Irbenē šonedēļ noslēdzās rekonstrukcijas darbi. Paredzams, ka pēc jaunās uztveršanas kabīnes uzstādīšanas gandrīz divreiz palielināsies radioteleskopa jauda.
Jaunā uztveršanas kabīne nomainīja līdzšinējo, kas būvēta pagājušā gadsimta 60. gados.
Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra direktors Aleksejs Klokovs sacīja: "Ko tas nozīmē? Ka mēs dabūjām plašāku konusu, kur mēs varam izvietot vairāk aparatūras un mazāk laika tērēt aparatūras maiņai. Un mēs varam izmantot jaunāku aparatūru, kura būs kvalitatīvāka. Mēs nocēlām lejā veco, šaurāko konusu, ko mēs izmantosim tūrisma pakalpojumiem un kosmosa popularizēšanai."
Jaudīgās iekārtas diametrs ir 32 metri, tā remontēta pakāpeniski, daudzu gadu garumā. Pirms 30 gadiem saņemot mantojumā izdemolēto militāro pilsētiņu no Padomju armijas, Latvijas zinātnieki bez shēmām un rasējumiem atjaunoja esošās antenas funkcijas un no jauna uzbūvēja vēl vienu 16 metru diametra radioteleskopu turpat blakus.
Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš norādīja: "To var izmantot meteoroloģisko laikapstākļu noteikšanai, saules uzplaiksnījumus var sasaistīt ar medicīnu, ar veselības stāvokli. Skatīties, kā saules uzplaiksnījumi ietekmē cilvēka veselību."
Antenas atjaunošana izmaksājusi vairāk nekā pusotru miljonu eiro.
Projekts īstenots ar valsts un Eiropas reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta sadarbības partneris ir arī Aizsardzības ministrija, jo valsts kiberdrošībai šos teleskopus vienmēr var izmantot ārpus kārtas.
"Nu, es teiktu, ka šie uzlabojumi būs lietderīgi arī valsts drošībai un aizsardzībai, jo mums šajā ziņā notiek sadarbība, tostarp arī kiberdrošībai," uzskata Krēsliņš.
Kamēr uzlaboja Starptautiskā radioastronomijas centra vienu no diviem radioteleskopiem, pārējie raidītāji netika izslēgti. Sadarbības līgumi ar dažādiem pasaules kosmosa centriem paredz regulāru datu pārraidi ļoti praktiskiem mērķiem.