Kurš var kļūt par kosmonautu jaunajā kosmisko lidojumu ērā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmais veiksmīgi noritējušais privātā kosmosa kuģa “SpaceX Crew Dragon” lidojums droši vien atjaunos masu interesi par ārpuszemes ceļojumiem. Kādam jābūt mūsdienu kosmonautam, un vai prasības mainīsies aktīvas kosmosa tūrisma attīstības gadījumā, skaidroja Rus.lsm.lv.

ĪSUMĀ:

  • Profesijas latiņa ir ļoti augsta.
  • Kandidātu kritērijus nosaka konkrētā aģentūra.
  • Kopumā jādemonstrē izcilas spējas un prasmes četrās kategorijās: izglītība, psiholoģiskā sagatavotība, fiziskā forma, treniņi.
  • Prognozē kosmosa tūrismu plūsmas palielināšanos pēc pirmā privātā kosmosa kuģa palaišanas.
  • Šādos gadījumos kritēriji, visticamāk, nebūs tik stingri.
  • Tomēr ceļošana kosmosā būs dārgs prieks.

Analītiskā portāla “The Conversation” publikācijā Lielbritānijas Solenta universitātes sporta, veselības un sociālo zinātņu katedras docents Ādams Hokijs stāsta par kritērijiem, pēc kuriem izvēlas tos, kuri vēlas doties kosmiskajā ceļojumā

“Derīgs materiāls”

ASV un Padomju Savienības kosmiskās sacensības laikā pagājušā gadsimta 60. gados Savienoto Valstu Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) eksperti izvēlējās gaisa spēku elites pilotu un lidotāju-izmēģinātāju grupu orbitālajiem lidojumiem ap Zemi un perspektīvā – lidojumiem uz Mēnesi. Kosmosa pirmgājējiem milzu risks un maksimālas fiziskas slodzes bija parasta lieta.   

Vēlāk amerikāņu žurnālists un rakstnieks Toms Vulfs fizisko un psiholoģisko īpašību kopumu, kas nepieciešams kosmiskajam ceļotājam, aprakstīs ar daudz ietverošo vārdkopu “The right stuff (“derīgs, īstais materiāls – angļu val.”). 

Mūsdienās visekskluzīvākajam klubam uz Zemes un aiz tās robežām spējuši pievienoties zinātnieki, ārsti, inženieri un pat žurnālisti.

Bet tomēr no 100 miljardiem cilvēku, kuri kādreiz dzīvojuši vai dzīvo uz Zemes, kosmosā pabijuši tikai apmēram 600 cilvēku.

Šīs unikālās profesijas latiņa ir ļoti augsta.

Gudrs, stiprs, mierīgs

Pašlaik NASA prasa, lai tie, kuri vēlas lidot kosmosā, atbilstu noteiktiem kritērijiem. Pirmkārt, nākamajam astronautam jābūt ASV pilsonim. Lielbritānijā dzimušajiem Maiklam Foulam un Pīrsam Selarsam bija jānomaina pilsonība, lai izpildītu šo prasību.

Kandidātiem arī jābūt maģistra grādam dabaszinātnēs, tehnoloģijās, tehniskajās zinātnēs, matemātikā vai medicīnas doktora grādam. Papildus tam jābūt vismaz divu gadu atbilstošai profesionālajai pieredzei. Kā alternatīva derēs 1000 lidojuma stundas kā reaktīvās lidmašīnas komandierim, kas ir īpaši svarīgi kosmosa kuģa pilotam un komandierim. Visbeidzot – kandidātiem jāiztur pamatīga fiziskās sagatavotības pārbaude, lai noskaidrotu viņu gatavību kosmiskajai misijai.

Līdzīgus kritērijus noteikušas citas valstis, kā arī Eiropas Kosmosa aģentūra.

Krievijas valsts kosmosa korporācijas “Roskosmos” prasības daudz neatšķiras – pretendentiem uz uzņemšanu kosmonautu vienībā jābūt Krievijas pilsonībai (dubultpilsonība un pastāvīgās uzturēšanās atļauja neder), jābūt ne vecākiem par 35 gadiem, jābūt ieguvušiem augstāko izglītību specialitātēs, kas saistītas ar inženieriju, zinātni vai aviāciju, jābūt vismaz trīs gadu darba pieredzei specialitātē, jāprot angļu valoda.

Kosmonautikas četri vaļi

Kopumā kandidātiem jādemonstrē izcilas spējas, īpašības un prasmes, kuras var sadalīt četrās kategorijās, un kuras nākotnē var mainīties vai tikt papildinātas.

Izglītība. Pretendēt būt par kosmosa kuģa pilotu un komandieri visbiežāk var gaisa spēku lidotāji vai lidotāji-izmēģinātāji. Taču pašreizējās kosmiskās apkalpes izpilda plašāku uzdevumu loku, kas saistīts ar zinātni vai tehniku, nekā to priekšgājēji. Atrodoties Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), kosmonauti veic eksperimentus un nodrošina stacijas efektīvu un drošu darbu. Tāpēc viņiem nepieciešamas dziļas zināšanas, kas sniedz izpratni par zinātnes procesiem un inženierijas principiem.

Psiholoģiskā sagatavotība. Emocionālā stabilitāte ir ļoti svarīga prasība jebkuram kosmonautam.

Taču psiholoģiskie kritēriji nenozīmē tikai spēju kontrolēt emocijas.

Nepieciešama arī prasme loģiski domāt un argumentēti spriest, augsts koncentrēšanās līmenis, izcila atmiņa, spēja orientēties telpā un roku veiklība.

Plānojot ilgākus lidojumus uz SKS un tālākā perspektīvā uz Marsu, vēl svarīgākas nekā tagad būs tādas īpašības kā prasme strādāt komandā, elastīgums problēmu risināšanā un empātija pret misijas biedriem.

Attiecībā uz temperamentu stingru prasību nav, tomēr Krievijas mediķi uzskata, ka ilglaicīgām kosmosa misijām neder ne “tīrie” melanholiķi, ne arī izteikti holeriķi, jo kosmosam “nepatīk” galējības.

Fiziskā forma. Kosmiskā lidojuma laikā cilvēka ķermenis tiek pakļauts maksimālām slodzēm. Tāpēc ir ārkārtīgi svarīgi, lai astronauti ne tikai spētu izdzīvot, bet arī efektīvi strādāt tik sarežģītos apstākļos.

Kandidātiem jāiztur veselības un fiziskā stāvokļa pārbaudes. Pēc NASA prasībām, nepieciešama ideāla redze – asums 20/20, taču pieļaujama korekcija, asinsspiedienam sēdus stāvoklī jābūt 140/90 vai mazākam. Amerikāņu astronautu vidējais vecums ir 34 gadi, lai gan oficiāli vecuma ierobežojumu nav, tomēr jābūt labā fiziskajā formā. Džons Glens ar kosmisko atspoļkuģi lidoja 77 gadu vecumā.

Normatīvi Krievijas kosmonautiem ir, piemēram, šādi – noskriet vienu kilometru trīs minūtēs 35 sekundēs, pievilkties pie stieņa vismaz 14 reizes, pagriezties par 360 grādiem, lecot uz batuta.

Krievijas kosmonautiem joprojām pastāv antropometriskie ierobežojumi (augums, svars, pēdas garums, krūšu apkārtmērs), taču, kā uzskata speciālisti, nākotnē, kad būs izstrādāti jauni kosmosa kuģu modeļi, radīsies iespēja atkāpties no šiem stingrajiem kritērijiem.

Treniņi. Lai sagatavotos kosmiskās misijas dažādajiem aspektiem, astronautiem ir dažādu veidu treniņi. Manevriem lielā ātrumā reaktīvajās lidmašīnās, pārslodžu ietekmei īpaši konstruētās centrifūgās jāsagatavo astronauti fiziskajiem pārbaudījumiem, kas ir neizbēgami pacelšanās un nolaišanās laikā.

Viņiem ir arī treniņi, kas sagatavo dzīvei bezsvara stāvoklī – viņi mācās dzert, ēst, apmeklēt tualeti nepierastos apstākļos. Šo pieredzi astronauti gūst īpašos lidojumos ar lidmašīnām, kad tiek imitēts nulles gravitācijas stāvoklis.

Ilgāki treniņi notiek NASA Neitrālās peldspējas laboratorijā. Tajā astronauti, kuri ģērbti skafandros, var trenēties SKS moduļu pilnizmēra maketos. Tas dod iespēju apkalpēm izmēģināt gaidāmo misiju atsevišķus posmus.

Kosmosa tūrisms

Jaunajā tūkstošgadē iegūt biļeti lidojumam kosmosā var arī citādi. Kopš šā gadsimta sākuma SKS sākusi uzņemt viesus, kuri uz staciju un atpakaļ ceļo par naudu. Gaidāms, ka pēc pirmā privātā kosmosa kuģa palaišanas kosmosa tūristu plūsma palielināsies, prognozē autors.

Tā kā viesu vizītes nebūs saistītas ar misiju izpildi, viņiem, visticamāk, nebūs jāatbilst tik stingriem kritērijiem.

Tādēļ piekļuve kosmosam būs atvērta lielākam cilvēku skaitam.

Tomēr tas būs dārgs prieks. Pēc NASA aplēsēm, neskaitot izdevumus par kosmosa kuģa palaišanu, kosmosa tūristiem par vienu diennakti ceļojuma izplatījumā būs jāmaksā apmēram 35 tūkstoši ASV dolāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti