Latvijā būs vērojams desmitgades ievērojamākais Saules aptumsums

Piektdien, 20.martā, Latvijā būs novērojams daļējs Saules aptumsums, portālu lsm.lv informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) projektu vadītājs Mārtiņš Gills. Latvijā aptumsuma maksimuma brīdī Saule izskatīsies pēc šaura sirpja, jo tiks aizklātas pat četras piektdaļas no Saules.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2010.gada 4.janvārī, bet nākamais būs novērojams tikai pēc sešiem gadiem – 2021.gada 10.jūnijā. Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954.gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142.gadā. Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Tāds Latvijā būs vērojams 2039.gadā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar nelielu robu.

20.martā aptumsuma maksimuma brīdī Latvijā tā izskatīsies pēc sirpja ar augšup vērstiem galiem.

Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, joslā starp Islandi un Britu salu arhipelāgu un Ziemeļu ledus okeānā 20.martā būs novērojams pilns Saules aptumsums. Pilnā aptumsuma josla šķērsos arī Svalbāras arhipelāgu. Tieši no šīs vietas pilnu Saules aptumsumu vēros arī ceļotāju grupa no Latvijas, kuras dalībniekiem ir vairāku Saules aptumsumu novērojumu pieredze dažādās pasaules vietās.

Saules aptumsums Rīgā sāksies plkst.10.56, maksimālā fāze būs plkst.12.05, bet aptumsums beigsies plkst.13.14. Latvijas ziemeļrietumu daļā aptumsums sāksies un beigsies līdz pat divām minūtēm ātrāk, bet dienvidaustrumu daļā – līdz pat divām minūtēm vēlāk.

Maksimālā aptumsuma fāze ar vislielāko Saules diametra aizsegto daļu Rīgā būs 0,77, Latvijas ziemeļrietumos – 0,80, bet dienvidaustrumos – 0,74.

2021.gada aptumsuma fāze Rīgā būs vien 0,31. Tuvākais Saules aptumsums, kas būs ne mazāk ievērojams kā šī gada aptumsums, Latvijā būs novērojams 2026.gadā ar 0,84 fāzi, informē LAB.

Detalizēta informācija par 20.marta Saules aptumsumu ir atrodama tīmekļa vietnē "Saulespulkstenis.lv". Rīgā organizēti 20.marta Saules aptumsuma novērojumi notiks Ķīpsalā skvērā pie "Swedbank" centrālās ēkas.

Uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci, un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, atgādina LAB. Tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls.

Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

LAB apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai veicinātu debess novērojumus un astronomijas popularizēšanu. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes (LU) astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti