«SpaceX» kosmosa kuģim otrajā piegājienā izdodas pacelties gaisā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sestdienas, 30. maija, vakarā ASV privātā uzņēmuma "SpaceX” kapsulai ar otro piegājienu izdevās pacelties gaisā, lai Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) nogādātu divus amerikāņu astronautus – pirmo reizi no ASV teritorijas kopš 2011. gada. Vašingtonai šis sasniegums ir būtisks, lai pārtrauktu NASA atkarību no Krievijas.

“SpaceX” pilotējamais kosmosa kuģis veiksmīgi startējis uz SKS
00:00 / 03:09
Lejuplādēt
“SpaceX” raķete “Falcon 9” no Kenedija kosmosa centra Floridā startēja plkst.22.22 pēc Latvijas laika. Misijas mērķis bija nogādāt orbītā kosmosa kuģi “Crew Dragon” ar Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) pieredzējušajiem astronautiem – 49 gadus veco Bobu Bēnkenu un 53 gadus veco Daglasu Hērliju.

Sākotnēji starts bija paredzēts trešdien, taču tas tika atlikts nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ. Arī sestdien cerības uz veiksmīgu startu bija 50:50, tomēr atļauja tika dota.

Apmēram 12 minūtes pēc starta kosmosa kuģis “Crew Dragon” veiksmīgi atvienojās no nesējraķetes otrās pakāpes un šobrīd vēljoprojām ir ceļā uz SKS, kurā plāno ierasties šodien. Paredzams, ka lidojums ilgs apmēram 19 stundas.

Kaut gan kosmosa kuģa kapsula ir pilnībā automatizēts transportlīdzeklis, kas pats spēj nonākt kosmosa stacijā, apkalpei ir jāsagatavojas dažādām iespējamajām situācijām. Unikāli ir tas, ka kosmosa kuģim nav nekādu vadības sviru un visas lidojuma komandas jāievada uz skārienjūtīga paneļa.

Notiekošo tiešraidē vēroja cilvēki pie televizoru un viedierīču ekrāniem. Tiešraide no vēsturiskā notikuma bija redzama arī LSM.lv.

Kenedija kosmosa centrā uz kosmosa kuģa palaišanu klātienē noraudzījās arī ASV prezidents Donalds Tramps, kurš slavēja šo Savienoto Valstu panākumu.

“Tagad, līdzīgi, kā mūsu senči pirms mums, mēs uzdrošināmies izpētīt jaunu, lielisku vietu, ko sauc par kosmosu. Mūsu episkākie ceļojumi, lielākie piedzīvojumi un labākās dienas ir tikai sākušās. Amerikas lepnākie brīži vēl ir tikai priekšā,” pauda Tramps.

Laika apstākļi sestdien gan bija līdzīgi kā trešdien, kad pēdējā brīdī lidojums tika atliks. Ja starts neizdotos arī sestdienas vakarā, nākamā iespēja raķetes startam, ko nosaka, balstoties uz Starptautiskās kosmosa stacijas pozīciju orbītā, būtu bijusi svētdien.

Šai misijai pievērsta liela uzmanība, jo tā būs pirmā reize pēdējo deviņu gadu laikā, kad ASV pašas nogādā astronautus kosmosā. Kopš 2011. gadā tika izbeigta atspoļkuģu izmantošana, nācies izmantot Krievijas pakalpojumus un “Sojuz” kosmosa kuģus.

Šī arī ir pirmā reize, kad astronauti tiks nogādāti kosmosā ar raķeti un kapsulu, ko uzbūvējusi privāta kompānija – Īlona Maska dibinātā “SpaceX”.

Šim notikumam pievērsta tik plaša uzmanība tādēļ, ka šis ir pirmais ASV pilotējamais lidojums kosmosā kopš 2011.gada, kad tika izbeigta atspoļkuģu izmantošana. Pārāk lielās izmaksas un divi letāli negadījumi noveda pie “Shuttle” programmas pārtraukšanas. Kopš tā laika ASV astronauti devušies uz SKS ar Krievijas kosmosa kuģiem “Sojuz”.

Pirmais “SpaceX” pilotējamais lidojums Vašingtonai ir būtisks arī tādēļ, lai gūtu ietekmi privātajā Zemes zemās orbītas tirgū, kas atvērts tūristiem un uzņēmējiem. Pastāv cerība, ka arī citi uzņēmumi ienāks tirgū, lai to paplašinātu. Arī aviācijas un kosmosa gigants “Boeing” jau ir noslēdzis līgumu ar NASA.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti