Mūmiju pētniecībai izmanto rentgenu

Lai izpētītu tūkstošiem gadu senas mūmijas vissīkākajās detaļās, amerikāņu zinātnieki tās palikuši zem rentgena lupas. Tas palīdz noskaidrot, kā dzīvoja cilvēki pirms mums un kā ilgus gadus uzglabāts mumificēts ķermenis. Zinātniskos atklājumus plānots apkopot īpašā muzeja izstādē.

Pētnieki cenšas noskaidrot, kas guļ aiz teju divtūkstoš gadu vecās ēģiptiešu mūmijas. Lai to izdarītu, neskarot pašu mūmiju, pirmoreiz tiek izmantots rentgens. Šo aparātu, kas ļauj pētīt molekulas un atomus, parasti izmanto medicīnas zinātnē.

Mūmiju pētniekiem interesē visa veida detaļas – pat molekulārā sastāvdaļu kompozīcija.

“Mēs ceram iegūt informāciju par kaulu struktūru, materiāla nanostruktūru. Ceram atrast pavedienus, kas palīdzēs saprast, kā tās ēras laikā ēģiptieši uzglabāja ķermeni,” norāda medicīnas profesors Stjuarts Stoks.

Pētot kādas jaunas meitenes mūmiju, zināms, ka viņa dzīvoja laikā, kad vidējais dzīves ilgums bija 25 gadi, tāpēc pētnieki uzskata, ka viņa mira slimības dēļ. “Mēs varam identificēt ļoti smalkas detaļas, kuras citādi mēs neredzētu. Ceram atrast arī citus pārsteigumus,” saka rentgenologs Džonatans Almers.

Pie mūmijas pētniecības strādā arī studenti. Pēc atklājumu apkopošanas tie tiks izrādīti īpašā mākslas muzeja izstādē Ilinoisā.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti