Zināmais nezināmajā

Latvijas māli: tie interesē kosmetologus, mediķus un pārtop mākslas darbos

Zināmais nezināmajā

Biotehnoloģiju pienesums nākotnē: izaicinājumi jomas pētniekiem

Kā izskatītos Zeme, ja nebūtu Mēness?

Kas notiktu ar Zemi, ja pazustu Mēness?

Kā mainītos mūsu planēta, ja nebūtu Mēness – atbildi uz šādu jautājumu mēģināja rast Latvijas Radio raidījums “Zināmais nezināmajā”. Vai mēs pamanītu atšķirību, varbūt tomēr pārmaiņas būtu tik būtiskas, ka vairs neatpazītu vidi, kurā dzīvojam? Par Mēness dažādo ietekmi raidījumā stāstīja Suntažu observatorijas saimniece, žurnāla "Stars Space" redaktore Anna Gintere un Latvijas hidroekoloģijas institūta pētnieks Māris Skudra.

"Ja mēnesi tikai “izslēgtu”, nekas traks nebūtu, jo regulāri piedzīvojam tā saukto jauno fāzi, kad mēnesi neredzam. Tad naktis ir tumšākas. Tad mēs sliktāk redzam, bet labāk ir redzamas zvaigznes," skaidroja Gintere.

"Ja mēness pazustu kā objekts, tad būtu daudz izmaiņu. Īpaši, ja pēkšņi izņemtu to no debesīm tagad, kad mums ir planēta ar dzīvību, ar savu ekosistēmu, biosfēru. Tad izmaiņas būtu tik katastrofālas, ka, iespējams, mēs vairs nevarētu spēt pastāvēt uz šīs planētas," vērtēja Gintere.

Gintere skaidroja, ka mainītos Zemes rotācijas ass stabilitāte, kā arī tas, cik ātri griežas Zeme un kā griežas mūsu atmosfēra kopā ar zemi. Tiktu ietekmēts arī paisums un bēgums. "Dzīvība daudzos aspektos uz Zemes tiktu ievērojami traucēta," viņa atzina.

"Ja Mēnesi izņemam ārā, tā gravitācijas spēks vairs nedarbojas uz zemeslodi kopumā. Sekas varētu tikai saukt un saukt. Tās būtu diezgan drastiskas," piekrita pētnieks Skudra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti