Digitālās brokastis

"Volkswagen ID Buzz" elektriskā busiņa apskats #DigitālāsBrokastis

Digitālās brokastis

"Eufy 2K Tilt & Pan" video novērošanas kameras apskats #DigitālāsBrokastis

Ziņu tops: Metaversa modes skate, cilvēki uz Mēness un ūdeņraža saules paneļi

Metaversa modes skate, «WhatsApp» jaunā funkcija un «Revolut» jaunumi. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Revolut" drīzumā piedāvās iegādāties EEZ biržās kotētās akcijas

Finanšu tehnoloģiju uzņēmums "Revolut" ir paziņojis par savu akciju tirdzniecības pakalpojumu ieviešanu Eiropas Ekonomikas zonā (EEZ). Papildus ASV biržā kotētajām akcijām "Revolut" drīzumā varēs iegādāties arī akcijas, kas kotētas EEZ tirgos.

"Revolut" tirdzniecības platforma kļuvusi populārāka starp investoriem, kas ir ieinteresēti tirgoties ar ASV esošām akcijām. No "Apple" līdz "Zoom" un "Tesla" – vieglā reģistrācija un vienkāršā lietotāju saskarne padara pakalpojumu pieejamu plašākam jauno investoru klāstam.

Tiem, kuriem nav iepriekšējas pieredzes akciju tirdzniecībā, "Revolut" piedāvā sešu nodarbību kursu, kas palīdzēs iepazīties ar investīciju un tirdzniecības pamatjēdzieniem pirms portfeļa izveidošanas lietotnē. Lai atrastu šo kursu, lietotājiem ir jādodas uz "Revolut" lietotnes sadaļu "Pārvaldības centrs" un jāizvēlas sadaļa "Apmācības", vēstīja vietne "Kursors".

2. "Bolt" samazina elektroskūteru maksimālo braukšanas ātrumu brīvdienu naktīs

"Bolt" paziņojis, ka jau no 7. aprīļa nedēļas nogalēs naktīs to elektroskrejriteņiem ir samazināts maksimālais braukšanas ātrums no 25 līdz 20 kilometriem stundā. Un tas darīts ar mērķi mazināt elektroskūteru vadītāju traumatismu, jo tās nereti tiek gūtas, tieši braucot lielā ātrumā no izklaides pasākumiem naktīs.

Samazināts ātrums skrejriteņiem arī turpmāk būs naktīs no piektdienas uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu no pulksten 10 vakarā līdz pulksten 5 rītā. Šādas izmaiņas skars "Bolt" skrejriteņus visās Latvijas pilsētās, kurās tie pieejami. Būtiski pieminēt, ka vietās, kur jau ierasti noteikts braukšanas ātruma limits 15 kilometri stundā, tas paliks spēkā arī turpmāk.

"Bolt" vecākā skrejriteņu operāciju speciāliste Gerda Kivleniece norādīja: "Ātruma ierobežojumi jau pagājušajā sezonā tika īstenoti arī Igaunijā, un gūtā pieredze rāda, ka potenciālo traumu skaitu var samazināt līdz pat 20%. Ātrums lielā mērā nosaka, vai notiks ceļu satiksmes negadījums un cik nopietnas būs tā sekas."

Būtiski atgādināt, ka braukt alkohola vai citu reibinošo vielu ietekmē, kā arī divatā uz viena skrejriteņa ir aizliegts.

3. Nākotnē "WhatsApp" varētu būt konkrētu čatu "aizslēgšanas" iespēja

Uzņēmums "Meta" strādā pie iespējas, kas ļaus "aizslēgt" noteiktas "WhatsApp" lietotnes sarunas, tādējādi sniedzot lielāku drošības sajūtu, ka saraksti svešas acis neizlasīs, kā ziņo portāls "Kursors".

Jaunā funkcija pamanīta "WhatsApp" operētājsistēmas "Android" lietotnes versijā. Šī iespēja lietotājam varētu ļaut "aizslēgt" noteiktas "WhatsApp" sarakstes, izmantojot pirkstu nospiedumu vai kodu. Šādā veidā tiks nodrošināts ne tikai tas, ka citi cilvēki nevarēs izlasīt ziņas, bet arī saņemtie multivides un citi faili netiks automātiski saglabāti ierīcē. Paredzams, ka jaunā funkcija būs pieejama ne tikai "Android", bet arī "iOS" ierīcēs, "Windows" un tīmekļa versijā.

Pagaidām jaunā "WhatsApp" ziņu "aizslēgšanas" funkcija ir izstrādes stadijā un vēl nav pieejama beta versijas testētājiem. Šobrīd vēl nav zināms, kad tā varētu nonākt pie testētājiem un plaša lietotāju loka.

4. LIKTA un "Microsoft" vienojas par sadarbību 90 000 ASV dolāru apmērā

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) paziņoja, ka ir vienojusies par sadarbību ar "Microsoft" 90 000 ASV dolāru apmērā, kas arī 2023. gadā ļaus turpināt izglītības un kvalifikācijas uzlabošanas programmu "Virtuālās prakses Baltijā".

Programmas ietvaros visiem interesentiem Baltijā tiek piedāvāti bezmaksas kursi par aktuāliem digitālajiem rīkiem un programmām, kas palīdz vienkāršot un uzlabot darbu un ir pielietojamas ikdienā.

Ko šī programma piedāvās? Jaunajā projekta kārtā interesentiem tiks piedāvāti bezmaksas kursi par mākslīgo intelektu, pamatkurss "Python" programmēšanā, kā arī kurss par datu analīzes un vizualizācijas rīku "Microsoft Power BI". Kursiem varēs pieteikties no šī gada aprīļa.

Kā tas strādā? Dalībnieki kursos iegūst praktiskas zināšanas, pēc tam piedalās virtuālajās praksēs, kur apgūtās prasmes izmēģina reālai darba videi identiskos apstākļos, apgūstot praktiskas iemaņas dažādās Baltijas organizācijās.

Pieteikties kursiem var interneta vietnē www.balticinternships.eu.

Svarīgi, ka šī aktivitāte nav orientēta tikai uz jauniešiem un studentiem, bet uz ikviena vecuma profesionāli, kas vēlas uzlabot savas zināšanas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) jomā, kā arī savu konkurētspēju darba tirgū. Plānots, ka šogad kursus absolvēs vismaz 7500 dalībnieku.

Jāpiemin, ka arī Ekonomikas ministrijas publicētās darba tirgus prognozes vidējam un ilgtermiņam paredz, ka līdz 2030. un 2040. gadam darba tirgū pieaugs pieprasījums pēc IKT un veselības aprūpes jomas, kā arī zinātnes un inženierzinātņu speciālistiem, vienlaikus šīs ir arī jomas, kurās tiek prognozēts būtisks darbinieku trūkums.

LIKTA prezidente Signe Bāliņa uzsvēra, ka arī citās nozarēs trūkst un nākotnē potenciāli vēl vairāk trūks speciālistu ar digitālajām kompetencēm, tādēļ uzņēmēji tiek aicināti izmantot LIKTA un tās partneru piedāvātās kvalifikācijas celšanas iespējas.

5. Ūdeņradi varēs ražot teju ikviena mājsaimniecība

Pēc pāris gadiem ūdeņradi varēs ražot teju ikviena mājsaimniecība, jo beļģu zinātnieki ir izstrādājuši inovatīvu tehnoloģiju, ar kuru var aprīkot saules paneļus, vēstīja "Latvijas Avīze". Lēvenas Universitātes pētnieki projekta "Solhyd" ietvaros izstrādājuši ūdeņraža paneļus, kas ar saules gaismas palīdzību pārvērš gaisā esošos ūdens tvaikus ūdeņraža gāzē. Viens šāds panelis gada laikā vidēji Latvijas apstākļos spēj saražot sešus kilogramus šī vērtīgā un videi draudzīgā energoresursa. Tātad, ja uz mājas jumta būtu 20 šādi paneļi, tad gadā tiktu saražoti aptuveni 120 kilogrami ūdeņraža.

Salīdzinājumam – iepriekš, kad "Digitālās brokastis" testēja ar ūdeņradi darbināmu automašīnu "Toyota Mirai", tās patēriņš uz 100 kilometriem bija aptuveni 1 kilograms ūdeņraža, kas nozīmētu, ka ar mājas apstākļos ražoto nepietiktu, lai šādu spēkratu darbinātu.

Kā tad šī tehnoloģija strādā? Kā skaidro pētnieki: "Ūdeņraža paneļi ir moduļi, kas izmanto saules enerģiju, lai sadalītu ūdens molekulas un ražotu ūdeņraža gāzi. Tie līdzinās klasiskajiem saules paneļiem, bet elektriskā kabeļa vietā ir savienoti ar gāzes caurulēm."

Elektroenerģiju ražo augšējā slāņa panelis, zem tā ir cauruļu sistēma, kas ūdeņradi ražo no ūdens molekulām, kuras iegūtas no gaisa, izmantojot speciālu membrānu. "Solhyd" ūdeņraža paneļi ir saderīgi ar lielāko daļu moderno saules paneļu tehnoloģijām. Šādi paneļi ir modulāri un ideāli piemēroti ūdeņraža decentralizētai ražošanai. Šo tehnoloģiju plānots komercializēt 2026. gadā.

Vienlaikus gan zinātnieki uzsver, ka būtisks ir ne tikai saules enerģijas daudzums, bet arī gaisa mitrums. Kā norāda "Solhyd" projekta vadītājs Jans Ronge: "Sausākās vietās, kur nav pietiekami liels mitrums, paneļu darbība nebūs pārāk efektīva."

6. NASA palaiž izplūdes gāzu novērošanas satelītu

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) palaidusi kosmosā jaunu satelītu — "TEMPO", kas ir saīsinājums no nosaukuma "Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution" jeb "Troposfēras emisijas: piesārņojuma monitorings". Satelīts būs būtisks gaisa kvalitātes mērrīks, kas piefiksēs dažādas gāzes Zemes atmosfērā, vēstīja vietne "The Verge".

"TEMPO" satelīts būs aprīkots ar kompaktu spektrometru, kas var izmērīt gaisa piesārņojumu ar augstu precizitāti, un satelīts spēs parādīt aktuālo situāciju teju reāllaikā. Satelīts mērīs tādas gāzes kā ozonu, slāpekļa dioksīdu un sēra dioksīdu, kā arī citus aerosolus un piesārņotājus. Šie dati tiks izmantoti, lai veidotu pamatotu vides politiku, labāk identificētu piesārņojuma avotus un sniegtu agrīnus brīdinājumus par bīstamu gaisa kvalitāti.

Satelītu palaida ar "SpaceX Falcon 9" raķeti no Kanaveralas zemesraga kosmosa stacijas Floridā, un ir paredzēts, ka tas darbosies vismaz piecus gadus. "TEMPO" ir daļa no "NASA" Zemes observatorijas sistēmas programmas, kas sevī ietver vairākas satelītu misijas, kuru mērķis ir pētīt Zemes vidi un klimatu.

7. Paziņota misijas "Artemis II" apkalpe

Cilvēki atkal pošas uz Mēnesi. Lai to paveiktu, notiek pamatīgi sagatavošanās darbi, tai skaitā plānots cilvēku pilotētam kosmosa kuģim aplidot apkārt Mēnesim. "Artemis 2" misija četru cilvēku sastāvā ceļā dosies 2024. gada novembrī un tā kopumā ilgs apmēram 10 dienas.

Kā ziņoja portāls "The Verge", "NASA" 3. martā spilgtā tiešsaistes pasākumā visai pasaulei paziņoja, kuri būs tie apkalpes locekļi, kas dosies šajā misijā. Starp citu, šī misija ieies vēsturē ar to, ka tā būs pirmā Mēness misija, kurā piedalās sieviete, melnādains vīrietis, un šādā misijā pirmo reizi dosies arī kanādietis.

"Artemis 2" apkalpe ir:

  • misijas speciālisti Kristīna Koha un Džeremijs Hansens, 
  • pilots Viktors Glovers,
  • misijas komandieris Rīds Vaizmens.

8. Izmaiņas "Spotify" iezīmē dzīvo sarunu platformu norietu

Straumēšanas platforma "Spotify" oficiāli pārtraukusi tiešraides podkāstu atbalstu savā lietotnē, iezīmējot dzīvo sarunu norietu. Savulaik būtisku izmaiņu šajā nišā radīja lietotne "Clubhouse" pandēmijas laikā, kuras popularitātes piemēram sekoja dažādas lielās platformas.

Kopš "Clubhouse" popularitātes zenīta 2021. gadā tās lietotāju skaits pēc "Sensor Tower" datiem ir krities par 82%. Iepriekš jau "Facebook" pārtrauca tās dzīvo audio sarunu projektu. Sarunu platforma "Reddit" aizvēra tās "Reddit Talk" atzaru. "Spotify" tomēr vēl centās produktu attīstīt pēc "Betty Labs" uzņēmuma iegādes par 60 miljoniem ASV dolāru 2021. gadā, veicot zīmola maiņas un piesaistot augsta profila personības. Pēc "Sensor Tower" datiem "Spotify" tiešsaistes sarunu lietotne esot lejupielādēta tikai 670 000 reižu. Pagaidām no Latvijā nozīmīgajām platformām bez "Clubhouse" vienīgā ar šādu funkciju ir palikusi "Twitter" platforma.

9. Metaversā digitālajā modes nedēļā pulcējas 60 zīmoli

Metaversa platformā "Decentraland" tika organizēts vērā ņemams notikums – "Decentraland's Metaverse Fashion Week" jeb metaversa modes skates nedēļa. Kā ziņoja portāls "The Verge", ja neskaita lielo modes zīmolu piesaisti notikumam, tas esot bijis gaužām maz apmeklēts.

Metaverss turpina meklēt savu praktisko pielietojumu un jēgu, un nereti lieli zīmoli iegulda finanšu līdzekļus šajā jaunajā fenomenā, veidojot tur savus virtuālos veikalus, straumējot sporta pārraides un pat uzvedot dzīvās mūzikas performances. Metaversa modes nedēļa, kura notika otro gadu pēc kārtas, pulcēja 60 modes zīmolus – no "Balenciaga",  līdz "Adidas" un "Coach".

Kā vēstīja "The Verge" žurnālists Džejs Pīters, kurš apmeklēja šo notikumu, zīmoli bija izvietoti dažādas krāsas un formu ēkās. Starp digitālo apģērbu apskates vietām apmeklētājiem bija pieejami arī stendi, kur apmeklētāji varēja izveidot savus apģērbus. Apmeklētājus priecēja spēļu arkādes un virtuālie deju klubi. Pasaulei gan esot pietrūcis dzīvīguma un reālistiskuma.

10. Latvijas kibertelpā pieaugusi aktivitāte no Ķīnas

Martā informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" novērojusi piekļuves lieguma jeb DDoS uzbrukumus vairākiem valsts iestāžu resursiem. Kā ziņoja Cert.lv – sadarbībā ar VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" un SIA "Tet" uzbrukumi veiksmīgi atvairīti un tie nav radījuši ilgstošus traucējumus to pakļauto sistēmu darbībai.

Jauna tendence, kas novērota 2023. gada pirmajā ceturksnī, ir saistīta ar Ķīnas aktivitātes pieaugumu Latvijas kibertelpā, un tiek prognozēts, ka tā varētu tikai palielināties. Līdz šim Ķīnas interese par Latviju bijusi neliela, un iepriekš novēroti tikai atsevišķi uzbrukumu mēģinājumi pret valsts iestādēm.

Kontekstā ar Ķīnas radītiem kiberdrošības apdraudējumiem jāpiemin arī Ķīnā veidotā izklaides lietotne "TikTok", kuras izmantošanu darba ierīcēs liegušas ASV valsts iestādes, Eiropas Komisija un citas institūcijas. "Cert.lv" vērtējumā "TikTok" tāpat kā citu sociālo tīklu lietotāju datus plašākā mērogā var izmantot Ķīnas iestādes. Vairākas valstis tajā saskatījušas riskus. Arī vairums ministriju Latvijā atbilstoši Satversmes aizsardzības biroja ieteikumiem lūgušas darbiniekiem izdzēst "TikTok" lietotni no viedtālruņiem, ko izmanto darbā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti