Ar «Sojuz» raķeti palaistie ES satelīti nesasniedz orbītu

Pagājušajā nedēļā no Kuru kosmodroma Franču Gviānā tika palaisti divi Eiropas Savienības (ES) satelīti. Tie būtu darbojušies ES satelītnavigācijas "Galileo" programmas ietvaros kā globālās pozicionēšanās satelīti. Bet drīz vien pēc palaišanas misijas operators paziņoja, ka abi satelīti nav sasnieguši paredzēto orbītu. 

22.augustā ar raķeti "Sojuz" palaistie Eiropas Savienības (ES) satelīti nav sasnieguši paredzēto orbītu. Stundu pirms satelītu  „Doresa” un „Milena” palaišanas Eiropas Komisija to nosauca par „vēsturisku pagrieziena punktu”. Tā norādīja, ka šie satelīti ir pirmie jaunajā sērijā, kas pilnībā pieder ES.  

Pēc piedzīvotās neveiksmes Eiropas Komisija ir aicinājusi atbildīgās aģentūras un kompānijas uzņemties atbildību par notikušo. Sākotnējā informācija norāda uz iespējamām problēmas krievu nesējraķetē „Sojuz”, kas nav spējusi pietiekami augstu nogādāt satelītus. Savukārt tuvu stāvošs cilvēks Eiropas Komisijai norādīja, ka pastāv maza iespēja, ka šos satelītus vairs varētu izmantot.

Kompānijas „Arianspace” vadītājs Stefans Izraēls paziņoja, ka šī problēma tiek risināta un kompānija darīs visu nepieciešamo, lai programmu realizētu paredzētajā laikā.

"Mūsu mērķis, protams, ir pilnībā novērst šo radušos problēmu. Sadarbosimies arī ar Eiropas Kosmosa aģentūru un Eiropas Komisiju. Tāpat tiks izveidota neatkarīga izmeklēšanas komisija, kas noteiks precīzus cēloņus, kā arī izstrādās koriģējošus pasākumus. Darīsim visu, lai varētu atsākt satelītu palaišanu no Franču Gviānas Kosmosa centra,” pauda Izraēls.

Arī Eiropas Savienības rūpniecības un uzņēmējdarbības komisārs Ferdinando Nelli Feroči norādīja, ka šo divu „Galileo” satelītu problēmām nevajadzētu ietekmēt turpmāko satelītnavigācijas programmu.

"Palaižot divus satelītus, ir radušās negaidītas problēmas. Eiropas Komisija kopā ar Eiropas Kosmosa aģentūru piedalīsies šīs lietas izmeklēšanā, lai noskaidrotu iespējamos cēloņus un pārbaudītu, cik lielā mērā šos abus satelītus varētu izmantot turpmākajā satelītnavigācijas "Galileo" programmā. Joprojām esmu pārliecināts par šīs programmas stratēģisko svarīgumu, tādējādi šim gadījumam nevajadzētu ietekmēt turpmāko „Galileo” programmas īstenošanu," sacīja komisārs.

Eiropas Savienības kosmosa programma "Galileo", ko paredzēts pabeigt līdz 2017.gadam, konkurēs ar Amerikas Savienoto Valstu globālās pozicionēšanas sistēmu. Lai arī satelītnavigācijas „Galileo” programma ir vairākkārt aizkavējusies un pārsniegusi izmaksas, joprojām ES ir pārliecināta, ka tā ir nepieciešama. Sagaidāms, ka satelītnavigācijas tirgus vērtība 2020.gadā būs 237 miljardi eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt