Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Vakar Ukrainā notriektas 36 Krievijas raķetes

Kā policijas suņus māca atpazīt cilvēka smaržu?

Kā Latvijā apmāca suņus biodetektorus – smaržas meklētājus

Neskatoties uz straujo tehnoloģiju attīstību, ir jomas, kur elektroniskie detektori jūtami atpaliek no bioloģiskajiem, – suņu deguni aizvien ātrāk un precīzāk spēj atrast meklētās smaržas. Turklāt pat tās, kas glabājas vairākus gadus. Latvijā suņus-biodetektorus, kā tā tos oficiāli dēvē, apmāca Valsts policijas Kinoloģijas centrā. Kā tas notiek?

Odoroloģisko ekspertīžu nodaļu Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldē izveidoja pirms 20 gadiem. Tikpat ilgi šeit strādā Ilona Ržeznīčkova-Arāja, kura sagatavo dienesta suņus pamatdarbam – pēc notikuma vietā atstātajām smaržām atpazīt cilvēku, piemēram, aizdomās turēto, apsūdzēto vai cietušo.

Ržeznīčkova-Arāja skaidroja: "Meklēt cilvēka individuālo smaržu tomēr ir ļoti sarežģīti, jo apmācību laikā mums sunim – ja mēs tā antropoloģiski runājam – jāieskaidro, jāizskaidro, ko mēs vēlamies, kas ir mērķis. Ka viņam ir jāvadās pēc cilvēka smaržas, nevis pēc vielu smaržas, blakus smaržas kaut kādas. Parfīms, zāles, ko cilvēks lieto, vai varbūt viņš ir saskāries ar kaut kādām ķīmiskām vielām. Mēs apmācību laikā sunim iemācām, ka mērķis ir cilvēka individuālā smarža."

Turklāt dažreiz jāspēj atpazīt arī vairākus gadus glabāta smarža.

Tā, protams, tiek glabāta ar īpašu rūpību. Eksperte skaidroja, ka notikuma vietā smaržu paraugus izņem uz flaneļa absorbenta, kas ievietots sterilā konteinerā. Savukārt personas smaržu paraugus izņem uz metāla absorbentiem – uz nerūsējošā tērauda, kas arī nonāk sterilā traukā.

Eksperte Latvijas Televīzijai piekrita parādīt, kā notiek apmācība, taču brīdināja, ka demonstrējums būtiski atšķirsies no reālās dzīves.

Demonstrējums notika tā: žurnāliste paturēja rokās metāla stieņus, atstājot savu smaržu. Megrē šo smaržu tagad meklēs starp sešiem stienīšiem. Kad viss sagatavots pārbaudes procesam, Megrē tiek aicināts iekšā. Par meklējamās smaržas paraugu kalpo pulkstenis. Atkal – piebilde – parasti tik uzkrītošus paraugus tomēr neņem. Un nu – patiesības brīdis – īstais stienis atrasts vien trijās sekundēs!

Kinoloģe sarežģī uzdevumu, piejaucot citu smaržu. Arī šoreiz kļūdu nav. Dzīvē, protams, tās nav izslēgtas, kaut vai, piemēram, tāpēc, ka smaržu pēdai var būt slikta kvalitāte vai arī īstā cilvēka smaržas vispār nav. Taču dzīvie deguni tik un tā ir priekšā elektroniskajiem.

Bez Megrē Kinoloģijas centrā strādā vēl pieci viņa kolēģi. Suni-biodetektoru sāk apmācīt agrā vecumā. Tas aizņem aptuveni pusotru gadu. Tā kā fiziska slodze nav izteikti liela, suns strādā dienestā pat 10–12 gadus. Pārsvarā, kad laiks doties nosacītā "pensijā", suni paņem savā aprūpē kinologs, ar kuru vienā komandā godam nokalpots savai valstij.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti