Sintētiskā bioloģija ir zinātnes joma, kurā kombinē inženieriju un bioloģiju. Piemēram, var paņemt kāda organisma, tajā skaitā auga, DNS proteīnu un no tā sintezēt jaunas vielas, ko pēc tam var izmantot medicīnā, lauksaimniecībā un citās nozarēs.
"Dabā ir ļoti daudz dažādu organismu. Katrā organismā ir vairāki tūkstoši enzīmu, kas katrs veici kādu konkrētu funkciju. Piemēram, pārvērš vielu A par vielu B. Mēs paņemam šo enzīmu, kas ir dabā, paņemam šo noderīgo funkciju, izmantojam laboratorijā, lai pavērstu to par labu cilvēku pielietojumam. Respektīvi, lai ar šī enzīma palīdzību kāds varētu risināt kādu svarīgu problēmu," skaidroja Organiskās sintēzes institūta (OSI) zinātniskā asistente Laura Drunka.
RTU un LU studentu komanda 15 cilvēku sastāvā nesen kā atgriezusies no Parīzes, kur piedalījās lielākajās starptautiskajās biotehnoloģiju inovāciju sacensībās. Tas ir konkurss kurā piedalās tūkstošiem studentu no visas pasaules.
"Studentiem gāja ļoti labi. Protams, vienmēr ir izaicinājums, kā organizēties, bet tā ir daļa no šīm sacensībām, pašiem iemācīties, kā organizēt savu darbu, lai būtu rezultāti," norādīja OSI Tehnoloģiju pārneses nodaļas vadītāja Anna Stikāne.
Latvijas studentu komanda šogad no konkursa atgriezusies ar zelta medaļu, izstrādājot labāko ģenētisko sastāvdaļu.
"Mēs atradām enzīmu, kas ir sastopams vairākos augos un kurš spēj veidot cikliskus peptīdus. Mēs šo dabas enzīmu varam izmantot, lai izveidotu sarežģītas molekulas, kuras ķīmiķi savā laboratorijā sintezēt nevar. Bet šis enzīms spēj šādas molekulas izveidot," teica Drunka.
Enzīms iegūts no zemesriekstiem. Studentiem izdevies pierādīt, ka šādu enzīmu no auga var paņemt un ka laboratorijas apstākļos tas ir spējīgs veikt savu reakciju.
Jaunieši redz, ka nākotnē šo vielu varētu izmanto lauksaimniecībā videi draudzīgu herbicīdu radīšanai. Tai ir arī potenciāls jaunu zāļu radīšanai.
"Kopumā cikliskajiem peptīdiem piemīt dažādas pretiekaisuma, pretsāpju īpašības, kas var būt noderīgas medicīnas nozarē," piebilda Drunka.
Lai popularizētu sintētisko bioloģiju un tās piedāvātās iespējas, studenti konkursa gaitā izveidojuši arī spēli skolēniem.
"Šobrīd spēli mēs esam testējuši vairākās klasēs ar skolotājiem. Ceram spēli iekļaut skolu mācību materiālos, lai skolēni uzzinātu vairāk par sintētisko bioloģiju un tās izmantošanas iespējām," sacīja RTU zinātniskā asistente Alise Anna Stīpniece-Jekimova.
Studenti plāno savus pētījumus sintētiskās bioloģijas jomā ar enzīmiem turpināt. Kas zina, iespējams, pēc desmit gadiem viņu veiktais atklājums tiks plaši pielietots lauksaimniecībā un medikamentu ražošanā.