Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Latvija ir spēcīga dažādībā

Dienas ziņas

Ziņu speciālizlaidums

Garīgie dziedājumi Latgalē

Latgales īpašā kultūras vērtība - garīgie dziedājumi

Šajās dienās jo īpaši tiek izcelts Latgales dialekts un kultūras vērtības. Viena no unikālākajām parādībām ir arī garīgie dziedājumi. Psalmu dziedāšanas tradīcijas iekļautas Latvijas kultūras kanonā. Daudzviet joprojām saglabājusies tradīcija kāzās, kristībās un bērēs dziedāt tāpat kā to darīja mammas un vecmammas.

Latgales valodas un kultūras bagātība piektdien, 5.maijā, būs redzama un dzirdama pasākumā “Latgaliešu valodas nakts”, kas sākies pulksten 18.00 dažādās Latgales pilsētās un turpināsies visu nakti.

Viļaka atrodas gandrīz pie paša Krievijas robežas. Tāls Latvijas nostūris. Tur joprojām var redzēt vecās koku mājas un sievietes, kas sien lakatus, ielokot malas uz pieres. Tieši tur mammu un vecmammu dziedāšanas tradīcijas kopj ansamblis “Abrenīte”.

Albīne ansambli saturējusi savās rokās vairāk nekā 20 gadus. Viņai pašai jau ir krietni pāri 80 gadiem. Arī pārējās kundzes jau gados. Bērnībā vilkušas līdzi mammai un vēlāk dziedājušas pēc atmiņas. Nav nedz nošu, nedz instrumentu.

Kundzes viena otru ievilkušas dziedāšanā. Palīdzot kādai pēc tuvinieka zaudējuma vai kliedējot vientulību. Tagad bez dziedāšanas dzīve vairs nav iedomājama.

Balss tomēr esot vajadzīga, jo gluži kuru katru ansamblī neņemot.

Dienā, kad Viļakā viesojas LTV, sievām ir īpaša diena, jo ciemos atbraukušas suitu sievas no Alsungas. Garīgiem dziedājumiem Latgalē ir īpaša vieta. Psalmu dziedājumi, piemēram, iekļauti Latvijas Kultūras kanonā. Šobrīd gan autentiskais psalmu dziedāšanas stils saplūdis ar laicīgajām dziesmām.

Latgalē, izvadot mūžībā, dziedāja un joprojām to dara, ne tikai koncertos. Sievas nebaidās, ka viņu dziedāšanas stils izzudīs,  jo jaunajiem interese esot. Par to liecina tas, ka aukstā Viļakas baznīca uz sievu dziedājumiem ir klausītāju pilna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt