Rīta Panorāma

Intervija ar dziedātāju Daumantu Kalniņu

Rīta Panorāma

Uz laiku aptur "Johnson & Johnson" vakcīnas izmantošanu

Izveido 3D betona drukāšanas laboratoriju

RTU izveido 3D betona drukāšanas laboratoriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) izveidojusi savu 3D betona drukāšanas laboratoriju, īpašo printeri izgatavojot paši uz vietas fakultātē, pastāstīja RTU Būvniecība inženierzinātņu fakultātes vadošais pētnieks Māris Šinka. Laboratorija tapusi sadarbībā ar vienu no Latvijas betona ražotājiem, kas nodrošina 3D printēšanas sauso maisījumu.

Būvējot ēkas no betona, princips ir salīdzinoši vienkāršs: tiek izveidotas veidnes un tad tās piepilda ar šķidru betonu. Nākotnē šo procesu varētu veikt betona 3D printeri, un pasaulē jau tapušas pirmās vairāku stāvu paraugmājas, kas veidotas tieši ar šīs tehnoloģijas palīdzību. Nupat arī Rīgas Tehniskā universitāte izveidojusi savu 3D betona drukāšanas laboratoriju.

"Tā kā šī nozare ir jauna, nav iespējams aiziet un iegādāties printeri ar visu tinti, nospiest "drukāt", un mums tiek drukātas kolonnas, ēkas.

Tas viss pagaidām ir attīstības stadijā. Mēs 3D printeri izgatavojām paši uz vietas fakultātē," stāstīja Māris Šinka.

Ņemot vērā, ka betons ar printera palīdzību tiek uzklāts plānā kārtā, nepieciešams izstrādāt speciālu maisījumu, kas nav ne par šķidru, ne par cietu. Tajā pašā laikā tam jāsaglabā visas līdz šim ierastās betona īpašības.

"Šobrīd mēs darbojamies ar industriālā partnera radīto 3D printēšanas sauso maisījumu. Tuvākajā nākotnē laboratorijā paredzēts vienlaicīgi uzlabot šo maisījumu un arī attīstīt jauna veida maisījumus, kas būtu izmantojami 3D drukāšanai. Tie varētu būt gan uz cementa, gan uz citu materiālu bāzes," teica Māris Šinka.

Jau tagad universitātē strādā pie tāda videi draudzīga būvniecības materiāla radīšanas kā kaņepju betons.

Tā kā betona 3D printeri ir vēl salīdzinoši jauna lieta, pagaidām ēkas šādā veidā būvēt ir dārgi. Bet tas ir tikai pagaidām. Šobrīd betona printeri dod arhitektiem un dizaineriem formas brīvību un iespēju veidot objektus, ko ar tradicionālām būvniecības metodēm ir dārgi un ļoti sarežģīti radīt.

"Laboratorijai nākotnē plānots kļūt par brīvas pieejas platformu. Gan zinātnieki var attīstīt savus zinātniskos projektus, gan arī industrija un jaunie uzņēmumi var nākt šeit attīstīt savas idejas, un mēs viņiem varam palīdzēt šajā produkta attīstības posmā," pauda Māris Šinka.

3D betona drukāšanas laboratorijā veiktie pētījumi nākotnē varētu kļūt par pamatu standartu izstrādāšanai, lai šo tehnoloģiju varētu izmantot dažādu ēku būvniecībai Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti