Rīta Panorāma

Lielbritānijā plāno līdz augustam vakcinēt visus valsts iedzīvotājus

Rīta Panorāma

Polijā ar sniegavīriem vāc līdzekļus bērna ārstēšanai

Latvijas zinātnieki atklāj metodi elektronu "savaldīšanai"

Latviešu zinātnieki apiet fizikas likumus un rada metodi elektronu «savaldīšanai»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas un Vācijas pētnieki pirmo reizi pasaulē formulējuši un eksperimentāli pierādījuši, kā pareizāk un efektīvāk vadīt elektronus. To apgūstot, inženieri varēs radīt dažādas ātrākas mikroshēmas, nedaudz apejot fizikas likumus.

Pētījums aplūko kvantu daļiņu uzvedību. Zinātnieki apstiprinājuši statistikas likumus, kas pārvalda retas, bet neizbēgamas kļūdas atsevišķu kvantu daļiņu uzskaitē.

Pētījuma komandas pārstāvis Latvijas Universitātes asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs šo procesu skaidroja ar piemēra palīdzību: "Ja ir laba mašīna, forši ceļi un taisnīgi satiksmes noteikumi, tad visas mašīnas nonāk tur, kur tām jānonāk. Tieši tāpat strādā elektronika. Elektroni skrien pa vadiņiem, tiek stūrēti ar visādiem spriegumiem tā, lai tie nonāktu tur, kur vajag. Ja pie mašīnu nekārtības var vainot ceļu stāvokli, valdību, nepareizus noteikumus, tad elektroniem likumus rakstījusi pati daba. Tas ir bijis fizikā fundamentāls atklājums, ka kvantu daļiņu uzvedībai piemīt nenoteiktība."

Tas nozīmē, ka bieži vien elektroni aiziet neceļos. Šādi elektroni darbina arī dažādas mikroshēmas, un visu interesēs ir, lai elektroni nenoklīst, jo tad visi procesi notiek ātrāk.

Teorētiķu komandai no Latvijas izdevies radīt matemātisku metodi, kas ļauj saskaitīt, cik daudz elektronu aizies neceļos.

Tas nozīmē, ka inženieri varēs veidot ierīces, lai šādas elektronu novirzes varētu samazināt.

Latvijā izstrādātā metode nākotnē tiks izmantota arī kvantu skaitļotājos, tādējādi serveri strādās labāk. Tas ļaus uzlabot arī dažādas sakaru līnijās vai, piemēram, veikt precīzu un ātru auto uzskaiti uz ātrgaitas šosejām.

Šis pētījums pērn atzīts par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti