Digitālās brokastis

Audiobriļļu "Fauna Spiro" apskats #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

Latvija — "FinTech" lielvalsts?

Ziņu topā: subtitrēšana latviešu valodā, ugunsdzēsēju drons un Artemis I misija gaisā

Subtitrēšana latviešu valodā, ugunsdzēsēju drons un «Artemis I» misija kosmosā. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. "Tilde" kopā ar medijiem izstrādā subtitrēšanas rīka prototipu

Valodas tehnoloģiju uzņēmums "Tilde" kopā ar Latvijas Televīziju, uzņēmumiem "4. vara" un "Helio Media" ir izstrādājis strādājošu risinājuma prototipu, kas ļauj automatizēt subtitru veidošanu iepriekš ierakstītam audiovizuālam saturam. "Tilde" turpina mākslīgā intelekta runas tehnoloģiju pilnveidi, lai nodrošinātu kvalitatīvu subtitrēšanu arī "tiešraides" režīmā.

Kā skaidro Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekle Ieva Kalderauska,

Latvijā šobrīd salīdzinoši zemā līmenī tiek nodrošināta mediju pakalpojumu, to satura pieejamība, izmantojot subtitrus vai surdotulku, kas ir sevišķi svarīgi cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.

Viens no iemesliem bija izmaksas, ko liela daļa mediju nevar atļauties. Subtitrus latviešu valodā lielākā apjomā nodrošina mediji, lai tādējādi izpildītu likuma prasības izvēlēties subtitrus kā vienu no veidiem raidījumu svešvalodā izplatīšanai, kā arī ar raidījumu (t.sk. filmu) abonēšanu saistītos pakalpojumos pēc pieprasījuma, liecina NEPLP apkopotie dati. Latvijas Televīzija TV programmās un pakalpojumos šobrīd tiek subtitrēta aptuveni trešdaļa audiovizuāla satura, kas bija iespējams, pateicoties valsts piešķirtai mērķa dotācijai.

Kā ziņo portāls Labs of Latvia, jaunais subtitrēšanas risinājums būs pieejams ne tikai medijiem, bet ikvienam, kam būs šāda interese un nepieciešamība. Lietotājiem subtitrēšanas pakalpojums būs pieejams īpašā runas tehnoloģiju pakalpojumu portālā transcribe.tilde.com.

2. Helikopters ar dronu – RTU studenti izstrādā inovatīvu ugunsgrēku dzēšanas risinājumu

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Aeronautikas institūta studenti izstrādājuši inovatīvu ugunsgrēku dzēšanas risinājumu, ar kura palīdzību var dzēst ugunsgrēkus grūti sasniedzamās vietās. Konkrēti pilsētās ar drona un helikoptera palīdzību varētu ātri reaģēt uz ziņojumu par ugunsnelaimi un liesmas slāpēt, kur to ir grūti veikt pašreiz, piemēram, šaurās vietās virs augstceltnēm.

Kā ziņo portāls Labs of Latvia, RTU studentu Gļeba Panfilova, Jurija Lukanova un Emīla Alika izgudrojums pat ir izpelnījies uzvaru starptautiskajā konkursā "TRA VISIONS 2022 Young Researcher Competition". Studentu piedāvājums atzīts par aktuālu, jo urbānajā vidē ir grūti, piemēram, satiksmes sastrēgumu dēļ paspēt ar auto ātri aizbraukt līdz notikuma vietai, kā arī efektīvi dzēst liesmas, ja tās izplatījušās augšējos stāvos.

Studenti piedāvā helikoptera un drona simbiozi jeb helikopterā ievietot dronu un ūdens tvertnes. Pie tam tvertņu skaitu ir iespējams pielāgot atbilstoši lidaparāta iespējām un ūdens daudzuma nepieciešamībai. Katrā tvertnē var ietilpt 1000 litru ūdens. Iecerēts, ka helikopters kravu nogādā ugunsgrēka vietā, un tad savu misiju sāk drons, kura ilglaicīgu ekspluatāciju nodrošina desmit baterijas, kurā ir iebūvēta augstas izšķirtspējas kamera, un propelleriem ir aizsargpārklājums. Dronu vada helikopterā esošais operators, tiek izanalizēta notikuma vieta, un drons ieņem izdevīgāko pozīciju, lai ūdeni raidītu liesmās.

3. "Artemis I" misija ir gaisā – jaunas kosmosa izpētes ēras sākums

Beidzot debesīs 16. novembra naktī no Kanaveralas raga Floridā ar NASA visu laiku jaudīgāko raķeti pacēlās "Artemis I" misijas "Orion", latviski – Oriona lidaparāts. Veiksmīgais misijas starts iezīmēja jaunu ēru ASV kosmosa izpētes vēsturē pēc vairāku gadu misijas atlikšanas, tehniskām ķibelēm un miljardiem dolāru lieliem pārtēriņiem.

