Digitālās brokastis

Made in Latvia. Militāro tehnoloģiju nozare ar Jāni Garisonu un Elīnu Egli

Digitālās brokastis

"Mobile World Congress" skaļākie jaunumi kopā ar Mareku Matisonu

Tehnoloģiju ziņu tops: Bērns pazūd TikTok? Ir risinājums!

Mēness laika zona, «Tik Tok» laika ierobežojumi bērniem un attālinātās bučas. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. Citplanētiešu laiks? Zinātnieki vēlas ieviest Mēness laika zonu

Līdz šim Mēness misijas darbojušās, pamatojoties uz vietējām laika joslām, kas aizgūtas no Zemes. Taču Mēness misijām kļūstot par biežāku parādību, šķiet, ka tuvākajā nākotnē tā vairs nebūs lietderīga pieeja – zinātnieki apspriež iespēju radīt vienotu Mēness laika zonu.

Runas par Mēness laika zonu aizsākās pērn Eiropas Kosmosa Aģentūrā (ESA). Portāls "Techspot" spriež, ka pagaidām ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Kurš būtu atbildīgs par Mēness laika noteikšanu un uzturēšanu? Vai tas būtu saistīts ar Zemi vai pastāvētu kā atsevišķa vienība? Kāpēc neizmantot tikai Universālo koordinēto laiku?

Kā skaidro ESA, pulksteņi uz Mēness darbojas ātrāk nekā uz Zemes un iegūst papildu aptuveni 56 mikrosekundes dienā. Aģentūra arī paredz laika grafiku, kas ir praktisks astronautiem. "Tas būs diezgan liels izaicinājums uz planētas virsmas, kur ekvatoriālajā reģionā katra diena ir 29,5 dienas gara, ieskaitot divas nedēļas garās Mēness naktis," sacīja Bernhards Hufenbahs, "Moonlight" vadības komandas loceklis.

Ja Mēnesim tiktu izveidota funkcionāla laika sistēma, tā varētu nedaudz atvieglot līdzīgu sistēmu izstrādi citiem planētu galamērķiem, piemēram, Marsam. Laika iniciatīva ir daļa no lielākiem centieniem izveidot "LunaNet", komunikāciju un navigācijas arhitektūru, lai paplašinātu tīkla iespējas uz Mēness un ap to. Sistēma būtu līdzīga mūsu Wi-Fi un mobilo tīklu izmantošanai uz Zemes. NASA "Artemis III" misijas mērķis ir pirmo reizi vairāk nekā 50 gadu laikā atgriezt cilvēkus uz Mēness. Pašlaik tā ir plānota 2025. gadā.

2. "TikTok" ierobežo tā lietošanu līdz 60 minūtēm dienā

"TikTok" ir paziņojis par jaunu funkciju sēriju, kas paredzētas, lai samazinātu ekrāna laiku un uzlabotu gados jaunāko lietotāju labklājību. Nākamajās nedēļās jauna ekrāna laika pārvaldības funkcija ierobežos "TikTok" lietošanu 13 līdz 17 gadus veciem pusaudžiem līdz 60 minūtēm dienā. Šo funkciju var izslēgt vecāki vai aizbildņi, izmantojot "TikTok" ģimenes savienošanas rīku jeb "Family Pairing tool", vēstīja portāls "The Verge".

Uzņēmums arī paziņoja, ka ieviesīs vairākus atgādinājumus lietotājiem veikt pārtraukumus, izslēgt notifikāciju paziņojumus naktsmiera stundās un mudinās viņus pārdomāt savus komentārus pirms publicēšanas. Šīs funkcijas ir daļa no "TikTok" centieniem veicināt pozitīvu un drošu kopienu savā platformā, īpaši tās jaunākajai auditorijai.

"TikTok" nav pirmā sociālo mediju lietotne, kas pusaudžiem ievieš ekrāna lietošanas ilguma ierobežojumus. Arī "Instagram" un "Facebook" pēdējos gados  ieviesuši līdzīgas funkcijas, kā arī rīkus vecākiem, lai uzraudzītu savu bērnu tiešsaistes aktivitātes. Tomēr daži eksperti ir apšaubījuši šo pasākumu efektivitāti, apgalvojot, ka tie var neatrisināt pārmērīga ekrāna laika vai digitālās atkarības cēloņus.

3. Šahs un "Just Dance" – sākas Olimpisko e-sporta spēļu atlase!

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) sper nākamos soļus e-sporta sacensībās un pievieno "The Olympic Esports Series 2023" šahu, "Just Dance" deju spēli, loka šaušanu, tenisu un teikvando. Olimpiskās e-sporta sērija savu darbību uzsāka no 1. marta, kad spēlētāji varēja izspēlēt kvalifikācijas raundus, lai cīnītos par iekļūšanu finālos, kas norisināsies klātienē, un būs vērojami arī tiešsaistē no 22. līdz 25. jūnijam no Singapūras.

Olimpiskā e-sporta sērija koncentrējas uz fizisko aktivitāšu izspēlēšanu virtuālajā pasaulē. Lai gan tas nozīmē, ka jūs neredzēsiet "Fortnite" zelta medaļu ieguvējus, SOK sacensību klāstam ir pievienojuši spēles, kuras nav gluži klasiskā sporta ekvivalenti. Šogad e-sportisti sacentīsies loka šaušanā spēlē "Tic Tac Bow", beisbolā spēlē "WBSC eBASEBALL: POWER PROS", šajā vietnē "chess.com", velobraukšanā platformā "Zwift", dejošanā spēlē "Just Dance", autobraukšanā spēlē "Gran Turismo", burāšanā spēlē "Virtual Regatta", teikvando spēlē "Virtual Taekwondo" un tenisā spēlē "Tennis: Clash".

Jāvērš gan uzmanība, ka atsevišķas spēles tiek spēlētas konkrētās konsolēs vai platformās un katrai no spēlē ir savi dalības noteikumi.

4. Glābiņš attālinātajām attiecībām – attālināto skūpstu ierīce

Ķīniešu studentu grupa no Čandžou Profesionālā Mehatronikas tehnoloģiju institūta izstrādājuši skūpstīšanās ierīci tiem pāriem, kuri ir attālinātajā attiecību modelī. Skūpstu mašīna sastāv no silikona lūpu pāra, kas simulē skūpstītāja lūpu spiedienu, kustību un siltumu. Pēc skūpsta "ievadīšanas" ierīcē, bučas parametri tiek nosūtīta uz otru iekārtu, lai sniegtā skūpsta sajūtas varētu atkārtot, vēstīja portāls "Techspot".

Sistēma darbojas, savienojot ierīci pārī ar tālruņa lietotni un pievienojot uzlādes portam. Skūpstus var augšupielādēt un nosūtīt attālinātajām mīļotajam. Tas pat varēšot atkārtot skaņas, tāpēc, iespējams, nav laba ideja ķert gaisa buču tramvajā.

Lai gan lietotne vienlaikus var savienot pārī tikai vienu sūtītāju un vienu saņēmēju (lai veicinātu monogāmas attiecības, pēc veidotāja domām), un tai ir nepieciešama abu pušu piekrišana, tai ir arī funkcija "skūpsts kvadrātā". Tas ļauj nejaušiem cilvēkiem, kuri izmanto ierīci, lejupielādēt un pieredzēt skūpstus no citiem tā, iespējams, palīdzot vientuļajiem atrast savu otro pusīti.

Izgudrotājs radījis skūpstīšanās mašīnu pēc tam, kad septiņus gadus pavadījis attālinātajās attiecībās ar savu bijušo draudzeni. Viņš arī uzskata, ka ierīce varētu palīdzēt tiem, kam ir mutes infekcijas slimības un nevar nodarboties skūpstīšanos.

Šī nav pirmā ierīce, kas simulē skūpstu. "Imagineering Institute" Malaizijā 2016. gadā laida klajā "Kissinger" – ar tālruni savienotu maciņu ar spilventiņu, ko lietotājs skūpstīja, lai atkārtotu pieredzi citā "Kissinger" iekārtā, tomēr ķīniešu versija ir nedaudz reālistiskāka.

5. Ķer pokemonus, guļot ar "Pokemon Sleep"

"Pokémon Sleep" ir jauna mobilā spēle iOS un "Android" ierīcēm, kas ļauj spēlēt "Pokémon" spēli guļot. Tas izseko jūsu miega ritmu un apbalvo jūs ar dažādiem "Pokémoniem" atkarībā no tā, cik labi jūs gulējāt. Paredzams, ka lietotne tiks izlaista vēlāk šogad.

Lietojumprogramma darbojas ar jaunu ierīci "Pokémon Go Plus Plus", kas ir diska formas "Pokéball", kuru novietojat blakus savam spilvenam. Ierīce savienojas ar viedtālruni, izmantojot "Bluetooth", un nosūta miega datus uz lietotni. Varat to izmantot arī kā parastu "Pokémon Go Plus" ierīci dienas laikā.

"Pokémon Sleep" ir daļa no "The Pokémon Company" centieniem paplašināt savu franšīzi ne tikai spēlēs, bet arī dzīvesveida produktos. Uzņēmums cer, ka "Pokémon Sleep" mudinās cilvēkus veidot veselīgākus gulēšanas paradumus un izbaudīt savus sapņus ar "Pokémon".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti