparedz, ka radioastronomijas un astroķīmijas, astrofizikas nozares būtu valsts prioritāte,” sacīja Gita Rēvalde.
10. jūnijā ikviens varēs klātienē vērot, kā tiks pacelta un atpakaļ tornī novietota antena, kura sver gandrīz 80 tonnas. Antenu pacels viens no pasaulē lielākajiem celtņiem. Paša celtņa uzstādīšanai vien būs vajadzīgas trīs dienas. Antenas pacelšana būšot daudz sarežģītāks process nekā nocelšana rekonstrukcijai.
Kopš tā brīža, kad antena tiks pieslēgta zinātnes vajadzībām, šī vieta no tūrisma objekta pārvērtīsies par slēgto zonu.