SLS jeb "Space Launch System", latviski – Kosmosa palaišanas sistēmas raķete, pacēla Oriona kapsulu līdz 4000 kilometru augstumam virs zemes. Drošā augstumā palaišanas raķete atdalījās no kapsulas, iekrītot atpakaļ Klusajā okeānā, pirms tam papildspēka raķetēm iekrītot Atlantijas okeānā.

Tālāk bezpilota Oriona lidaparāts veiksmīgi pietuvojās Mēness virsmai – 130 kilometru augstumā virs tās, lai notestētu tā zema augstuma garām palidošanas dzinēja darbību.

Tālāk lidaparāts dosies uz tālāku trajektoriju aiz Mēness, kur tas pavadīs aptuveni nedēļu. Pēc tam tas nonāks orbītā, kur pārvietosies pretējā virzienā ap Mēnesi no virziena, kurā Mēness riņķo ap Zemi. Konkrētās orbītas priekšrocība ir tā, ka tajā varēs patērēt mazāk degvielas, ļaujot Orionam tur uzturēties apmēram nedēļu. Šajā laikā Oriona sistēmas tiks pārbaudītas, lai noteiktu, vai tās ir gatavas iespējamai apkalpes misijai "Artemis II".

4. "TikTok" un "YouTube" testē video materiālos integrētu produktu pārdošanu

"TikTok" paplašinās e-komercijas virzienā un lietotnē iestrādā iepirkšanās funkciju "TikTok Shop". "Black Friday" globālā iepirkšanās notikuma gaidās jaunā funkcija testa režīmā palaista Amerikas Savienotajās Valstīs, kur pirmie lietotāji jau var iegādāties kārotās preces pa taisno no "TikTok".

E-komercija un tirgošanās internetā patiesībā jau diezgan ilgu laiku bija "TikTok" fokusā. Uzņēmums iepriekš bija eksperimentējis ar "Shopify" iepirkšanās risinājuma integrāciju, taču gada sākumā beidzot nolēma sākt strādāt pie sava rīka. Pagaidām nav daudz informācijas par "TikTok Shop" testēšanas rezultātiem ASV. Tik zināms tas, ka atsevišķi lietotāji tikuši pie šīs funkcijas. Jauno iepirkšanās risinājumu "TikTok" līdz šim jau izmēģināja Lielbritānijā, Indonēzijā un vēl pāris Dienvidaustrumāzijas valstīs, kurām drīzumā varētu pievienoties vēl kāda, kā ziņo portāls Kursors.

Tikmēr "Financial Times" ziņo, ka "YouTube Shorts" arī tiek aprīkota ar "affiliate marketing" jeb saistītās reklāmas funkcijām, ļaujot lietotājiem iegādāties preces līdzās video materiālam. Arī "YouTube" gadījumā funkcija ir testa režīmā ASV, Indijā, Brazīlijā, Kanādā un Austrālijā, piedāvājot influenceriem ietagot produktus, kas attēloti "Shorts" video materiālos.

5. Pārskatīta pulksteņu sekundes korekcija

Pasaules zinātnieki un dažādu valsts institūciju pārstāvji Ģenerālajā svaru un mēru konferencē ir vienojušies, ka, sākot ar 2035. gadu, tiks pārtraukta liekās sekundes korekcija, kas notiek jau 50 gadus. Līdz 2035. gadam ir jāatrod jauns risinājums korekcijas veikšanai, kuram jāspēj darboties vismaz 100 gadu garumā, lai nav nepieciešams veikt izmaiņas katru gadu, kā tas ir šobrīd.

Sākot ar 1972. gadu, kad pulksteņa precizitāte tika noteikta ar atompulksteņa palīdzību un sniedza ļoti augstu precizitāti, katru gadu tika veikta neliela laika korekcija vienas sekundes ietvaros, taču tā cilvēkiem nebija pamanāma.

Tomēr tā gadu desmitiem ir izraisījusi lielus izaicinājumus tehnoloģiju nozarei.

Sekundes korekcija parasti tiek veikta vai nu 30. jūnijā, vai 31. decembrī, un tā tehnoloģiju nozarē un dažādos aprēķinu algoritmos rada sarežģījumus. Kaut arī sākumā liekā sekunde bija jāpievieno, jo Zemes griešanās ātrums pat ir bijis minimāli lēnāks nekā mūsu laiks, taču pēdējos gadus ir bijis nepieciešams noņemt papildu sekundi, kas esot vēl sarežģītāk, kā raksta portāls Kursors.

Lielākais izaicinājums esot vienotas sistēmas trūkums, kā pievienot vai noņemt konkrēto sekundi, līdz ar to katrs ir radījis savu risinājumu. Šādas minimālas izmaiņas var ietekmēt gan Globālo pozicionēšanas sistēmu, gan telekomunikācijas un enerģijas pārvades sistēmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti