Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Latvijas vēstnieku Ukrainā Ilgvaru Kļavu

Studente veido nanošķiedru sejas maskas

RTU pētniece veido inovatīvas kosmētiskās sejas maskas

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studente Laimdota Vilcēna strādā pie kosmētisko sejas masku izveides, kas veidotas, izmantojot nanotehnoloģijas, tādā veidā nodrošinot augstāku efektivitāti nekā līdz šim ierastie kosmētikas līdzekļi. Nākotnē šo tehnoloģiju paredzēts pielietot arī medicīnisko līdzekļu izstrādē, piemēram, palīdzot ātrāk sadziedēt brūces.

Vilcēna, sākot studijas RTU Dizaina tehnoloģiju institūtā, vēlējusies apgūt apģērbu dizainēšanu, bet soli pa solim nonāksi līdz pētniecībai. Lai gan sapnis kādreiz kļūt par zinātnieci viņai bijis jau sen, pētniece nevarēja iedomāties, ka nonāks līdz nanotehnoloģijām un elektrovērpšanai.

Viņa atzina: "Mani katru dienu aizrauj dažādi izaicinājumi, dažādi jaunu tehnoloģiju risinājumi. Daudz ko ir izdevies jau sasniegt. Tad, kad kaut ko sasniedz, tad redzu jaunus virzienus."

Doktorantūras studiju ietvaros Laimdota izstrādā promocijas darbu "Tehnoloģiju izveide bioloģiski aktīvo komponenšu integrācijai nanošķiedru tīmeklī".

Zem šī nosaukuma slēpjas visiem mums vienkārši saprotams produkts – sejas kosmētiskā maska, kas veidota, izmantojot jaunas tehnoloģijas.

"Kā bioaktīvo materiālu es izmantojot bērza tāss ekstraktvielu betulīnu, kurš jau tiek lietots kosmētikā un ārstnieciskos materiālos, uztura bagātinātājos. Lai veicinātu iedarbību un uzlabotu efektivitāti, es iestrādāju betulīnu no elektrovērpšanas šķīdumā, ar ko var iegūt nanošķiedras," viņa skaidroja.

Pēc tam nanošķiedras pētniece iestrādā maskā. Betulīns ir videi draudzīgs materiāls, un tas iegūstams kā blakusprodukts no finiera ražošanas. Jaunās tehnoloģijas, kas tiek izmantotas sejas maskas veidošanai, nodrošina augstāku efektivitāti nekā līdz šim ierastie kosmētikas līdzekļi.

"Cilvēka ādas šūnas ir mikro līmenī. Nanodaļiņas ir vēl smalkākas, līdz ar to viņas iziet cauri ādas slāņiem un spēj iedarboties daudz efektīvāk, nekā tas būtu tradicionālā veidā, uzklājot parastu krēmu," norādīja Vilcēna, kuras ikdiena paiet institūtā, testējot un meklējot labākos risinājumus, kā veidot šādas betulīna sejas maskas.

RTU Dizaina tehnoloģiju institūta vadošā pētniece Zane Zelča par Laimdotu Vilcēnu sacīja: "Laimdota vienmēr ir pozitīva, vienmēr atvērta. Ja viņai lūgs kaut ko palīdzēt students vai pasniedzējs, viņa vienmēr piekritīs, nekad nav atteikusi. Viņa ir mērķtiecīga un ļoti pozitīvs cilvēks ikdienā."

Nanotehnoloģijas un elektrovērpšanas produkti ir jauni materiāli, kuriem pasaulē tiek rasti arvien jauni un jauni pielietojumi visdažādākajās jomās. Medicīnā un kosmetoloģijā nākotnē pēc tiem pieprasījums būšot arvien lielāks.

Laimdota Vilcēna jau uzsākusi pētījumus par šāda tipa betulīna materiālu pielietojumu ārstniecībā.

Viņa sacīja: "Nākotnē plānots attīstīt šo kā medicīnisku materiālu. To varētu lietot kā brūču pārsēju. Ja klīniskos pētījumus attīsta plašākā mērogā, tad ir iespējams šo materiālu pielietot arī kā transdermālu zāļu piegādes sistēmu jeb plašākai auditorijai saprotamākā valodā – ir iespējams arī dažādas vielas uzņemt, nevis tradicionāli dzerot tabletes zāļu formā, bet arī uzklājot tās uz ādas."

Šādā veidā, piemēram, varētu palīdzēs dziedēt hroniski nedzīstošas brūces. Pētījumi arī vedina domāt, ka betulīna vielas spēj spēcināt cilvēka imunitāti un var nākt talkā melanomas ārstēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti