Dienas ziņas

Arī meža ogas ir jāmazgā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Uz Jelgavas poliklīnikas jumta top urbānais bišu dārzs

Urbānās bišu saimes arī uz Jelgavas poliklīnikas jumta

Uz Jelgavas poliklīnikas jumta izvietotas pirmās bišu saimes, tādējādi veidojot urbāno pilsētvides dārzu, kas daudzās citās Eiropas valstīs jau ir izplatīta prakse. Turpmāk ne tikai medus karote mediķiem ļaus stiprināt imunitāti vīrusu sezonas laikā, bet arī veikt noderīgus pētījumus par ievākto medu pilsētvidē, jo Jelgava ir bagāta ar liepām un citiem ziedošiem augiem.

Pagājušā gadsimta 60. gados bites no laukvides saimniecībām tika vestas ganībās uz Rīgu tieši liepu ziedēšanas laikā. Šobrīd Rīgā bišu dravas atrodas uz vairāku ēku jumtiem. Tagad zaļās domāšanas un ekoloģiskā dzīvesveida pielietošanai pievienojas arī Jelgava.

Bišu urbānā dārza uz Jelgavas poliklīnikas jumta izveides mērķis ir ar analīžu rezultātiem saprast, vai pilsētvidē ievāktais medus ir labs un vai to var droši lietot uzturā.

Bites atrodas jaunās saimēs un strādā čakli, ir jau ievākts pirmais medus.

Biškopis, Latvijas Biškopības biedrības biedrs Nauris Bērziņš sacīja: "Bites ir kā monitoringa rīks, jo tās stropā savāc visu, kas atrodas apkārt vidē – gan ziedos, gan augos, gan augsnē, gan ūdenī – viņas ienes stropā visu, kas tur ir. Un būtu interesanti papētīt, kas ir pašā pilsētvidē."

Jelgavas poliklīnikas vadītājai no bērnības biškopība nav sveša, tālab viņa uzrunāja Latvijas Biškopības biedrību turpmākai sadarbībai.

Jelgavas poliklīnikas valdes locekle, ārste Kintija Barloti sacīja: "Urbānās bites, par to jau mēs sen runājām, bet līdz tam vajadzēja nonākt."

Nākotnes iecere ir esošās trīs bišu saimes uz Jelgavas poliklīnikas jumta palielināt līdz lielākam skaitam, tikmēr rūpes par bišu saimēm turpinās Biškopības biedrība.

Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis pauda: "Biškopis, protams, iegūst to medu, un arī poliklīnikai būs medus tagad, bet pilsētniekiem tā ir tāda sarašana ar dabu."

Savukārt Barloti norādīja: "Mēs renovējām augšā jumtu, paskatījāmies, cik daudz apkārt ir ziedošu liepu, un Raiņa parks zied, un vispār Jelgava ir tik tīra un skaista pilsēta, un sapratām, ka bites ir tieši tas, kas mums palīdzēt paskatīties uz to ekoloģisko vidi."

Salīdzinot ar lauku teritorijām, pilsētvide ir brīva no lauksaimniecībā izmantotajiem pesticīdiem. Tā kā bites lido augstu, tad tās uz poliklīnikas 6. stāva jumta cilvēkiem netraucē. Bites tur jūtas labi, un var prognozēt, ka sezonas laikā katra bišu saime ievāks ap 50 kilogramiem medus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt