Kultūra

Starka izstāde "Pāri" ar Blumberga portretiem

Kultūra

Atklāj izstādi "Cita Sibīrija"

«Sudmaliņas» - dzirnavas, ko iegriež pasaules dejas

«Sudmaliņas» - dzirnavas, ko iegriež pasaules dejas

Pēc septiņu gadu pārtraukuma 2.jūlijā Latvijā atkal savas norises sāks starptautiskais tautas deju festivāls „Sudmaliņas”. Tas piedāvās sešas ar dažādu tautu dejām piepildītas dienas. Līdzās Latvijas labākajiem deju kolektīviem festivālā piedalīsies viesi no Gruzijas, Armēnijas, Polijas, Baltkrievijas, Ķīnas un Turcijas.

Festivāla "Sudmaliņas" simbols ir dzirnavas, ko iegriež nevis pasaules vēji, bet pasaules dejas. Un tā tas būs arī šoreiz, jo latviešu "Sudmaliņas" un citas tautas dejas sešās festivāla dienās savīsies vienā virpulī ar gruzīnu, armēņu, poļu, baltkrievu, ķīniešu un turku tautas dejām.

Turciju festivālā pārstāvēs divi kolektīvi – IDEMM folkloras centra deju kopa un turku tautas deju ansamblis no Čorlu pašvaldības, divi kolektīvi ieradīsies arī no Armēnijas – deju grupa "Mush" un deju ansamblis "Amberd", Gruziju savukārt pārstāvēs Valsts horeogrāfiskais ansamblis „Batumi”, ko veido augstas raudzes profesionāli dejotāji.

Solījušies būt arī viesi no Ķīnas – Ziemeļrietumu universitātes etniskā mākslas grupa, kā arī tautas deju ansamblis "Poligrodzianie" no Polijas un "Ļjavoniha" no Baltkrievijas.

Gan Latvijas deju grupas, gan viesus būs iespēja redzēt teju ikvienā „Sudmaliņu” koncertā, stāsta ārvalstu grupu koordinatore Aiga Vasiļevska:

"Visspilgtāk, protams, visu varēs redzēt tieši atklāšanas dienā, konkursa dienā un noslēguma dienā, jo tad būs visi un dejos visi. Grūti pateikt, kurš no viņiem būs viskolorītākais un visspilgtākais, bet es, piemēram, ļoti gribētu redzēt armēņu grupas, gruzīnus. Mēs jau ar kolēģiem darbā smējāmies, ka sēdēsim pirmajās rindās, jo, redzot to visu video, pilnīgi skudriņas skrien pār kauliem un gribas to vis redzēt dzīvajā."

Katra no sešām "Sudmaliņu" dienām būs atšķirīga gan ar programmu, gan norises vietām. Pirmās divas dienas – sestdiena un svētdiena – aizritēs Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē, stāsta programmu direktore Maruta Alpa:

„Dzintaru koncertzāle jau uzliek savus noteikumus zināmā mērā, un atklāšanas koncerts vienmēr ir tāda parāde, kur katra valsts parāda savu vizītkarti. Sākumā pirms atklāšanas koncerta ir gājiens Jomas ielā, kur skatītāji var noraudzīties arī krāšņajos tērpos, dzirdēt mūziku, jo Polijas tautas deju grupa ir ar saviem mūziķiem. Un vēl pirms atklāšanas koncerta Dzintaru koncertzāles labajā pusītē – kāpā - būs ugunsrituāls, un tad mēs iesāksim šo koncertu."

Svētdienas norises Dzintaru koncertzālē būs interesantas tiem skatītājiem, kuriem patīk sacensību gars, jo pirmo reizi festivāla vēsturē notiks deju ansambļu konkurss. Uzstāšanos vērtēs tautas deju speciālisti no Somijas, Krievijas, Igaunijas un Latvijas, un uzvarētāju balvā gaida 1000 eiro.

Maruta Alpa: „Parasti jau atklāšanas koncertā arī dejo tādas ļoti zīmīgas dejas, tad konkursam es domāju, viņi būs līdz pēdējam brīdim noturējuši tās pašas lielākās pērles. Varēsim vērot, kā tad notiek šī sacensība, kā mūsu Latvijas deju kolektīvi iekļaujas šajās ārvalstu grupās, un kurš tad galu galā dabūs "Grand Prix”."

Pirmdien jau tradicionāli būs festivāla labdarības diena, kad dalībnieki dosies iepriecināt cilvēkus uz vairākiem pansionātiem, otrdien savukārt būs Rīgas diena, kad Vērmanes dārza estrādē notiks divi bezmaksas koncerti, kuros piedalīsies visi festivāla dalībnieki.

Kā ļoti īpašu Maruta Alpa izceļ trešdienas koncertu Rundāles pils parkā: „Šī ir pirmā reize, kad mēs esam Rundālē. Gan pili varēs redzēt dalībnieki, gan šeit ir izveidots Zaļais teātris, un, ja vēl rozes un šie krāšņie dejojumi, es domāju, ka tas būs ļoti, ļoti skaists koncerts, ko es arī pati gaidu."

„Sudmaliņas” noslēgsies 7.jūlijā Jelgavā, Pasta salā ar koncertu „Pasaules vēji mūsu dejās”, tā laikā beidzot tiks pasludināts arī visu festivāla laiku noslēpumā turētais festivāla konkursa laureāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt